10 perfektních bylinek odolných vůči suchu

Pěstování bylinek je dobrý způsob, jak dochutit jídlo. Pokud žijete v oblasti bez velkých dešťů, pak vám některé bylinky nebudou dobře růst, pokud je nebudete nábožensky zalévat a nebudete čelit omezením vody.

Jiné bylinky velmi dobře rozumí vašemu rušnému životnímu stylu a během sucha porostou dobře. Zvažte těchto deset bylin odolných vůči suchu.

Pampeliška
Zatímco potřebujete zastavit šíření pampelišek, pampeliška je skvělým doplňkem vašich jídel. Použijte skleník, abyste udrželi rostliny a umrtvili je, než půjdou k semeni. Zasaďte tyto květiny s jasně žlutými hlávkami asi pět týdnů před posledním tuhým mrazem ve vaší oblasti na slunné místo. Ujistěte se, že používáte kvalitní organickou půdu, protože to ovlivní živiny, které z pampelišky přijímáte. Po vyklíčení zřeďte plodinu tak, aby byla každá rostlina od sebe vzdálena asi 7 palců. Rostlinu sbírejte, když je mladá.

Tymián
Tymie je vytrvalá stálezelená rostlina, kterou můžete pěstovat téměř ve všech pěstitelských zónách. Zasaďte tymián do dobře odvodněné půdy na slunném místě. Každá rostlina by měla mít asi 18 palců prostoru pro růst. Tymián sklízejte těsně před květem. Nechte za sebou asi pět palců rostliny, aby znovu vyrostla. Čím více budete tymián řezat, tím zdravější rostlina bude, proto ji pravidelně sklízejte na svůj stůl.

Artemisia
Existuje přibližně 350 druhů artemisia, včetně pelyňku a pelyňku. Zvažte zasazení tohoto tam, kde měsíc může odrážet jejich stříbřitě šedé listy. Mnoho členů této rodiny dorůstá výšky přes 3 stopy a má sladké aroma. Mnoho druhů se šíří semeny, takže rostlinu zbavte hlavy nebo buďte opatrní, kam ji umístíte. Můžete najít artemisie, které rostou ve všech zónách.

Divizna
Stonky květu divizna dorůstají až 6 stop vysoké s listy, které mohou být dlouhé až 2 stopy. Existuje více než 300 druhů divizna, z nichž většina preferuje plné slunce. Zabraňte šíření této rostliny pravidelným odstraňováním chlupatých rozet. Tato rostlina miluje sucho. Žluté květy se objevují na stopkách od poloviny léta až do tuhého mrazu. Pokud chcete sbírat okvětní lístky na výrobu esenciálních olejů, udělejte to brzy ráno a nechte je uschnout na vzduchu ve stínu.

Šalvěj
Šalvěj roste v zónách 4 až 10. Tato bylina milující slunce, která dorůstá do výšky asi 2 stop, chce být trvale vlhká, ale nesnese stání ve vodě. Listy na této rostlině jsou pokryty prachovým peřím a jsou obvykle oválné. Této dřevině prospívá silný řez v předjaří. Měli byste sklízet lehce, abyste zajistili optimální růst během prvního roku. Poté odřízněte nebo odřízněte kousky, jak chcete použít na vašem stole. Můžete také sušit nebo zmrazit porce pro použití v zimě.

Rozmarýn
Rozmarýn roste v několika různých formách, včetně vzpřímených rostlin tvarovaných tak, aby vypadaly jako malé keře a koncové liány. Zatímco některé odrůdy dorůstají do výšky asi 5 stop, jiné zůstávají velmi blízko země. Na rozmarýnu se objevují modré, fialové, fialové, růžové nebo bílé květy v závislosti na odrůdě. Většina z nich má svrchu tmavě zelené listy a na spodní straně pokryté látkou podobnou vlně. V této slunci milující rostlině tolerantní k suchu najdete možnosti pro většinu pěstitelských zón.

Levandule
Levandule, která roste v zónách 5 až 8, se snadno pěstuje ve vzpřímené poloze. Tato rostlina často dorůstá do výšky 24 až 36 palců. Hroty fialových květů se objevují brzy na jaře až v polovině léta. Většina možností má šedozelené listy. Malé rostlinky zasaďte brzy na jaře, protože levandule je těžké vypěstovat ze semínek. K dispozici mohou být trpasličí a plné velikosti.

Savory
Savory se dělí na dvě široké skupiny. Huňatá letní saturejka dorůstá do výšky asi 15 palců a je jednoletá. Roste dobře v zónách 1 až 11. Tyto možnosti mají úzké listy, které mohou dosáhnout délky asi 1,5 palce. Tato rostlina roste rychle a možná ji budete muset podepřít kůlem. Zimní saturejka dorůstá do výšky asi 9 palců a je to trvalka. Roste dobře v zónách 5 až 11. Zimní saturejka má delší listy, které jsou na dně zaneprázdněné a na špičkách jsou světle zelené. Na obou variantách rostou v létě drobné bílé až světle fialové květy.

Kostihoj (Tanacetum balsamita)
Costmary je vzpřímená, rhizomatózní, plevelná trvalka, která obvykle dorůstá do výšky asi 3 stop. V létě nasazuje světle žluté květy v plochých trsech, které mohou být až 8 palců dlouhé. Tato možnost miluje slunce, ale bude tolerovat lehký stín. Šíří se podzemními oddenky a vlastními semeny, takže místo výsadby vybírejte pečlivě.

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)
Fenykl je vzpřímená vytrvalá bylina, která roste v zónách 5 až 9. Tato rostlina obvykle dorůstá do výšky asi 4 stop. V létě vytváří stovky malých žlutých květů na zploštělých, složených okolících. Poté, co květy zmizí, nasadí drobná semena. Tato semena budou foukat ve větru, takže zvažte, kam chcete tuto rostlinu umístit nebo ji umístit, dokud ještě kvete. Tato rostlina roste v mnoha malých segmentech a na různých částech se objevují listy s jehlicemi.