10 osvědčených zdravotních výhod kurkumy a kurkuminu

Koření známé jako kurkuma může být nejúčinnějším doplňkem výživy, který existuje.

Mnoho vysoce kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má velké výhody pro vaše tělo a mozek. Mnoho z těchto výhod pochází z jeho hlavní aktivní složky, kurkuminu.

Čtěte dále a zjistěte, co věda říká o kurkumě a kurkuminu a také o jejich výhodách.

Co je to kurkuma a kurkumin?
Kurkuma je koření, které dává kari jeho žlutou barvu.

V Indii se používá po tisíce let jako koření i jako léčivá bylina. Nedávno věda začala podporovat tradiční tvrzení, že kurkuma obsahuje sloučeniny s léčivými vlastnostmi.

Tyto sloučeniny se nazývají kurkuminoidy. Nejdůležitější je kurkumin.

Kurkumin je hlavní aktivní složkou kurkumy. Má silné protizánětlivé účinky a je velmi silným antioxidantem.

Zde je 10 nejlepších zdravotních přínosů kurkumy a kurkuminu podložených důkazy.

1. Kurkuma obsahuje bioaktivní sloučeniny s léčivými vlastnostmi
Obsah kurkuminu v kurkumě však není tak vysoký. Je to asi 3 % hmotnosti. Většina studií o této bylině používá výtažky z kurkumy, které obsahují převážně samotný kurkumin, přičemž dávky obvykle přesahují 1 gram denně.

Bylo by velmi obtížné dosáhnout těchto úrovní pouhým použitím kurkumy jako koření ve vašich jídlech.

To je důvod, proč se někteří lidé rozhodnou používat doplňky.

Kurkumin se však špatně vstřebává do vašeho krevního oběhu. Abyste mohli zažít plné účinky kurkuminu, je třeba zlepšit jeho biologickou dostupnost (rychlost, jakou vaše tělo absorbuje látku).

Pomáhá konzumace s černým pepřem, který obsahuje piperin. Piperin je přírodní látka, která zvyšuje vstřebávání kurkuminu o 2000 %.

Ve skutečnosti nejlepší doplňky kurkuminu obsahují piperin, a díky tomu jsou podstatně účinnější.

Kurkumin je také rozpustný v tucích, což znamená, že se rozkládá a rozpouští v tuku nebo oleji. To je důvod, proč může být dobrý nápad užívat doplňky kurkuminu s jídlem s vysokým obsahem tuku.

SOUHRN
Kurkuma obsahuje kurkumin, látku se silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Většina studií používá extrakty z kurkumy, které jsou standardizované tak, aby obsahovaly velké množství kurkuminu.

2. Kurkumin je přírodní protizánětlivá sloučenina
Zánět pomáhá bojovat proti cizím vetřelcům a hraje roli při opravě škod ve vašem těle.

Ačkoli je akutní, krátkodobý zánět prospěšný, může být znepokojivý, pokud se stane chronickým a napadne vlastní tkáně vašeho těla.

Vědci se nyní domnívají, že chronický zánět nízké úrovně může hrát roli u některých zdravotních stavů a ​​nemocí. Patří mezi ně:

srdeční choroba
rakovina
metabolický syndrom
Alzheimerova choroba
různé degenerativní stavy
To je důvod, proč vše, co může pomoci v boji proti chronickému zánětu, je potenciálně důležité pro prevenci a pomoc při léčbě těchto stavů.

Zatímco téma zánětu je mnohovrstevné a pravděpodobně neexistuje žádná jednoduchá odpověď, klíčový poznatek ohledně kurkuminu je ten, že jde o bioaktivní látku, která dokáže bojovat proti zánětu. K dosažení léčebných výsledků jsou však nutné velmi vysoké dávky.

SOUHRN
Chronický zánět přispívá k některým běžným zdravotním stavům. Kurkumin může potlačit mnoho molekul, o kterých je známo, že hrají hlavní roli při zánětech, ale jeho biologickou dostupnost je třeba zvýšit.

3. Kurkuma může zvýšit antioxidační kapacitu těla
Oxidační poškození je považováno za jeden z mechanismů stárnutí a mnoha nemocí.

Zahrnuje volné radikály, vysoce reaktivní molekuly s nepárovými elektrony. Volné radikály mají tendenci reagovat s důležitými organickými látkami, jako jsou mastné kyseliny, bílkoviny nebo DNA.

Hlavním důvodem, proč jsou antioxidanty tak prospěšné, je to, že chrání vaše tělo před volnými radikály.

Kurkumin je silný antioxidant, který díky své chemické struktuře dokáže neutralizovat volné radikály.

Studie na zvířatech a na buňkách navíc naznačují, že kurkumin může blokovat působení volných radikálů a může stimulovat působení dalších antioxidantů. K potvrzení těchto přínosů jsou zapotřebí další klinické studie na lidech.

SOUHRN
Kurkumin má sice antioxidační účinky, ale k potvrzení těchto výhod je zapotřebí více studií.

4. Kurkumin může zvýšit neurotrofický faktor odvozený od mozku
Než vědci lépe porozuměli neuronům, věřilo se, že po raném dětství nejsou schopny se dělit a množit. Nyní však vědí, že tomu tak není.

Neurony jsou schopny vytvářet nová spojení a v určitých oblastech mozku se mohou množit a zvyšovat jejich počet.

Jednou z hlavních hnacích sil tohoto procesu je neurotrofický faktor odvozený od mozku (BDNF). Jedná se o gen, který se podílí na tvorbě proteinu odpovědného za podporu života neuronů.

Protein BDNF hraje roli v paměti a učení a lze jej nalézt v oblastech mozku odpovědných za jídlo, pití a tělesnou hmotnost.

Mnoho běžných mozkových poruch je spojeno se sníženými hladinami proteinu BDNF, včetně deprese a Alzheimerovy choroby.

Je zajímavé, že studie na zvířatech zjistily, že kurkumin může zvýšit hladiny BDNF v mozku.

Tímto způsobem může být účinný při oddálení nebo dokonce zvrácení mnoha mozkových onemocnění a snížení mozkových funkcí souvisejících s věkem. Přesto, protože tyto studie byly provedeny na zvířatech, je těžké říci, co výsledky znamenají pro lidi.

Může také pomoci zlepšit paměť a pozornost, což se zdá logické vzhledem k jeho účinkům na hladiny BDNF. K potvrzení této skutečnosti je však zapotřebí více studií.

SOUHRN
Kurkumin zvyšuje hladiny mozkového hormonu BDNF, který zvyšuje růst nových neuronů a může pomoci v boji proti různým degenerativním procesům ve vašem mozku.

5. Kurkumin může snížit riziko srdečních onemocnění
Srdeční choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Vědci studovali po mnoho desetiletí a dozvěděli se mnoho o tom, proč se to děje. Není divu, že onemocnění srdce je neuvěřitelně komplikované a přispívají k němu různé věci.

Kurkumin může pomoci zvrátit mnoho kroků v procesu onemocnění srdce.

Snad hlavním přínosem kurkuminu, pokud jde o srdeční onemocnění, je zlepšení funkce endotelu, výstelky vašich krevních cév.

Endoteliální dysfunkce je hlavní hnací silou srdečních chorob. To je, když váš endotel není schopen regulovat krevní tlak, srážlivost krve a různé další faktory.

Několik studií naznačuje, že kurkumin může vést ke zlepšení zdraví srdce. Jedna studie navíc zjistila, že je stejně účinný jako cvičení u žen po menopauze.

Kromě toho může kurkumin pomoci snížit zánět a oxidaci (jak je uvedeno výše), které mohou hrát roli při srdečních onemocněních.

V jedné studii na 121 lidech, kteří podstoupili bypass koronární tepny, jim vědci několik dní před a po operaci přidělili buď placebo, nebo 4 gramy kurkuminu denně.

Skupina s kurkuminem měla o 65 % snížené riziko srdečního infarktu.

SOUHRN
Kurkumin má příznivé účinky na několik faktorů, o kterých je známo, že hrají roli při srdečních chorobách. Navíc je to protizánětlivé činidlo a antioxidant.

6. Kurkuma může pomoci předcházet rakovině
Rakovina je onemocnění charakterizované nekontrolovaným růstem buněk. Existuje mnoho různých forem rakoviny, které se zdají být ovlivněny doplňky kurkuminu.

Kurkumin byl studován jako prospěšná bylina při léčbě rakoviny a bylo zjištěno, že ovlivňuje růst a vývoj rakoviny.

Studie ukázaly, že může:

přispívají ke smrti rakovinných buněk
snížit angiogenezi (růst nových krevních cév v nádorech)
snížit metastázy (šíření rakoviny)
Zda může vysoká dávka kurkuminu – nejlépe se zesilovačem absorpce, jako je piperin – pomoci léčit rakovinu u lidí, musí být ještě řádně prostudováno.

Existují však důkazy, že může v první řadě zabránit vzniku rakoviny, zejména rakoviny trávicího systému, jako je kolorektální rakovina.

Ve 30denní studii u 44 mužů s lézemi v tlustém střevě, 4 gramy kurkuminu denně snížily počet lézí o 40 %.

SOUHRN
Kurkumin vede k několika změnám na molekulární úrovni, které mohou pomoci při prevenci a možná i léčbě rakoviny.

7. Kurkumin může být užitečný při léčbě Alzheimerovy choroby
Alzheimerova choroba je nejběžnější formou demence a může se podílet až na 70 % případů demence.

Na obzoru mohou být dobré zprávy, protože bylo prokázáno, že kurkumin prochází hematoencefalickou bariérou.

Je známo, že zánět a oxidační poškození hrají roli u Alzheimerovy choroby a kurkumin má příznivé účinky na obojí.

Kromě toho je klíčovým rysem Alzheimerovy choroby hromadění proteinových klubek nazývaných amyloidní plaky. Studie ukazují, že kurkumin může pomoci odstranit tyto plaky.

Zda může kurkumin zpomalit nebo dokonce zvrátit progresi Alzheimerovy choroby u lidí, není v současné době známo a je třeba to prostudovat.

SOUHRN
Kurkumin může procházet hematoencefalickou bariérou a bylo prokázáno, že vede k různým zlepšením patologického procesu Alzheimerovy choroby.

8. Pacienti s artritidou dobře reagují na doplňky kurkuminu
Artritida je častým problémem v západních zemích. Existuje několik různých typů artritidy, z nichž většina zahrnuje zánět v kloubech.

Vzhledem k tomu, že kurkumin je silná protizánětlivá sloučenina, dává smysl, že může pomoci při artritidě. Ve skutečnosti několik studií ukazuje, že existuje asociace.

Ve studii u lidí s revmatoidní artritidou byl kurkumin dokonce účinnější než protizánětlivý lék.

Květnové další studie zkoumaly účinky kurkuminu na artritidu a zaznamenaly zlepšení různých příznaků.

SOUHRN
Artritida je běžné onemocnění charakterizované zánětem kloubů. Mnoho studií ukazuje, že kurkumin může pomoci léčit příznaky artritidy a je v některých případech účinnější než protizánětlivé léky.

9. Kurkumin má výhody proti depresi
Kurkumin se ukázal jako slibný při léčbě deprese.

V kontrolované studii bylo 60 lidí s depresí randomizováno do tří skupin. Jedna skupina užívala Prozac, další skupina 1 gram kurkuminu a třetí skupina užívala Prozac i kurkumin.

Po 6 týdnech vedl kurkumin ke zlepšení podobným jako u Prozacu. Nejlépe dopadla skupina, která užívala prozac i kurkumin.

Podle této malé studie je kurkumin stejně účinný jako antidepresivum.

Deprese je také spojena se sníženými hladinami BDNF a zmenšujícím se hipokampem, což je oblast mozku, která hraje roli v učení a paměti. Kurkumin může pomoci zvýšit hladiny BDNF a potenciálně zvrátit některé z těchto změn.

Existují také určité důkazy, že kurkumin může posílit mozkové neurotransmitery serotonin a dopamin.

SOUHRN
Studie na 60 lidech s depresí ukázala, že kurkumin byl při zmírňování příznaků tohoto stavu stejně účinný jako Prozac.

10. Kurkumin může pomoci oddálit stárnutí a bojovat s chronickými nemocemi souvisejícími s věkem
Pokud může kurkumin skutečně pomoci předcházet srdečním chorobám, rakovině a Alzheimerově chorobě, může mít také výhody pro dlouhověkost.

To naznačuje, že kurkumin může mít potenciál jako doplněk proti stárnutí.

Vzhledem k tomu, že se věří, že oxidace a zánět hrají roli při stárnutí, může mít kurkumin účinky, které jdou daleko za hranice pouhé prevence nemocí.

SOUHRN
Díky mnoha pozitivním účinkům na zdraví, jako je potenciál prevence srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a rakoviny, může kurkumin pomáhat dlouhověkosti.

Sečteno a podtrženo
Kurkuma – a zejména její nejúčinnější sloučenina, kurkumin – má mnoho vědecky prokázaných zdravotních výhod, jako je potenciál zlepšit zdraví srdce a zabránit Alzheimerově chorobě a rakovině.

Je to silný protizánětlivý a antioxidant. Může také pomoci zlepšit příznaky deprese a artritidy.

I když jsou tyto přínosy možné, jsou v současné době omezené kvůli omezené biologické dostupnosti kurkuminu.