10 nejlepších rostlin pro kontrolu eroze

Pokud víte, že se vaše půda smývá, pak existuje několik kroků, které můžete podniknout k zastavení eroze.

Možná budete chtít zvážit vybudování zádržných zdí, které udrží půdu na místě. Případná plešatá místa by měla být okamžitě zakryta. Na mnoha svazích tráva neporoste, ale jsou tam krásné rostliny, kterým se tam bude dařit.

Můžete také chtít odvést dešťovou vodu do dešťové zahrady. Kapradiny a další rostliny, které absorbují vlhkost, mohou být použity k nasáknutí vody před stékáním.

Výběr rostlin, u kterých je prokázáno, že účinně zastavují erozi, vám dává spoustu vynikajících možností.

Myrta plazivá

Pokud bydlíte v zónách 4 až 8, pak je myrta plazivá skvělou volbou. Tato rostlina, která dorůstá do výšky 6 palců, by měla být vysazena tam, kde má denně alespoň šest hodin slunečního světla. Levandulově modré květy podobné floxu mohou mít v průměru až 1 palec a objevují se na koncových stoncích koncem jara a začátkem léta. Listy na této rostlině jsou stálezelené, takže vypadají krásně v zimě, kdy téměř vše uhynulo.

Zlatice

Existuje nejméně 11 druhů zlatice, které byste mohli chtít použít k zastavení eroze. Můžete najít možnosti, které rostou od 3 stop do 11 stop výšky. Tato rostlina, která dobře roste v zónách 5 až 8, nasazuje jarní čtyřlaločné květy, které jsou obvykle žluté. Obvykle se květy na této rostlině objeví dříve, než opustí. Poté, jakmile květy vyblednou, objeví se tobolky se semeny obsahující okřídlená semena.

Kopřiva skvrnitá

Tato rostlina, která může vyrůst až do výšky 8 palců, má šířku 3 stop. Tato stínomilná rostlina kvete koncem jara a začátkem léta, ale její dvoupyské červenofialové květy si mezi všemi listy sotva všimnete. Mrtvá kopřiva se šíří tím, že vysílá dlouhotrvající liány a zakládá nové kořeny z těchto lián. Kořeny pomáhají kontrolovat erozi.

Černá tráva Mondo

Pokud hledáte možnost, která v zónách 6 až 9 doroste do výšky 1 stopy, může to být ta správná rostlina. Černá tráva Mondo produkuje listy bazalky, které jsou dlouhé až 12 palců. V létě tento člen čeledi liliovitých nasazuje bílé zvonkovité květy, které mohou mít modrý nebo šeříkový nádech. Po odeznění květů rostlina nasazuje tmavě fialové bobule, které jsou lesklé a velké asi jako hrášek.

Rockspray Cotoneaster

Pravděpodobně se vám bude líbit vzhled skalníku skalního kvůli kontrastu mezi jeho červenými plody a zelenými listy. Tato rostlina, která roste na slunci v zónách 4 až 7, může být stálezelená v jižní části své pěstitelské oblasti. Listy se na podzim zbarvují do červenofialové. Na jaře tato rostlina, která často dorůstá do výšky asi 36 palců, nasazuje drobné, pětičetné květy, po kterých následuje šarlatově červené ovoce.

Třezalka keřová (Hypericum prolificum)

 


Tento zaoblený keř může v zónách 3 až 8 dorůst do výšky 4 stop a miluje stín. Na začátku a v polovině léta, kdy většina rostlin začíná blednout, vás odmění shluky slunečně žlutých květů, které mají pět okvětních lístků a mohou mít průměr až 1 palec. Ptáci milují semena ve tvaru kužele na tomto keři, která se objevují po odeznění květů.

Japonský pryšec

Pokud žijete v zónách 5 až 9, pak budete milovat přesleny tvořené stálezelenými listy na této rostlině. Skvělou zprávou je, že tmavě zelené listy skvrnité žlutě jsou mimořádně atraktivní a také pomáhají zastavit erozi půdy. Tato rostlina brzy na jaře vytváří květy, které mohou být až 2 palce vysoké a jsou pokryty drobnými bílými květy.

Pštrosí kapradina

V zónách 3 až 7 jsou pštrosí kapradiny velmi užitečné při zachycování vody, aby nedocházelo k odtoku. Tyto kapradinové rostliny, které mohou dorůst až 5 stop vysoké a být 8 stop široké, vytvářejí fondy, které vypadají jako pštrosí peří. Pokud uvažujete o pěstování tohoto, potřebuje hodně vlhkosti, takže se ujistěte, že žijete v klimatu, kde na jaře a v létě prší.

Phlox plazivý (Phlox subulata)

Tato rostlina milující slunce se snaží dosáhnout výšky 6 palců. Místo toho se plazí, dokud nevytvoří krásný koberec listů, který pomáhá držet půdu na místě. Tato rostlina, která preferuje suchou a skalnatou nebo písčitou půdu, produkuje spoustu trubkovitých červenofialových, růžových nebo bílých květů, které mohou být na jaře až 0,75 palce široké. Každá květina má pět okvětních lístků, které jsou ploché.

Cotoneaster

Pokud žijete v zónách 4 až 7, ptáci vás budou milovat, když budou jíst červené bobule této rostliny během chladnějších měsíců. Zvažte výšku skalníku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám, protože můžete najít možnosti, které rostou od 1 do 30 stop. Tato rostlina na jaře vytváří malé pětičetné květy, které v létě ustupují červeným plodům.

Existuje mnoho rostlin, které můžete použít k zastavení eroze. Přemýšlejte o potřebách rostliny ve srovnání s oblastí, kde ji chcete zasadit, abyste udělali nejlepší volbu.

 

Zdroj: gardenloversclub.com