10 nádherných rostlin, díky kterým bude vaše zahrada vonět jako čokoláda

Mnoho lidí vysazuje to, co je známé jako „čokoládová zahrada“. Zní to jako něco přímo z továrny Willyho Wonky, že?

No to je krásná realita. Existují voňavé květiny a jedlé květiny, ale zdá se, že všichni zapomínají, že existuje spousta květin s vůní čokolády! (A některé z nich jsou dokonce jedlé, jako bonus.)

Než začnete nakupovat a sázet všechny odrůdy rostlin s „čokoládou“ v názvu, nezapomeňte, že ne všechny budou vonět jako kakao.

Pro ty z nás, kteří mají zelené palce a milují čokoládu, ale možná si hlídají svou váhu, je naplnění zahrad květinami a keři, které vydávají lahodnou vůni čokolády, nutností.

Ať už je vaše čokoládová zahrada vysazena v okenním truhlíku, ve vaší hlavní zahradě nebo nejblíže k oknu či terase, kde máte tendenci sedět, většina čokoládových rostlin nejlépe roste buď na plném slunci, nebo v částečném stínu.

Pokud se obáváte, že výsadba čokoládových rostlin vám vytvoří nevýraznou, nudnou zahradu, buďte opatrní.

Každá rostlina čokolády v tomto průvodci má jedinečný vzhled, velikost a barvu, které zajistí, že vaše zahrada zůstane rozmanitá, krásná a především voňavá.
Pojďme se podívat na některé z nejkrásnějších květin s vůní čokolády! Pamatujte, že některé z těchto krás jsou také jedlé!

Pojďme se inspirovat, jak se vypořádat s tímto skvělým novým trendem!

1. Carolina Allspice
Carolina Allspice je původní keř z jihovýchodu, který kvete od jara do léta a na podzim se zbarví do zářivě zlaté. Carolina Allspice, známá také jako sladký keř, prospívá v zónách USDA 4-9 a dorůstá v průměru do výšky 8 stop a šířky až 12 stop.

Kůra, listy a květy vydávají kořeněnou, ovocnou a čokoládovou vůni, kterou mnoho lidí považuje za velmi atraktivní. Pokud se rozhodnete koupit jednu z těchto rostlin, najděte si tu, která kvete, abyste si mohli zajistit, že si pořídíte jednu s oblíbenou vůní.

Zasaďte Carolina Allspice na jaře nebo na podzim do dobře odvodněné půdy. Milují plné nebo částečné slunce a rostlinu nemusíte každý rok přihnojovat. Je to skvělá rostlina, kterou můžete přidat do zahrady, kde jsou problémem jeleni, protože odpuzují škůdce.

2. Čokoládový kosmos
Čokoládový kosmos nebo také Cosmos atrosanguineus pochází z Mexika, i když je nyní ve volné přírodě vyhynulý. Rostlina přežije pouze kultivací a neprodukuje žádná životaschopná semena. Místo toho se množí dělením svých hlíz.

Krásné tmavě červené až kaštanové květy mají lehkou čokoládovou vůni a užívají si plné nebo částečné slunce. Chocolate Cosmos kvete od poloviny do konce léta a nejlépe se mu daří v zónách 6-11, protože je citlivá na mráz.

Pokud se nacházíte v mírném pásmu, je třeba hlízy vyrýt a přes zimu uložit do mrazuvzdorného skladu.

3. Čokoládový květ
Berlandiera lyrata, neboli sedmikráska vonící po čokoládě, je zářivě žlutá sedmikráska o velikosti čtvrtiny s nápadně červenými spodními stranami. Je známá tím, že má jednu z nejlepších čokoládových vůní pro zahrady.
Malá rostlina vytváří skvělé neformální okraje, ale nejvíce voní ve skupinách. Květina pochází z jihozápadu a kvete v noci.

Bylinná trvalka může dorůst až do výšky 2 stop. Pro nejlepší květy pravidelně zalévejte, i když je rostlina po usazení ve vaší zahradě odolná vůči suchu.

4. Čokoládová réva
Akebia quinata, liána vonící po vanilce a čokoládě, je odolná opadavá polokeřová rostlina, která může dorůst až 15 až 20 stop. Od května do června réva kvete krásnými šeříkovými květy.

Těmto rostlinám se nejlépe daří v částečném stínu a vyžadují pravidelný řez, protože mohou snadno převzít zahradu. Jsou oblíbené pro použití na mřížích, pergolách a plotech, protože rostou velmi rychle a mají atraktivní vůni.

5. Čokoládová máta rostlina
Rostlina máty čokolády se skvěle pěstuje uvnitř nebo venku, i když musí být bezpodmínečně pěstována v nádobě, protože má tendenci se nekontrolovaně šířit. Snadno se pěstuje, miluje částečné slunce a potřebuje zalévat a hnojit jen občas.

Rostlina je oblíbená jako bylina a je skvělá pro přidávání do nápojů, dezertů a jako ozdoby. Sklízet můžete během celého vegetačního období, pokud si nechcete užít krásné růžové květy, které se objevují koncem jara a přes léto.

6. Ptačí oči
Tyto krásné květiny pocházejí z Kalifornie a jsou také známé jako Gilia tricolor. Milují plné slunce a v dobře zavlažované zahradě mohou dorůst výšky až 2-3 stop.

Jsou známé svými 5 zvonovitými srostlými okvětními lístky, které jsou na koncích zářivě purpurově indigové. Ty často přitahují kolibříky, původní včely a dokonce i občasné motýly, takže jsou skvělé pro ty, kteří rádi sledují zahradu kvůli životu zvířat.

Bird’s Eyes jsou jednoletá divoká květina a nová semena mohou být zahájena ihned po posledním mrazu.

7. Heuchera
Heuchera neboli Coral Flower má krásné žilnaté listy a miluje plné slunce nebo částečný stín. Vysoké stonky zvonkovitých růžových květů dodávají této rostlině další prvek krásy.

Heuchera miluje úrodnou, dobře odvodněnou půdu a měla by být každoročně mulčována. Těmto rostlinám se daří v zóně USDA 3 a pokvetou od konce jara do začátku léta, i když jsou k dispozici odrůdy s pozdním kvetením.

Jakmile se usadí, měli byste na jaře seříznout veškerý dřevnatý porost.

8. Orchidej Oncidium
Krásná, odvážná orchidej Oncidium miluje teplé počasí a jasné světlo. Rostlina by měla být hnojena alespoň jednou měsíčně a nikdy by neměla být ve stojaté vodě.

Obvykle by tyto orchideje měly být v květináčích, protože jejich pěstování je složitější než tolerantnější orchideje, jako je pantoflíček pantoflíček nebo můra. Pokud žijete v oblasti, kde teplota v noci klesá pod 55°, uchovávejte orchidej v květináči a přineste ji dovnitř.

9. Zimolez himálajský
I když zimolez himálajský neboli Leycesteria formosa vypadá jako liána, ve skutečnosti je to keř. Daří se jí dobře v USDA zónách 6b nebo 7, takže pokud žijete ve vysokých horských oblastech, nebude se této rostlině na vaší zahradě dobře dařit.

Květy začínají malé a bílé, ale v létě je obklopují bohaté, tmavě červené listeny. V pozdním létě začnou vaše rostliny produkovat jedlé plody, které jsou zralé, když se zbarví do tmavě fialové.

Plody prý chutnají trochu jako spálený karamel. Rostlina často kvete a plodí současně, což přispívá ke kráse himálajského zimolezu.

10. Čokoládový voják Columbine
Aquilegia viridiflora
Tyto krásné trvalky jsou ultravoňavé, s čokoládově fialovými a zelenými květy. Dorůstají do výšky 8-12 palců a mohou se rozšířit až na 10-14 palců.

Nejlépe se jim daří v zónách 3-8 a milují plné slunce nebo částečný stín. Malé, ale voňavé květy se objevují na jaře a vypadají nádherně na zahradě jako součást lemu nebo záhonu.