10 nejlepších rostlin pro Topiary

Mnoho zahradníků zdokonalilo umění stříhání keřů a keřů, aby ozdobili své trávníky a zahrady. Chcete-li získat umění stříhání dolů, potřebujete rostliny, které rostou a tvarují.

V závislosti na vašich pěstitelských dovednostech a preferenci zeleně můžete chtít různé topiární rostliny od jiných zahradníků a pěstitelů.

Zde je několik návrhů, které vám pomohou začít s pěstováním topiary.

Zimostrázové keře
Tyto stálezelené keře jsou klasikou pro všechny milovníky topiárních rostlin. Zimostrázové keře mohou růst kdekoli od jedné stopy do výšky 20 stop, takže určitě dodají vašim květinovým záhonům rozměr.

Během jara můžete na svých buxusových keřích zahlédnout několik žlutých květů, ale to je normální. Vaše buxus snese plné slunce, ale nejlépe se mu daří v částečném stínu.
Řez by měl být proveden koncem jara a léta pro největší růst a je třeba se mu vyhnout na podzim a v zimě.

Levandulové stromy
Tradičně se levandule používá aromaticky nebo v malých dávkách. Ale pokud ji pěstujete větší, funguje jako topiární rostlina.

Záblesk barev z vaší levandule dodá vašemu dvorku nebo zahradě něco trochu jiného než ostatní tradiční topiary. I když je můžete na zahradě zasadit střídmě, mohou dorůst velikosti jako strom.

Čím více tyto rostliny rostou, tím jsou těžší. Pro vaše levandule je nejlepší použít větší květináče. Postupy zavlažování vaší levandule zahrnují, když vrchní části půdy vaší rostliny vyschnou. Protože je strom v nádobě, může být snadné rostlinu přelít.

Břečťan
Břečťan je dobře známý pro zdobené stěny s rychle rostoucími liánami. Břečťan je nejlepší pěstovat na podzim, i když rychle roste bez ohledu na roční období. Buďte však opatrní, kam ji zasadíte, protože může být invazivní a krást živiny z jiných rostlin.

Břečťanu se dobře daří v polostínu až na plném slunci, což znamená, že jej můžete zasadit téměř kamkoli. Máte-li nějaké čtyřnohé přátele, dávejte pozor na svou výsadbu, protože je toxický pro kočky a psy. Tato rostlina může být citlivá na přemokření, proto nechte půdu trochu vyschnout, než ji dáte napít.

Vavřínová rostlina
Tento rychle rostoucí keř může dosáhnout výšky až 30 stop, pokud hledáte vysokou stojící topiární rostlinu. Nejlepší čas na prořezávání a ořezávání vavřínu je jak na jaře, tak na podzim.
Zajímavým faktem o vavřínu je, že funguje jako vynikající zvuková bariéra, pokud potřebujete provést nějakou zvukovou izolaci. Umístěte to mimo okno ložnice, abyste zablokovali vnější svět. Stálezelený keř pohltí zvuk kolem sebe.

Keře ptačí
Další klasickou topiární rostlinou je Privet. Většina rostlin se zajímavě střiženými tvary se provádí na tomto druhu keře. Jedná se o jednu z nejtvrdších topiárních rostlin na pěstování, ale pokud rádi používáte ke stříhání nůžky, je to rostlina pro vás.

Tento živý plot rychle poroste, takže je perfektní, pokud nutně potřebujete živý plot pro váš dvůr. Jakmile začne růst, můžete začít tyto živé ploty tvarovat podle svých představ. Těmto keřům se nejlépe daří na plném slunci nebo částečném slunci se spoustou vody.

Rozmarýn
Keřům rozmarýnu se dobře daří při častém stříhání, což z nich dělá perfektní topiární rostlinu. S kvetoucími květinami na jaře a v létě to budou chtít do své zahrady přidat ti, kteří milují nával barev.

Péče o rozmarýn by měla zahrnovat trochu písčité půdy a hodně slunečního svitu. Zatímco rozmarýn můžete tvarovat do libovolného tvaru, odřezky si můžete uložit pro jiné použití, jako je vaření nebo aromaterapie.

Tisové keře
Pokud se chcete dostat do sochařské části topiárních rostlin, tisové keře jsou skvělým místem, kde začít. Chcete-li jej tvarovat, musíte začít, když je váš tis mladý. To bude zahrnovat časté stříhání a odřezávání vaší mladé rostliny.

Tisový keř vytvoří červené bobule, protože je to jehličnan, ale ty jsou jedovaté pro lidi a zvířata. Těmto keřům se daří ve všech druzích světla, ale nebudou růst tak bujně, pokud jsou vysazeny v silně zastíněné oblasti. Během prvního roku růstu rostliny byste měli rostlinu často zalévat.

Cypřišový keř
Aby cypřiš prospíval, potřebuje plné slunce nebo alespoň 8 hodin slunečního záření. Před výsadbou tohoto keře byste měli vybrat slunné místo pro vaši novou rostlinu topiary.

Zalévání tohoto keře by mělo být prováděno hlavně na jaře a na podzim. To se provádí před zahájením jarního růstu a před obdobím hibernace na podzim a v zimě.

Pokud nemáte zelený palec, ale přesto si užíváte vzhled a estetiku Cypřiše, existuje několik skvělých možností zeleně, u kterých se nemusíte obávat přemokření nebo podmáčení.

Zakrslý albertský smrk
Tento evergreen je v pěstitelské komunitě dobře známý pro svůj vztah k jiným smrkům, které dokážou růst jako šílené. Na rozdíl od jiných smrků tento nevytváří šišky a je nekvetoucí. Trpaslík Alberta roste poměrně pomalu, takže s ním budete muset být trpěliví.

Dwarf Alberta se nejlépe daří na plném slunci s malým nebo žádným stínem po celý den. Prořezávání by mělo být prováděno koncem zimy a brzy na jaře, když se objeví nový růst, ale pouze tehdy, když váš smrk dosáhne větší velikosti od místa, kde začíná.

Tyto smrky rychle přerostou jakýkoli malý prostor, proto jim připravte velkou plochu, do které se rozroste.

Japonská rostlina cesmína
Pokud se vám líbí myšlenka topiárních rostlin, ale nejste ochotni věnovat se veškeré péči a údržbě, je cesmína japonská perfektní řešení. Tato topiární rostlina vyžaduje malou péči a během jara a léta si budete moci vychutnat bobule, které vyrůstají z této rostliny.

Řez je nezbytný pro růst pro všechny rostliny, ale zejména pro cesmínu japonskou. Budete chtít, aby tento zaoblený keř stále rostl, a to je nejlepší způsob, jak zajistit hezkou rostlinu. Svou rostlinu cesmíny můžete zkrátit kdykoli během roku, díky čemuž je jednou z rostlin, o které se snadněji pečuje.