10 anglických zahradních rostlin, které musíte mít

Jako dítě jsem vždy zbožňovala zahrady anglických chat, které jsem viděla ve filmech a na fotkách, a když jsem se vydala na anglický venkov, rozhodla jsem se, že vytvoření jedné z těchto zahrad pro můj venkovní prostor je přesně to, co chci pro svůj domov, ale kde bych začal? Tento typ zahrady je často plný okrasných rostlin, jedlých rostlin a rostlin, které přitahují včely, motýly a kolibříky. Mají také rostliny s dlouhými stonky, které mohou vylézt po altány a přesahovat hranice zahrady.

V této příručce se podíváme na 10 ideálních rostlin, které můžete použít k vytvoření rozmarné anglické zahrady.

1. Delphinium

Pokud hledáte květiny s určitou výškou, delphinium je rostlina, která může dorůst až do výšky šesti stop, v závislosti na odrůdě, kterou zasadíte. Vyšší odrůdy možná budete muset odstopkovat, aby zůstaly na zahradě vzpřímené. Květy jsou v odstínech růžové, fialové a modré, takže mohou vašemu venkovnímu prostoru přidat docela dost barvy. Delphinium má ráda plné slunce, ale dobře se jim daří i v polostínu. Také nejlépe rostou v dobře odvodněné půdě v zónách tři až sedm.

2. Rambling Rose – Toulavá růže


Jedná se o krásnou květinu, kterou lze použít k pokrytí struktur ve vaší zahradě. Rostlina, která nejlépe roste v zónách 4 až 10, je potřeba trénovat. Se správnou pomocí může tato rostlina dorůst až do výšky 20 stop. Růžové květy rostou ve shlucích, které přitáhnou motýly do vaší zahrady. Nejlépe rostou v dobře propustné půdě s plným až částečným sluncem.

3. Pivoňka

Pivoňka je květina, která má velmi jedinečné květy, které dodají vaší zahradě eleganci a krásnou vůni. Květy jsou plné jasně růžových okvětních lístků, které jsou ideální pro přilákání opylovačů do vašeho venkovního prostoru. Nejlépe rostou v zónách tři až osm, zvláště pokud rostou v dobře odvodněné půdě a na plném slunci. V závislosti na odrůdě, kterou zasadíte, může tato rostlina dorůst do výšky pěti stop, což může vaší anglické zahradě přidat pěknou výšku.

4. Hollyhocks – barevné topolovky


Topolovka je jednou z nejvyšších rostlin, které si můžete na zahradě vypěstovat. Je to trvalka, která dosahuje výšky až osmi stop. Menší odrůdy budou stát asi čtyři stopy na výšku, takže můžete snadno měnit výšku v celé zahradě. Nejlépe rostou v zónách tři až devět na plném slunci. Hollyhocks také preferují růst ve vlhké, dobře odvodněné půdě. Květy se pohybují od světlých odstínů, jako je žlutá a růžová, po tmavší barvy, jako je červená a fialová; jsou skvělé pro pozvání opylovačů do vaší zahrady.

5. Levandule

Jednou z nejlepších rostlin na pěstování v anglické zahradě je levandule. Je to nádherná okrasná bylina, která vyplní mezery mezi vašimi ostatními rostlinami. Levandule krásně voní a z rostlin si můžete vzít odřezky, abyste si doma vytvořili krásně vonící potpourri. Jedná se o rostlinu, která nejlépe roste v zónách pět až osm. Dává přednost plnému slunci a dobře propustné půdě, aby se mu dařilo, a při správné péči doroste do výšky až dvou stop.

6. Vistárie


Pokud máte na zahradě spoustu treláží nebo vertikálních konstrukcí, které chcete pokrýt květinami, je vistárie skvělou možností, kterou byste měli zvážit. Dlouhé liány, které drží květy, které jsou často odstíny růžové, fialové a modré, ulpívají na zdech a dalších strukturách, které máte ve své zahradě. Wistárie, která nejlépe roste v zónách pět až sedm, preferuje dobře odvodněnou půdu, která je mírně kyselá a plné slunce. Možná budete muset tuto rostlinu vycvičit, aby se réva dostala tam, kam chcete.

7. Náprstník

Další krásnou květinou, která bude vrcholit listím ve vaší zahradě, je náprstník. Květy ve tvaru zvonu se shlukují a vytvářejí nádhernou barevnou skvrnu; květy této rostliny mohou být růžové, fialové nebo bílé. Tato rostlina nejlépe roste v zónách tři až osm na částečném slunci a vlhké, ale dobře odvodněné půdě. Při správné péči může krásný náprstník dorůst až do výšky šesti stop. Navíc se jedná o rostlinu, která se sama přesemí, což je skvělý způsob, jak udržet zahradu hustou s krásnými květinami.

8. Hortenzie

Vaše zahrada bude také potřebovat nějaké keře, takže byste měli zvážit hortenzii. Je to krásný keř, který má velké shluky menších květů, které mohou mít různé barvy včetně odstínů růžové, modré, fialové a bílé. Tato rostlina může dorůst až do výšky šesti stop, takže také přidá nějakou výšku do vaší zahrady. Hortenzie nejlépe rostou v zónách šest až devět; preferují částečné slunce a dobře odvodněnou půdu.

9. Kosatec

Je to jedna z mých oblíbených rostlin, protože květy jsou tak úžasné na pohled. Přicházejí v široké škále odstínů, ale nejvíce zbožňuji tmavě fialové květy. Jedná se také o velmi voňavou květinu, takže bude vítaným doplňkem každé zahrady. Duhovka roste nejlépe v zónách čtyři až devět a může dorůst až do výšky tří stop. Nejlépe roste na plném slunci a dobře odvodněné půdě.

10. Fialka


Jednou z jedlých, která je pro tento typ zahrady ideální, je fialka. Květy jsou docela okouzlující a navíc vaši zahradu pěkně provoní. Jedná se o menší rostlinu, která dorůstá jen asi stopu, ale je skvělá pro oblasti poblíž chodníků. Nejlépe roste v zónách čtyři až osm, je to rostlina, které se daří v plném až částečném stínu. Preferuje také dobře propustnou půdu. Při správné péči je to rostlina, která pokvete na jaře i na podzim.

 

Zdroj: gardenloversclub.com