10 nejlepších květin pro okenní květináče ve stínu

Když žijete v domě, jednou z prvních věcí, které budete jako milovník rostlin zvažovat, je umístění květin ve vašem vnitřním a venkovním prostoru. Některé domy mají spoustu zahradního prostoru, který pojme širokou škálu různých rostlin, zatímco jiné domy budou mít dostatek místa pouze pro několik okenních truhlíků. Bez ohledu na to, kde žijete, okenní truhlíky mohou vypadat úžasně, ale protože tyto prostory jsou obvykle umístěny blízko zdi, nemusí dostat tolik světla jako rostliny, které rostou na jiných místech.

V tomto návodu se podíváme na 10 různých rostlin, kterým se bude dařit ve stinném okenním truhlíku. Budeme diskutovat o tom, jak každý vypadá a jaký typ péče bude potřebovat, aby v prostoru rostl.

1. Impatiens
Jedná se o jasnou jednoletou rostlinu, která produkuje krásné květy, které jsou typicky růžové, fialové nebo červené. Nemají rádi hodně přímého slunečního světla, což z nich udělá skvělou variantu pro zastíněné okenní truhlíky. Kromě toho, když tyto rostliny zaléváte, ujistěte se, že jim dáváte dostatek vody, aby půda zůstala vlhká, protože nedostatek vody způsobí vadnutí květin. Budete chtít zasadit tyto květiny blízko sebe, protože to povzbudí je k ještě většímu růstu.

2. Begonie
Begonie jsou rostlinou s voskovitými listy, které jsou jedinečné a atraktivní, zvláště když jsou obklopeny jasně červenými květy. Tyto rostliny rostou nejlépe ve stínu, ale pokud je váš okenní box umístěn na slunné straně vašeho domova, budete moci stále pěstovat begónie. Ideální však bude jakýkoli okenní truhlík s odpoledním stínem. Mají také rádi dobře odvodněnou půdu, takže na to nezapomeňte při zalévání rostlin.

3. Caladium
Hledáte-li rostlinu s extrémně barevnými listy, které se bude dobře dařit ve stinném okenním truhlíku, zkuste do tohoto prostoru zasadit caladium. Listy, které mají typicky tvar srdce, porostou v odstínech červené, růžové, bílé a zelené. Tyto rostliny bývají docela bezstarostné a nenáročné na údržbu. Nejlépe rostou ve stinných oblastech a dobře odvodněné půdě, ale pokud zjistíte, že rostlinám se nedaří tak, jak byste chtěli, přidejte do půdy houbový kompost.

4. Pomněnky
Tyto rostliny mají často jasně modré květy, které jsou malé a elegantní, což vašemu okennímu boxu dodá docela charakter, zvláště pokud jsou spárovány s několika trochu většími květy. Jedná se o rostlinu, která má ráda hodně vlhkosti, ale nejlépe porostou a rozšíří se ve stínu. Příležitostně budou květy těchto květin růžové, což může být úžasným překvapením ve vaší zahradě.

5. Břečťan
Břečťan může být skvělou volbou, když máte okenní truhlík, který chcete zaplnit, zvláště pokud má rostlina dlouhé liány, které můžete trénovat na a kolem vašeho domova. Břečťany porostou nejlépe při dostatku světla, ale nepotřebují přímé slunce po celý den, a proto se pro tuto rostlinu hodí okenní truhlík.

6. Coleus
Další rostlinou, kterou je třeba zvážit pro váš okenní truhlík a která má krásné listy, je coleus. Listy mají často úchvatné odstíny červené a oranžové. Tyto rostliny jsou navrženy tak, aby tolerovaly horké odpolední slunce, ale pokud je váš okenní truhlík umístěn na stinném místě, rostlina se bude moci přizpůsobit a růst. Půda by měla být dobře odvodněná a teploty by měly být nad 60 stupňů Fahrenheita, aby se těmto rostlinám dařilo.

7. Petúnie
Petúnie jsou další oblíbenou rostlinou, která je často vidět kolem chodníků zahrady nebo oken domu. V extrémních vedrech totiž nerostou dobře, a proto je pěstování ve stinném okenním truhlíku skvělý nápad. Tyto rostliny mohou mít dvojitý nebo jeden květ a přicházejí v nesčetných barevných variantách, které pouze rozjasní váš venkovní prostor.

8. Fuchsie
Rostliny fuchsie nemají rády hodně slunečního světla, takže pokud máte stinný okenní truhlík na straně vašeho domova, pak tento růžový, fialový květ může fungovat pro váš venkovní prostor. Příliš mnoho slunce ve skutečnosti ohřeje vzduch a vytvoří příliš horkou atmosféru, což způsobí vadnutí květů.

9. Snapdragon
Snapdragon je velmi robustní rostlina, která poroste téměř v jakýchkoli podmínkách. Tato rostlina preferuje částečné slunce a dobře odvodněnou půdu, ale na přímém slunci nemusí růst tak dobře. K dispozici je poměrně málo odrůd rostliny, takže si vyberte odrůdu podle barvy rostliny, kterou chcete ve své zahradě.

10. Verbena
Verbena je velmi všestranná rostlina, která bude každý den potřebovat dostatek slunečního světla. Naštěstí to neznamená přímé sluneční světlo, takže okenní truhlík, který prosluní jen částečně, bude fungovat skvěle. Kromě toho také nejlépe roste v dobře propustné půdě. Květy této rostliny jsou typicky jemného odstínu levandule.