10 nejlepších rostlin na zakrytí plotu

Řetězové ploty jsou někdy špatné, ale mohou být krásným a praktickým doplňkem vašeho pozemku. Není žádný důvod, proč by vás řetězový plot musel bolet v očích. Existují řešení drsného vzhledu drátěného plotu, jako je výsadba keřů a květin před nimi a pokusit se to skrýt.

Místo toho, abyste si lámali záda sázením keřů a cibulí každých pár stop, vyberte si rostlinu, která se přirozeně rozšíří a bude se prolínat s plotem. Tyto druhy lián a květin jsou extrémně nenáročné na údržbu a promění váš kovový plot ve svěží bariéru pro váš domov. Spojte funkčnost pevného plotu s okouzlující přítomností vinné révy a kvetoucích květin, abyste získali to nejlepší z obou světů.

Zde je seznam nejlepších rostlin, kterými zakryjete plot z pletiva, a několik tipů, jak o ně pečovat.

Wisteria
Vistárie kvete od začátku do konce jara v nádherných fialových a modrých barvách. Kromě toho tyto květiny naplňují oblast krásnou, parfémovou vůní, což vám dává další důvod, proč se rozhodnout pro tuto rostlinu na vašem plotu.

Wisteria není varianta s nejnižšími nároky na údržbu, ale poskytuje výhody, jako jsou barvy a vůně. Nejlepší je mít vistárii na pevné podpěře, jako je drátěný plot, se spoustou slunečního světla a bohatou půdou.

Ranní sláva
Jedna z nejoblíbenějších kvetoucích lián, Morning Glory, je jedinečná květina ve tvaru trychtýře, která se dodává v různých odstínech studených barev, jako je modrá, fialová a bílá. Většina z nich má krásný odstín modré, který rozzáří každý nevzhledný plot. Kvetou ráno a zavírají se, jak den pokračuje, odtud jejich název.

Morning Glories kvetou od května do září a jsou odolné rostliny nenáročné na údržbu. Vyžadují plné slunce jako mnoho rostlin vinné révy, ale zaberou jakoukoli půdu, kterou jim dáte! Daří se jim v půdě, která dobře odvodňuje blízko mřížoviny nebo něčeho, na čem mohou růst.

Boston Ivy
Boston Ivy je svěží, zelená liána, která pokrývá některé budovy v Bostonu. Tato liána roste poměrně agresivně a může být hrubá na stavebních základech, ale je to perfektní rostlina pro skrytí plotu z drátěného pletiva. Listy mají výrazný lesk, který odráží sluneční světlo, takže listy vypadají ještě zeleněji.

Pěstování Boston Ivy je super snadné. Primární údržba spočívá v tom, že jej budete udržovat v rámci svých hranic ořezáváním každých několik měsíců. Pokud není monitorován, může Boston Ivy dorůst více než 20 stop a vyrůst více než 50 stop. Kromě ořezávání se Ivy obecně nestará o to, v jaké půdě je, a vyhovuje jí mírné až plné slunce.

Anglická Ivy
Tato liána je vynikajícím krytem pro váš plot, protože roste s velkými listy. Roste v různých barvách zelených, středně velkých listů s kontrastními bílými žilkami, díky nimž bude váš dvůr vypadat jako ráj.

Anglický břečťan je nenáročný na péči, pokud je zasazen na správném místě. Nejprve ji zasaďte na chladné, stinné místo s vlhkou a bohatou půdou. Poté nepotřebuje mnoho údržby, ale na vašem plotu bude prosperovat.

Trumpet Vine
Tato rychle rostoucí vytrvalá réva má výrazný a atraktivní tvar. Žádné překvapení, mají tvar trubkových rohů! Jsou v zářivých barvách západu slunce, které oživí každou zahradu.

Mohou snadno přerůst a potřebují často prořezávat. Kromě toho je réva odolná v podmínkách, které nejsou ideální. Vyžaduje však dobrou nosnou konstrukci, takže plot je pro tuto květinu perfektním místem.

Zimolez
Zimolez je živá, žlutě kvetoucí rostlina, která dodá život každé zahradě. Jsou krásné, ale jsou také známé svou sladkou vůní, chutným nektarem a schopností přitahovat divokou zvěř, jako jsou kolibříci, motýli, včely, červenky, kosi a další, čímž se váš dvůr promění v hučící útočiště přírody.

Tyto révy preferují plné slunce a dobře propustnou půdu, ale snesou i nedokonalé podmínky. Rostlinám pomůže, když je budete občas prořezávat, ale není to nutné, pokud zůstávají v hranicích vašeho plotu.

Hortenzie
Tyto rostou zelené listy ve tvaru srdce za jasnými bílými květy, které vytvářejí krásný kontrast. Drobné květy před úplným rozkvětem připomínají dětský dech a při pěstování podél plotu jsou okouzlující.

Hortenzie popínavá je těžká, robustní liána, která potřebuje pevnou oporu, aby se mohla vyšplhat nahoru. Rostlina preferuje teplé klima s velmi bohatou půdou. Ale daří se jí dobře ve stínu nebo na plném slunci, což vám dává určitou flexibilitu v tom, kde ji můžete zasadit.

Plíživý Obr
Použití lián s plazivým fíkem ke skrytí vašeho plotu je snadné a efektivní, protože dobře rostou a vydrží po celý rok. Rostlina však preferuje teplejší klima, takže ne každý je bude pěstovat na svém plotě. Také, pokud ve vaší oblasti nedochází k slušným srážkám, možná budete muset doplnit zásobu vody vinné révy.

Jak rostlina stárne, malé listy a větvičky začnou být drsnější a dřevnatější. Chcete-li to zvládnout, prořezávejte je každých několik měsíců nebo dokonce jen jednou za rok, abyste je vrátili do žádoucího stavu.

Fialová hyacintová fazole
Fialové vinné révy hyacintové jsou jednoleté se zářivě fialovou, růžovou a červenou, díky nimž bude váš plot okouzlující. Jejich poupata jsou velká asi jako fazole lima, ale přinášejí spoustu barev do každé zahrady. Ty pokvetou hned na podzim a udrží váš plot šťastný a jasný, i když ostatní rostliny začnou vadnout.

O fazole hyacintové se snadno pečuje, protože nejsou vybíravé na půdu a vyžadují jen hodně slunce a něco na pěstování, jako je drátěný plot! Semena by měla být rozmístěna těsně po přechodu zimy a nehrozí další mrazy. Pokud jste příliš natěšení na čekání, můžete sazenice také začít pár týdnů před koncem zimy uvnitř a poté je přesadit. Ujistěte se, že dáte transplantátům zpočátku hodně vody!

Mučenka
Mučenky, jedna z nejrozmanitějších květin se 400 různými druhy, jsou živé a poutavé v každé zahradě. Dodávají se v tolika různých barvách a velikostech, že váš plot může vypadat, jak chcete. Tyto tropické rostliny pocházejí z Jižní Ameriky a Mexika a v USA se jim vždy nedaří.

Mučenky mohou být vybíravé. Chcete-li mučenky úspěšně pěstovat, potřebujete plné slunce a bohatou, vlhkou půdu. V ideálních podmínkách budou květiny kvést pouze během teplých měsíců a nemohou přežít tuhé zimy.

Závěr
Vybrat rostlinu, která zakryje řetězový plot, se může zdát obtížný. Naštěstí tyto rostliny nejen zmírní drsný vzhled řetězového plotu, ale zanechají váš plot krásný v různých ročních obdobích. S trochou péče a pozornosti budete schopni dosáhnout vzhledu, po kterém toužíte.