10 rostlin, které můžete vypěstovat z řízků (SNADNO)

Ať už jste ostřílení domácí zahradníci nebo teprve objevujete potěšení z pokojových rostlin, pěstování rostlin z řízků je jedním z nejvzrušujících a nejcennějších zážitků, které můžete jako rostlinný nadšenec zažít.

Sledování toho, jak řízek roste kořeny, vyvíjí více listů a stává se vlastní kvetoucí rostlinou, vám dá jedinečný pocit uspokojení. Navíc, doma vypěstované rostliny jsou skvělými dárky pro každou příležitost!

Ať už se snažíte naplnit nově natřený květináč nebo se snažíte rozšířit zeleň po celém svém domě, podívejte se na těchto deset rostlin, které můžete vypěstovat z řízků!

Pothos, Epipremmum aureum
Rostliny Pothos (Empipremmum aurem) jsou zelené s občasným bílým a žlutým panašováním. Jsou trvalé (to znamená, že jsou čerstvé a zelené po celý rok!) a jejich listy mohou dorůst až osmi palců a déle. Zatímco pothos je vynikající pokojová rostlina v jakémkoli klimatu, venku jsou odolné pouze v zónách 10-12 (prohlédněte si tuto mapu pěstitelských zón, pokud chcete znát svou pěstitelskou zónu).

Pothos zasaďte do dobře provzdušněné zeminy, která dobře odvodňuje. Umístěte je na nepřímé sluneční světlo (ačkoli pestré odrůdy budou vyžadovat více slunečního světla) a zalévejte je, když povrch půdy vyschne. Pothos je snadný základ pro každého milovníka pokojových rostlin!
Další informace: Jak propagovat Pothos ve vodě (snadné kroky)

Sukulenty, Sedum clavatum
Zatímco Sedum clavatum je pouze jeden druh sukulentů, jakýkoli sukulent z rodiny rozchodníků lze množit pomocí listů rostliny. Sedum clavatum nabízí světlé, modrozelené listy a mohou dorůst až osmi palců.

Nejsou mrazuvzdorné a v létě spí (pozor na přemokření). Použijte porézní, písčitou půdu nebo šťavnatou květináčovou směs. Zatímco preferují růst venku v teplejších oblastech, sukulentům se může dařit uvnitř v jakémkoli klimatu. Sukulenty nejlépe rostou v různých úrovních osvětlení, od plného slunce až po nepřímé světlo. K zalévání použijte metodu namáčení a sušení.

Čínská peněžní rostlina, Pilea peperomioides
Čínská penízovka, nazývaná také palačinka, je další základnou pro milovníky pokojových rostlin. Se svými zářivě zelenými listy, které dorůstají až tři palce napříč, se této rostlině daří nejlépe za běžných klimatických podmínek v domácnosti nebo venku v zónách deset a výše.

V zimě jsou v klidu, takže během té doby zalévejte střídmě. Nejlepší je zalévat metodou namáčení a sušení a zamlžení rostliny ke zvýšení vlhkosti v jejím prostředí podpoří růst. Zasaďte je do půdní směsi s rašelinou a umístěte je na jasné nepřímé světlo, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Aloe, Aloe vera
Aloe, rostlina, kterou pravděpodobně již znáte, je jasně zelená rostlina odolná vůči suchu, kterou lze použít ke zklidnění popálenin a ran. Zatímco je v zimním spánku, zůstane vysoký, barevný a zelený po celý rok. Rostliny aloe mohou být při správné péči velmi vysoké a široké.

Zatímco venku rostou pouze v suchých oblastech, mohou se jim dařit při průměrných domácích teplotách. Zalévejte metodou namáčení a sušení, zasaďte je do písčité půdy nebo šťavnaté směsi a umístěte je na plné slunce nebo jasné nepřímé světlo. Rostliny aloe nabízejí poutavou krásu a úlevu od bolesti!

Hadí rostlina, Dracaena trifasciata
Hadí rostliny (Dracaena trifasciata) jsou typicky zelené se žlutým nebo bílým panašováním a mohou dorůst až pěti stop! Jedna z nejuniverzálnějších pokojových a venkovních rostlin, nejlépe se jim daří v zónách šest až deset. Jsou velmi tolerantní k nízké vlhkosti a chladným vnitřním i venkovním teplotám.

Stejně jako aloe a sukulenty je zasaďte do písčité půdy nebo do šťavnaté květinové směsi. Dávají přednost jasnému nepřímému světlu, ale mohou se přizpůsobit nízkému nepřímému světlu. Metoda namáčení a sušení je účinná pro růst, ale nezapomeňte, že hadovku zaléváte pouze každých šest až osm týdnů v zimě, kdy je rostlina v klidu.

 

Rostlina ZZ, Zamioculcas zamifolia
Rostlina ZZ (Zamioculcas zamifolia) je sytě zelená rostlina, které se nejlépe daří v teplém prostředí, zvláště pokud je pěstována venku. Pokud žijete v zónách odolnosti od šesti do deseti, tato rostlina bude milovat vaše teplé venkovní počasí!

Zůstane zelený po celý rok a dosáhne střední velikosti. Zalévejte rostlinu ZZ střídmě a pokud si nejste jisti, zda zalévat nebo ne, držte se na suché straně. Zasaďte ji do dobře propustné květinové směsi a umístěte ji na nepřímé až slabé osvětlení, abyste viděli, jak se jí daří!

Begonie hlíznaté, Begonia x tuberhybrida
Hlíznaté begónie (Begonia x tuberhybrida) se svými jasnými květy v různých barvách jsou letničkami kvetoucí v létě, kterým se nejlépe daří v teplých podnebích (desáté a vyšší zóny, pokud je plánujete pěstovat venku). Mohou dosáhnout dvou stop na výšku.

Pěstování begónií může být náročné, ale kvůli krásným květům stojí za to. Během zimních měsíců je musíte přinést dovnitř a nejsou odolné vůči suchu, takže udržujte půdu vlhkou. Nejlépe rostou ve stínu a na nepřímém světle v dobře odvodněné půdě a rašelině.

Filodendron sépie, Monstera deliciosa
Korunovační klenot každé sbírky pokojových rostlin, filodendron sépiový (Monstera deliciosa), je jasně zelená letnička, která může dorůst až osmi stop výšky. Potřebují teplé a vlhké prostředí, takže je nejlepší pěstovat je v zónách deset a výše.

Je třeba je zasadit do půdy, která dobře odvodňuje, a pokud plánujete pěstovat v suchém prostředí, vyžadují mlžení. Chcete-li zalévat, namočte půdu a před dalším zaléváním nechte horní třetinu nebo čtvrtinu půdy úplně vyschnout. Vyhovují jim mírné nepřímé světlo.

 

Gloxinia, Sinningia speciosa
Příbuzná africké fialky, Gloxinia (Sinningia speciosa), je letnička, která kvete koncem zimy nebo brzy na jaře. Produkují květy v různých barvách a mohou dosáhnout maximální výšky šesti palců. Ačkoli se nejčastěji pěstují uvnitř, mohou růst venku v zónách šest až osm.

Zasaďte řízky gloxinie do půdy v květináči a umístěte je na jasné nepřímé světlo, abyste měli největší pravděpodobnost květů. Udržujte vodu rovnoměrně vlhkou a kontrolujte půdu alespoň jednou denně.

Pavoučí rostlina, Chlorophytum comosum
Pavoučí rostlina (Chlorophytum comosum) je světle zelená rostlina s bílým nebo žlutým panašováním. Jsou trvalé a nejlépe se pěstují v závěsných koších, s listy dosahujícími dvou až tří stop na délku.

Ideální pro pěstování v zónách pět až deset, pavoučí rostliny touží po teplém dni s nižšími teplotami v noci. Nejlepší je zalévat je denně, ale mezi zálivkami nechte půdu vyschnout. Rychle stékající zalévací směs a jasné nepřímé světlo tvoří perfektní recept na tuto snadnou a všestrannou rostlinu!

Pojďme růst!
Nyní, když máte nějaké nápady, jak rostliny množit, začněte oslovovat své zahradnické komunity a komunity pokojových rostlin!

Lidé jsou obvykle více než ochotni poskytnout řízky, pokud je hezky požádáte, a dokonce můžete nějaké řízky poslat poštou. Uchopte řízek, zasaďte jej správně a sledujte, jak roste!