10 Nejlepší zeleniny na vyvýšené záhony

Pokud máte problém dosáhnout na zem, pak může být zahradničení na vyvýšených záhonech perfektním řešením. Za předpokladu, že půdu připravíte správně, odvodňují lépe než zem.

Vyvýšené záhony se navíc na jaře rychleji prohřívají, což znamená, že můžete zeleninu sázet dříve. Může to také znamenat, že můžete vypěstovat více než jednu plodinu za rok, v závislosti na tom, jakou zeleninu a odrůdy si vyberete.

Zvažte tyto druhy zeleniny, které dobře rostou na vyvýšeném záhonu.

K tomu patří lepší cirkulace vzduchu, méně škůdců a je snazší vidět tykve, ale musíte je vycvičit, aby vyrostly do mřížoviny. Bush odrůdy letní tykve zrají rychleji než jiné typy.

Kapusta4

Při výběru odrůd kapusty pro pěstování v nádobách hledejte možnosti označené jako kompaktní a produktivní, protože získáte více kapusty, kterou si budete užívat. Většina odrůd vykvete brzy na jaře. Jakmile dozraje, nakrájejte to, co potřebujete dát na stůl, a ono to zase vyroste. Tato rostlina dobře roste na plném slunci nebo v polostínu. Půdu musíte pravidelně zalévat, aby zůstala trvale vlhká.

Hrách

Hrách je plodina pro chladné počasí, takže jej zasaďte alespoň měsíc před posledním očekávaným datem mrazu. Můžete je také znovu pěstovat, jakmile letní vedra odejdou. Namočte semena hrachu přes noc do vody a budete mít lepší klíčivost. Většina hrachu špatně přechází z interiéru do vašich vyvýšených záhonů, takže je přímo zasévejte do půdy. Nepřehnojujte svůj hrách, protože by se zhroutil a nevytvářel tolik lusků. Vždy udržujte půdu vlhkou, ale nenechávejte rostliny stát ve vodě. Sbírání lusků každý den zvýší vaši produktivitu, jakmile bude váš hrášek připraven za 6 až 11 týdnů.

Rajčata

Vypěstovat rajčata z rostlin na vyvýšených záhonech je snadné. Při výsadbě vykopejte jamku dostatečně hluboko, aby dvě třetiny stonku byly pod zemí. Poté odštípněte všechny listy, které jsou pod zemí, než otvor zaplníte nečistotami. Tento proces podporuje energickou rostlinu. Prvních pár týdnů byste měli rostliny rajčat zalévat každý den. Pak jim dejte 2 palce vody týdně, pokud není příliš horké počasí, kdy je možná budete muset zalévat dvakrát denně. Sledujte svá rajčata, protože ovoce musí zůstat nad zemí. Pokud jsou vaše rostliny příliš těžké, umístěte kolem nich klec.

Letní squash

K výsadbě vyberte letní tykve keřového typu. Umístěte semena přímo do země asi týden po posledním očekávaném mrazu. K pěstování letní tykve na vyvýšených záhonech budete muset použít mřížovinu. To má mnoho výhod, včetně lepší cirkulace vzduchu, méně škůdců a je snazší vidět tykve, ale musíte je vycvičit, aby vyrostly do mřížoviny. Bush odrůdy letní tykve zrají rychleji než jiné typy.

Švýcarský mangold

Mangold byste měli zasadit asi 21 dní před očekávaným datem posledního mrazu. Jakmile vyklíčí, pak rostliny ztenčujte, dokud nebudou od sebe asi 15 palců. Většina odrůd dozrává za 50 až 60 dní. Tato rostlina miluje slunce, ale v teplejším podnebí může potřebovat odpolední stín. Mulčujte kolem rostlin, abyste šetřili vodu. Můžete začít sbírat svůj mangold, jakmile bude dost velký na to, abyste ho položili na stůl.

Okurky

Okurky milují vyvýšené záhony, protože tak dobře odvodňují. S výsadbou okurek byste měli počkat, až bude mít půda asi 60 stupňů. Ke šplhání potřebuje okurková réva mřížovinu nebo jinou konstrukci. Umístěte okurky na místo, kde budou mít alespoň osm hodin slunečního světla denně. Udržujte je daleko od rajčat a šalvěje. Okurky dozrají asi za 60 dní.

Cuketa

Cuketám vinné révy se na vyvýšených záhonech daří báječně, pokud mají na čem růst. Semena zasaďte přímo do země v hromadě půdy, protože se špatně přesazují a nesnáší chladné počasí. Uvidíte, že rostlina cukety začne révovat asi za pět týdnů. Většina odrůd cuket bude připravena ke sklizni asi za 60 dní.

Ředkvičky

Možná byste měli zvážit pěstování všech tří druhů ředkviček ve vaší posteli. Letní ředkvičky zasaďte brzy a počítejte s tím, že jejich zrání bude trvat asi šest týdnů. Šijte zimní ředkvičky uprostřed léta. V závislosti na vaší odrůdě budou připraveny ke sklizni mezi zářím a prosincem. Čínské ředkvičky lze sbírat mladé a používat do salátů nebo je nechat plně dozrát v zemi na smaženice. Semena ředkviček zasaďte přímo do země a lehce je posypte zeminou. Zalévejte ředkvičky často.

Bok Choy

Bo choy můžete začít uvnitř, než jej přesadíte na zahradní záhon, až pomine veškeré nebezpečí mrazu. Zvažte její výsadbu tam, kde ji zastíní jiná rostlina. Můžete ji začít sklízet, jakmile se rozvinou listy, ale ujistěte se, že nedovolíte, aby byla vyšší než 10 palců. Zasaďte svůj bok choy za sebou, protože je téměř nemožné ho udržet velmi dlouho.

Celer

Ujistěte se, že máte ve svém záhonu organicky bohatou půdu pro pěstování celeru. Celer sázejte, když je teplota půdy asi 50 stupňů a teploty v noci neklesají pod 40 stupňů, aby vám celer nespadl. Celeru trvá zrání asi 135 dní. Jakmile se začnou tvořit sazenice, přitlačte půdu kolem spodní části celeru. Během druhého, třetího a čtvrtého měsíce dejte každé rostlině jednu čajovou lžičku hnojiva. Můžete najít možnosti, které porostou ze zón 2 až 10.