10 zajímavých faktů o sukulentech

Sukulenty jsou rostliny, které jsou pro mnoho zahradníků mimořádně oblíbené, protože je lze pěstovat uvnitř i venku a snadno se o ně pečuje a udržuje. Zamiloval jsem si sukulenty, a protože existuje tak obrovská rozmanitost tohoto druhu rostlin, mají tendenci se dost lišit. S tím, co bylo řečeno, existuje několik zajímavých faktů, které se týkají všech sukulentů. Pojďme se podívat na 10 z nich.

1) Název pochází z latiny
Slovo sukulentní pochází z latinského slova sucus, což znamená míza. Tyto rostliny mají obvykle listy plné mízy, které pomáhají rostlinám poskytovat výživu, když žádná není. Ve skutečnosti míza nebo šťáva, která je v listech, způsobuje, že tyto rostliny nemusíte tak často hnojit nebo zalévat.

2) Pozadí velikosti listu
Různě velké rostliny rostou lépe na různých místech. Sukulenty s menšími listy obvykle dosahují nejlepších výsledků ve vyšších nadmořských výškách, a přestože jsou tyto rostliny často zaměňovány s kaktusy, jsou více než pouštní rostliny.

3) Více než 60 sukulentních rodin
Můžete si představit sukulenty jako jednu rodinu, ale pravdou je, že existuje více než 60 různých rodin sukulentů. Ve skutečnosti existuje přibližně 10 000 odrůd rostlin, které můžete pěstovat. Některé z nich jsou běžné, jako je kaktus nebo rostlina aloe, zatímco existuje také několik neobvyklých sukulentů, které budou vypadat krásně ve vaší zahradě.

4) Trochu barev a rozmanitosti
Sukulenty rostou v různých barvách a texturách. Nejběžnější budou samozřejmě odstíny zelené, ale tyto rostliny mohou mít také odstíny růžové, modré, fialové, žluté, červené a oranžové v listech a květech.

5) Sukulenty se snadno pěstují
Sukulenty můžete množit z řízků nebo kousků stonku, které se odtrhnou od hlavní rostliny. Založení nové rostliny nevyžaduje z vaší strany velké úsilí, stačí umístit řízek k oknu a na konci řízku brzy začnou růst nové klíčky. Jakmile se začnou tvořit kořeny, můžete malou rostlinu umístit do půdy a dát jí trochu vody.

6) Rostliny odolné proti škůdcům
Většina sukulentů nemá se škůdci mnoho problémů. Na některých venkovních rostlinách můžete najít mšice, ale nejsou běžné, a proto jsou sukulenty jedny z nejjednodušších rostlin na péči. Hmyz, který vidíte kolem rostlin, je obvykle pouze na určitých odrůdách, protože sukulenty, jako jsou stapeliady, jsou skvělé pro opylování.

7) Sukulenty mohou být módní
Sukulenty jsou rostliny, které jsou dostatečně malé na to, aby mohly růst na špercích. Protože jsou nenáročné na údržbu, můžete rostliny umístit na náramky, náušnice a dokonce i prsteny a nosit je několik týdnů v kuse. Z dostatečně malých sukulentů můžete dokonce vyrobit boutonniere nebo živůtek.

8) Sukulenty dobře rostou v suchých a horkých podmínkách
Sukulenty pocházejí z horkých oblastí světa, jako je Afrika a Jižní Amerika, takže jsou schopny dobře růst v suchých podmínkách bez velkého množství vody. Je to hlavně proto, že jejich listy obsahují živiny, které se uvolňují, když rostlině chybí voda. Z tohoto důvodu byste měli tyto rostliny zalévat pouze dvakrát měsíčně nebo když je půda, do které jsou vysazeny, zcela suchá.

9) Tyto rostliny jsou velmi odolné
Mnoho sukulentů může přežít život v chladném i horkém klimatu, což znamená, že mohou růst téměř v každé části země. Mnoho sukulentů přežije mrazivé teploty a pokrytí země sněhem, ale většina lidí si neuvědomuje, že některé kaktusy mohou přežít i tyto podmínky.

10) Sukulenty mají ochranu před sluncem
Křídová látka, kterou lze nalézt na listech těchto rostlin, je určena k ochraně rostliny před sluncem. Některé rostliny změní barvy přílišným sluncem, ale tyto rostliny, které se snadno udržují, se nikdy nespálí. Stejná látka také pomáhá chránit rostliny před škůdci a chorobami, které mohou postihnout jiné rostliny ve vaší zahradě.