10 nejlepších venkovních rostlin s nízkou údržbou pro kontejnery na slunci nebo ve stínu

Tyto venkovní rostliny nenáročné na údržbu a tipy na pěstování vám pomohou vytvořit snadno udržovatelnou zahradu.

Zatímco některé rostliny se obecně pěstují snadněji než jiné, venkovní rostliny pro kontejnery, které jsou nenáročné na údržbu, jsou vždy ty, které jsou tou správnou rostlinou pro správné místo. Přizpůsobení rostliny pěstebním podmínkám sníží vaše úsilí. To znamená umístit rostliny v nádobách, které milují slunce, na místo, kde je po většinu dne přímé slunce, a udržovat rostliny ve stínu pro nádoby na nepřímém světle. Poté postupujte podle těchto tipů a vyberte si ty nejlepší nádoby, které chcete použít, plus několik nápadů na nenáročné venkovní rostliny, které by v nich mohly růst.

Velikost a materiál nádoby
Jednou z hlavních výzev při pěstování venkovních rostlin v nádobách může být velikost nádoby samotné. Velké květináče jsou drahé, těžké na přesun a vyžadují hodně výplňového materiálu, který se může prodražit. Malé nádoby mohou zastavit růst omezením velikosti kořenů a větší rostliny v malých květináčích budou vyžadovat častější zalévání.

Pro kontejnerový závod s nízkou údržbou zvolte výběr vhodný pro velikost kontejneru, který budete používat. Rostlina rajčat může být nenáročná na údržbu ve velkém květináči – asi pět galonů nebo více. Pokud zasadíte stejné rajče do 12palcového květináče, bude to více potřebovat, vždy bude chtít vodu a hnojivo a nebude růst tak velké a bujné, jak byste chtěli.

Materiál nádoby je rozdíl v tom, kolik péče a údržby budou vaše rostliny potřebovat. Například plamének potřebuje kolem kořenů chladnou půdu, proto jej nedávejte do tmavé nádoby. Kokosové vložky do košů vypadají skvěle, ale stékají rychleji než plast. Neglazované terakotové květináče jsou porézní a pomohou půdě rychleji vyschnout – dobrá věc pro rostliny, jako je rozmarýn, kterým se daří v sušších podmínkách, ale špatná pro milovníky vlhkosti, jako je bazalka.

Nízkoúdržbové kontejnerové závody
Obrovské nádoby plné nádherných rostlin nemusí být náročné na údržbu. Zde je několik venkovních rostlin pro slunná a stinná místa, abyste mohli začít.

 

Rostliny milující slunce pro nádoby
Purpurová travnatá tráva (Pennisetum purpureum) je okrasná tráva se špičatými fialovými listy, které dodávají výšku a objem nenáročné kontejnerové zahradě. Je odolný vůči teplu a v zahradním záhonu je poměrně vysoký, ale v květináči bude tlumenější.
Supertunie jsou hybridy odolné vůči teplu, které kromě pravidelného zavlažování nepotřebují mnoho údržby. Zasaďte je hnojivem s řízeným uvolňováním a budou šťastní. Není třeba žádné mrtvé hlavy, což z těchto kvetoucích elektráren činí snadnou volbu. Jsou k dispozici v typických barvách petúnie, včetně bílé, růžové, fialové, červené, žluté a zábavných vícebarevných vzorů.
Angelface a další hybridy angelonia jsou vertikální omračovače ideální pro přidání vyšších prvků do kvetoucí kontejnerové zahrady. Mají rádi sluníčko a snášejí přemokření i trochu zanedbávání. Nové hybridy angelonia vydrží kvést až do podzimních mrazů a jsou samočisticí, takže není potřeba žádné odumírání.
Šalvěje jsou kontejnerové zahradní pracanty, vysílající do špiček syté barvy s pěkným hromadou listů pod nimi. Milují je opylovači, zejména kolibříci. Vzpřímený habitus se stonky, které mohou dosáhnout výšky tří stop a bez mrtvol, dělá z tohoto dlouhého květáku vynikající doplněk do nádoby nenáročné na údržbu.

Kontejnerové rostliny milující stín
Rex begonia jsou vynikající listové rostliny pro umístění v částečném stínu. Dodají spoustu barvy a textury, která vydrží celou sezónu bez starostí s ořezáváním nebo prořezáváním. Pravidelná vlhkost je vše, co potřebují, aby byli šťastní.
Caladium přináší brilantní kontrastní barvy na stejném listu a jsou skvělými rostlinami pro použití v thrillerové roli pro mírně stinné místo. Tepelně tolerantní a střední výška z nich dělá pěkný pár s begóniemi a netýkavkami.
Fuchsie si užívají částečného stínu a budou kaskádovitě přelévat přes okraj květináče nebo koše a poskytují jasné barvy po celé léto v oblastech s chladnějšími letními teplotami.

Nízkoúdržbové bylinky do venkovních nádob
Mnoho lidí si myslí, že pěstování bylin je obtížné, když opak je pravdou. Pokud hledáte venkovní rostliny nenáročné na údržbu do nádob, které přežijí víkend, aniž byste požádali své přátele, aby seděli, tradiční bylinky se perfektně hodí.

Rozmarýn lékařský (Rosemarinus officinalis) může ve velkém květináči vyrůst ve středně velký keř. V teplejším podnebí je to trvalka, ale zahradníci na chladnějších místech ji mohou na zimu přinést dovnitř. Rozmarýnu se daří při troše zanedbávání – má rád půdu na suché straně a nepotřebuje ani nechce mnoho hnojiva. Sluníčko a občasná zálivka jsou vše, co budete pravděpodobně potřebovat, abyste si vypěstovali květináč plný voňavého rozmarýnu.
Tymián obecný (Thymus vulgaris) se snadno pěstuje a má nízký vzpřímený profil, ale chybné stonky se ladně přelijí přes bok nádoby. Skvěle se snoubí s rozmarýnem a šalvějí nejen v kuchyni, ale i v květináči. Všechny tři jsou středomořské byliny, kterým se daří v sušší půdě a nižší úrodnosti.
Šalvěj lékařská nebo šalvěj zahradní (Saliva officinalis) je další nenáročná bylina, které se velmi dobře daří v nádobách. Zasaďte šalvěj s dalšími bylinkami a vytvořte nádobu na koření drůbeže. Jeho stříbřitě zelené listy kontrastují s mořskou zelení rozmarýnu a temnou zelení tymiánu.

Často kladené otázky
Jak často by se měly venkovní nádoby zalévat?
Není možné obejít, že půda v nádobách vysychá rychleji, což znamená, že budete muset zalévat tak často, jako denně. Pokud chcete zalévat méně často, zvolte venkovní rostliny nenáročné na údržbu, které jsou přizpůsobeny sušším podmínkám, jako jsou sukulenty.

Jaké jsou tipy na zalévání venkovních rostlin v nádobách?
Při vytváření květináčů vybírejte druhy s podobnou potřebou vláhy. Mulčujte horní část květináče, stejně jako na zahradě, aby byla půda chladnější. Umístěte hrnce blízko sebe a v dosahu hadice. Zavlažovací systémy jsou k dispozici pro automatizaci úkolu a lze je nastavit na časovač, což může být zvláště užitečné pro udržení terasy plné květináčů zalévané.