10 tipů, jak efektivně používat zahradní hnojivo na zeleninu

Vědět, kdy a jak aplikovat hnojivo, může v zeleninových zahradách znamenat velký rozdíl.

Hnojiva mohou zlepšit zdraví rostlin a pomoci vám vypěstovat větší úrodu listové zeleniny, šťavnatých rajčat a další zeleniny. Ale se všemi možnostmi na dnešním trhu může být obtížné vybrat správná hnojiva pro zeleninové zahrady. A když se konečně rozhodnete pro produkt, zjišťování, jak aplikovat hnojivo, může být ještě více matoucí. Ať už provozujete konvenční nebo organickou zahradu, tipy v tomto jednoduchém průvodci vám pomohou vybrat a použít to nejlepší hnojivo pro zeleninové zahrady.

1. Proveďte test půdy.
Než na zahradu aplikujete jakékoli hnojivo, je vždy dobré otestovat půdu. Testování půdy lze provést doma pomocí testovací sady nebo můžete vzorek půdy poslat do místní kanceláře Cooperative Extension pro ještě přesnější výsledky. Tyto testy vám řeknou, jaké živiny ve vaší půdě chybí, abyste si mohli vybrat to nejlepší hnojivo pro vaši zeleninovou zahradu.

2. Vytvořte rozvrh.
Různé rostliny mají různé potřeby hnojiv, ale může být obtížné sledovat, kdy aplikovat hnojiva na konkrétní rostliny. Například dýně jsou velmi těžká krmítka a často je třeba je přihnojovat každé 2 až 3 týdny, zatímco rajčata potřebují hnojivo přibližně jednou za 4 až 6 týdnů. Sledování těchto dat v kalendáři nebo ve vašem zahradnickém deníku může zajistit, že hnojiva aplikujete vždy ve správný čas.

3. Vyberte správné hnojivo.
Pokud půjdete nakupovat hnojiva do rostlinné školky, můžete se snadno nechat zahltit všemi možnostmi. Některá hnojiva jsou vyrobena z čistě přírodních materiálů a jsou vhodná pro organické zahrady, zatímco můžete také najít granulovaná a tekutá hnojiva, která nabízejí různé výhody pro rostliny.

Hnojiva s vysokým obsahem dusíku mohou být zvláště užitečná pro listovou zeleninu, zatímco plodící rostliny, jako jsou rajčata, často lépe rostou s hnojivy bohatými na fosfor a draslík.

Jednou z možností je použití hnojiv s vysokým obsahem dusíku na začátku sezóny na podporu vývoje listů a poté přechod na hnojiva s vysokým obsahem fosforu a draslíku, když rostliny začnou kvést a plodit. Alternativně můžete také používat vyvážené univerzální hnojivo po celý rok, které by mělo dobře fungovat na většinu zeleniny.

Některá kvalitní hnojiva pro organické zeleninové zahrady zahrnují:

vojtěškové jídlo
jídlo z řasy
sójová moučka
rybí emulze

Kdy použít granulovaná vs. tekutá hnojiva
Granulovaná hnojiva jsou často nejlepší volbou pro rostliny s vysokou krmnou dávkou, protože tyto typy hnojiv uvolňují živiny po delší dobu. Tato hnojiva se však o něco hůře aplikují a po aplikaci je bude nutné zapracovat nebo zalít do půdy. Nedávejte granulovaná hnojiva proti stonkům rostlin, protože to může způsobit popálení rostlinné tkáně.

Tekutá hnojiva se naproti tomu snadněji aplikují a rostliny je snadněji přijímají. To znamená, že na zahradě působí rychleji, ale bude třeba je aplikovat častěji.

4. Pamatujte na bezpečnost.
V závislosti na typu hnojiva, které používáte, budete možná muset při aplikaci nosit ochranné pomůcky. To může zahrnovat rukavice, brýle a masku. Nezapomeňte si přečíst pokyny výrobce na štítku hnojiva, abyste se rozhodli, jaký druh zařízení budete potřebovat.

5. Usnadněte si aplikaci.
Zatímco granulovaná hnojiva můžete rozhazovat ručně, pomocí ručního rozmetadla můžete aplikaci hnojiva ještě zrychlit a zajistit rovnoměrné pokrytí vašich zeleninových záhonů.

Tekutá hnojiva je většinou potřeba aplikovat buď konví, nebo zahradním postřikovačem. Některá hnojiva lze přidat i do šikovných hadicových nástavců, se kterými bude hnojení vaší zahrady hračkou.

6. Sledujte své rostliny.
Rostliny vám hodně prozradí už jen tím, jak rostou, a podle vzhledu často poznáte, zda vaše rostliny potřebují hnojivo. Rostliny s pruhovanými listy nebo světlými listy s viditelným žilkováním mohou mít určitý nedostatek živin, který lze upravit hnojivem. Pokud se však rostlinám začnou vyvíjet listy, které žloutnou nebo hnědnou nebo vypadají deformovaně, může to signalizovat, že došlo k přehnojení.

7. Aplikujte hnojivo ve správný čas.
Nejlepší doba pro aplikaci granulovaných hnojiv je obvykle těsně před očekávaným silným deštěm. Déšť spláchne hnojivo do půdy a učiní je pro rostliny snadněji přístupné. Nebo aplikujte granulované hnojivo do půdy těsně předtím, než plánujete zalévat svou zeleninovou zahradu.

Naopak tekutá hnojiva by měla být aplikována buď brzy ráno, nebo večer, kdy jsou chladnější teploty a suché počasí. Vaše rostliny tak získají více času na vstřebání hnojiva a sníží se pravděpodobnost poškození listů sluncem.

8. Vědět, kdy byste neměli hnojit.
Během léta možná budete chtít snížit množství hnojiva, které používáte. Je to proto, že rostliny, které trpí stresem z horka nebo sucha, neabsorbují hnojivo správně a soli v hnojivech se mohou hromadit kolem kořenů rostlin, takže jsou méně schopné absorbovat vodu. Možná byste se také měli vyhnout hnojení některých víceletých zelenin na podzim, protože to může ovlivnit období jejich vegetačního klidu.

9. Použijte hnojivo s kompostem.
Mnoho zahradníků si myslí, že si musí vybrat mezi hnojivem a kompostem, ale tyto dva zahradní produkty ve skutečnosti fungují ještě lépe, když se zkombinují. Kompost je bohatý na živiny a může také zlepšit strukturu půdy a odvodnění, zatímco hnojivo často obsahuje mikroživiny, které kompost postrádá. Společné používání těchto dvou produktů může zlepšit vaši půdu ještě více a také produkovat zdravější rostliny.

Jedním z nejlepších způsobů, jak tyto produkty používat společně, je doplnit zahradní půdu na jaře nebo na podzim kvalitním kompostem nebo odleželým hnojem. Poté, když začne vegetační období, začněte aplikovat hnojivo a dávku kompostového čaje.

10. Kombinujte hnojivo s doprovodnou výsadbou.
Některé rostliny mohou zlepšit půdu a podpořit růst okolních rostlin. Při použití ve spojení s hnojivy mohou tyto doprovodné rostliny podpořit celkové zdraví vaší zahrady a pomoci vám produkovat ještě větší sklizeň čerstvé zeleniny.

Některé z nejlepších doprovodných rostlin pro přirozené zlepšení půdy jsou luštěniny, jako jsou fazole a hrách. Pěstování těchto rostlin ve smíšené zeleninové zahradě může snížit množství hnojiva, které musíte použít během sezóny.