10 nejlepších rostlin pro trénovaný růst Espalier

Špalírový strom je vycvičen k růstu na malých místech. Ovocné stromy jsou často vybírány proto, že se snáze sbírají, protože jsou v úrovni očí nebo níže.

Vzhledem k tomu, že mnoho stromů espalier je vysazeno u stěn, které odrážejí teplo, je možné pěstovat ovocné stromy v chladnějších podnebích, než kde obvykle rostou.

Jiné espalier stromy jsou pěstovány na mřížoví. Stromy Espalier často žijí déle, než se očekávalo, protože prořezávané větve trpí menším poškozením. Menší poškození se často rovná menšímu počtu chorob, které mohou strom zabít. Zatímco ovocné stromy jsou nejběžnější, můžete použít i jiné druhy stromů.

Hruška Espalier
Existuje mnoho různých hrušní, ale nejlepší k vytvoření espalier hrušně je Kieffer, Bartlett, Red Sensation Bartlett nebo Harrow’s pleasure. Krásné bílé květy jsou vítaným znamením příchodu jara. Hrušky následují květiny. Vaše hrušky budou zralé v říjnu, kdy můžete hrušku zmáčknout u stonku a mírně povolí. Hrušně obvykle rostou v zónách 4 až 8.

Apple Tree Espalier
Na světě existuje přes 5000 druhů jabloní. Při výběru jabloně přemýšlejte o množství chladu, které se ve vašem klimatu vyskytuje, a vyberte si vhodný druh. Můžete najít jabloně, které obvykle rostou v zónách 3 až 8. Vaše jabloně pokvetou na jaře krásnými růžovými květy. Většina odrůd bude zralá koncem léta a začátkem podzimu.

Pyracantha
Rostliny Pyracantha vypadají obzvláště skvěle proti vysokým cihlovým zdem. Červené bobule, které se na této stálezelené rostlině objevují a vydrží přes zimu, si zamilujete. Na jaře se objevují malé bílé květy. Poté brzy následují bobule, které mohou být červené, oranžové nebo žluté. Obvykle tato rostlina roste v zónách 6 až 9.

Popínavé rostliny
Bougainvillea je tvrdá tropická liána, která se skvěle pěstuje jako espalier strom. Tato rostlina milující slunce vytváří voskové květy na jaře a na podzim v zónách 9 až 11. Můžete najít odrůdy, které kvetou fialově, růžově, bíle, oranžově a žlutě. Tyto rostliny se velmi snadno cvičí, takže jsou skvělou startovací rostlinou.

Kamélie
Kamélie je stálezelený keř, který obvykle roste v zónách 6 až 9. Můžete najít několik různých kvetoucích forem, od jednoduchých květů s miskovitými tvary až po formálně dvojité květy s tvarem karafiátu. Této stínomilné rostlině se dobře daří v hlinitých a písčitých půdách. Zatímco stromy by měly být asi dva roky před začátkem výcviku, kamélie lze cvičit velmi brzy. Vyberte možnosti, které mají více otevřených větví.

Cotoneaster
Skalník je obvykle mrazuvzdorný od zón 5 do 8. Tyto rostliny Zelené listy vypadají úžasně na podzim, když se listy zbarví do červena a oranžova. Vyberte si odrůdu, která roste více horizontálně než vertikálně. Červené bobule si zamilujete poté, co květy na jaře odkvetou.

Chaenomeles
Chaenomeles, často nazývaná kvetoucí kdoule, je jednou z prvních květin, které kvetou na jaře. Obvykle jsou mrazuvzdorné v zónách 5 až 9. Tato rostlina, která miluje slunce, je skvělá na špíz, protože vítr ji často poškodí, když ji nechá přirozeně růst. Zasaďte tuto variantu daleko od vysoce frekventovaných oblastí, protože má trny.

Magnólie
Magnolie lze snadno prořezávat, aby rostly naplocho ke stěnám. Na této rostlině si zamilujete tmavě zelené lesklé listy, které mají skořicovou barvu a zespodu chlupaté. Květy mají dva až tři přesleny tří až šesti okvětních lístků. Po odeznění bílých květů se objeví plody nesoucí semena. Když hledáte exemplář pro espaliering, vyberte ten, který má pouze jeden kmen.

Pfitzer jalovec
Jalovec Pfitzer roste asi dvakrát tak do šířky než do výšky. Tato vlastnost z něj dělá ideálního kandidáta jako espalierský strom, protože jeho končetiny rychle dosáhnou mříže pro trénink. Tato rostlina milující slunce snáší různé typy půd. Obvykle tato rostlina dobře roste v zónách 4 až 9.

Hořící keř (stejnojmenný okřídlený)
Brilantní karmínová barva hořícího keře z něj činí atraktivní možnost, zejména na podzim. Když espalier tuto volbu, zůstane kratší, než je jeho standardní výška 20 stop, takže má ještě významnější dopad. Tato rostlina milující slunce má také okřídlená semena, která visí po většinu zimy, což této rostlině dodává sezónní zajímavost.