10 důvodů, proč je podzim ideální čas pro výsadbu vaší zahrady

Přesuňte se přes jaro! Podzim je nejlepší období pro získávání nových trvalek, stromů a dalšího do země.

Podzimní práce na zahradě často zahrnují přípravu zahrady na zimu a hrabání spadaného listí. Ale přijdete o perfektní příležitost k výsadbě, pokud se zaměřujete pouze na odstraňování listů. Nízké teploty spolu s několika dalšími výhodami dělají z podzimu ideální čas pro přidání nových rostlin do vaší krajiny, rozdělení přerostlých trvalek a v některých oblastech zasazení zeleninové zahrady pro podzimní a zimní sklizeň. Navíc všechny ty spadané listí tvoří vynikající mulč pro všechny vaše nově vysazené stromy, keře, trvalky a cibuloviny. Podívejte se na sezónu novým způsobem s těmito 10 hlavními důvody, proč sázet na podzim, pak vyměňte hrábě za lopatu a začněte kopat.

1. Mírné počasí
Teplé, nikoli horké dny spojené s chladnými noci jsou perfektní předpovědí pro zakládání nových rostlin. Jaro se může náhle změnit na horké a suché, což často znamená zkázu pro křehké nové rostliny. Podzimní počasí je na druhé straně obecně usedlejší a pravděpodobněji zůstane na chladné, deštivé straně.

2. Méně škůdců
Od hladového hmyzu po choroby rostlin je podzim na frontě hlídek proti škůdcům obvykle tichý. Mnoho běžných zahradních škůdců dokončí svůj nadzemní životní cyklus koncem léta, což způsobuje méně problémů pro podzimní výsadbu.

3. Méně práce, více času
Ano, je zde listí k shrabání a zahrádky v kontejnerech k vyprázdnění na zimu. Ale na rozdíl od jara, které má často míle dlouhý seznam úkolů (vzpomeňte si na péči o trávník, zalévání, setí, přípravu půdy atd.), podzim mívá mnohem kratší seznam prací, protože rostliny na zimu začnou ustupovat. Díky více času je výsadba, přesazování a péče o nové rostliny na podzim jednodušší.

Více času na vašich rukou také zlepší míru přežití. Je pravděpodobnější, že si zapamatujete zalévat nově vysazenou trvalku nebo keř na podzim než na jaře, když současně zaléváte nové kontejnerové výsadby, zeleninu a jednoleté záhony.

4. Akce na nové rostliny
Zahradní centra a truhlíky často na konci vegetačního období rostliny zlevňují. Velké slevy by vám mohly umožnit nakoupit dvakrát tolik rostlin na podzim, než byste mohli za stejné dolary na jaře.

5. Dlouhá doba růstu
Podzimní výsadba poskytuje trvalkám, stromům a keřům několik týdnů vegetačního času, než rostliny v zimě usnou. Když přestanou růst nadzemní stonky a větve, vězte, že kořenový systém se stále rozšiřuje. Kořeny jsou schopny růst při teplotě půdy až 45 ° F. Voda je nezbytná pro pokračující růst; každých pár týdnů rostliny hluboce zalévejte, dokud zem nezamrzne. Stromy, keře a trvalky vysazené na podzim jsou obvykle dobře usazené v letních vedrech následujícího roku.

6. Více času ve vaší jarní zahradě
Čím více jarních zahradních úkolů na podzim splníte, tím více času budete muset příští jaro na zahradě strávit. Několik trvalek rozdělených na podzim spolu s nově vysazeným keřem nebo stromem vám poskytne více času na řešení dalších projektů na jaře příštího roku.

7. Jarní barvy Plant-Ahead
Tulipány, narcisy, krokusy a všechny druhy malých jarních cibulovin je třeba zasadit na podzim, než půda zamrzne. Naplánujte si týdny barevných kytic tím, že vysadíte cibuloviny, které kvetou brzy, uprostřed a koncem jara. Cibule vysaďte, jakmile se půda začne ochlazovat, obvykle koncem září.

8. Prodloužená sklizeň
Plodinám v chladném období se daří v ostrých podzimních dnech a v některých oblastech dokonce i v zimě. Na podzim dobře roste brokolice, květák, mrkev, hrášek, ředkvičky, špenát a salát. V chladných oblastech zasaďte tyto plodiny do začátku září a poskytněte ochranu proti mrazu, když teploty klesnou.

9. Snadné spouštění osiva
Teplé teploty půdy v kombinaci s dostatečnou vlhkostí na podzim umožňují rychlé klíčení semen. Proto je podzim tím nejlepším obdobím pro zasetí nového trávníku, vyplnění holých míst na stávajícím trávníku a dokonce i osetí luční výsadby.

10. Lepší zotavení pro dělené trvalky
Většina trvalek snáší dělení a přesazování na podzim snadno. Jak teplota půdy, tak počasí na podzim podporují dobrý růst kořenů, protože rostliny se usazují na svém novém místě výsadby. Zajistěte úspěch zaléváním trvalek po přesazení a každých pár týdnů, dokud půda nezamrzne. Vrchní transplantace s 6palcovou vrstvou listového mulče pro dodatečnou zimní ochranu.