11 nejlepších letniček pro slunce, které dodají barvu v horkém létě

Dopřejte svým nádobám a zahradním záhonům šmrnc s těmito nenáročnými letničkami, které si poradí se vším, co jim léto přinese.

Zasaďte tyto nenáročné, nejlepší výběry letniček pro slunce a horké počasí a budete mít měsíce trvající květinovou show. Budou kvést přes všechno, co jim léto přinese. Sálavé teplo, vlhkost nebo suchá půda nečiní těmto odolným rostlinám žádné problémy. Navíc čím více těchto barevných květin vypěstujete, tím více přitáhnou do vaší zahrady motýly a další opylovače.

01 z 11
Angelonia

Nenechte se zmást jemnými květy angelonia. Je to jedna z nejlepších nádobových rostlin na horkých, slunných místech. Během vegetačního období produkuje angelonia stovky fialových, růžových nebo bílých květů, které jsou oblíbené u motýlů a kolibříků. Tato rostlina má také společný název hledík letní kvůli tvaru květů (ačkoli to spolu nesouvisí).

Rostliny série ‚Archangel‘ (jako je zde zobrazená fialová odrůda) dorůstají 14 palců do výšky a šířky, takže jsou ideální pro většinu nádob. Série ‚Angelface‘ má kaskádový zvyk; vyzkoušejte v závěsných koších nebo přes okraj nádoby.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 1 až 2 stopy vysoký a široký

02 z 11
Celosia

Celosia, kvetoucí téměř v každé barvě duhy, se může pochlubit péřovitými chocholy květů (některé odrůdy mohou produkovat zvlněné, vrásčité květy, jejichž pěstování je obzvláště zábavné). Vytvářejí dlouhotrvající řezané a sušené květiny, ale každý květ, který na zahradě necháte, jistě přitáhne nejrůznější opylovače, zejména čmeláky. Některé odrůdy celosia mohou být poměrně velké, takže je umístěte tam, kde budou mít prostor pro expanzi.

Tyto poutavé letničky na slunci se snadno udržují v mnoha úžasných odrůdách, jako je ‚Dragon’s Breath‘, který má jasně červené chocholy a purpurově zbarvené listy, a ‚Century Mix‘, který dodává zahradě tropický nádech kvetením. v odstínech žluté, červené, oranžové nebo purpurové.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 1 až 3 stopy vysoký a široký

03 z 11
Zahradní kosmos

Listí kapradiny v kombinaci s osvěžujícími růžovými, bílými nebo purpurovými květy dělá ze zahradního kosmu nepostradatelný pro zahrady na chatách. Snadno se pěstuje ze semen zasazených koncem jara, kosmos začíná kvést v létě a pokračuje až do mrazu. Ustřihněte náruč stonků na kytice a rostliny se vám za pár týdnů odmění ještě více květy. Kosmos občas potřebuje kůl, aby zůstal vzpřímený. ‚Sensation Mix‘ je dědičná odrůda s jasnými, jasně zbarvenými květy; ‚Sea Shells‘ má svinuté okvětní lístky.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 2 až 4 stopy na výšku a 2 až 3 stopy na šířku

04 z 11
Pelargónie

Muškáty (Pelargonium spp.), které kvetou v důsledku horka, sucha a občasného zanedbání, jsou letničky na slunci, které mají vše potřebné k tomu, aby přežily dlouhé horké léto. Kultivary kvetou ve všech odstínech červené a růžové, stejně jako jasně bílé a oranžové. Nové kultivary kombinují to nejlepší z běžných zónových muškátů s koncovými muškáty břečťanu. Výsledkem jsou nové hybridy, které bohatě kvetou a pyšní se zářivě zbarvenými květy. Hledejte vzpřímenou a shluk tvořící sérii ‚Calliope‘ a koncovou řadu ‚Caliente‘.

Rostliny přihnojujte univerzálním hnojivem každé dva až čtyři týdny a vybledlé květy každý týden, abyste podpořili další vývoj květů.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 1 stopa vysoká a 1 až 2 stopy široká

05 z 11
Lantana

Lantana, magnet na motýly a kolibříky, pumpuje na nektar bohaté shluky květin v odstínech žluté, oranžové, bílé, červené a růžové. Tato letnička odolná vůči suchu/teplu začíná kvést na začátku léta a pokračuje až do mrazu. V teplých zimních podnebích je lantana ve skutečnosti keřovitá vytrvalá rostlina, ale v oblastech, kde mrzne, se pěstuje jako letnička. Série ‚Luscious‘ je ceněna pro svou plodnou produkci květin. ‚Lucky Red‘ má nápadné červenožluté shluky květů a snadno snáší vlhkost.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 1 stopa vysoká a 1 až 3 stopy široká (jako roční)

06 z 11
Měsíček

Rozsviťte zahradní záhony a nádoby jasnými, slunečnými měsíčky. Měsíčky, které se začínají od semínka a snadno se shánějí jako transplantace v zahradních centrech, vytvářejí veselé květy ve tvaru bambulky v odstínech žluté, oranžové a červené od začátku léta až do mrazu.

Pěstujte kompaktní francouzské měsíčky v přední části okraje nebo v nádobě. Vyšší africký měsíček se dobře hodí uprostřed zahradní expozice. Kříženci ‚Big Duck‘ jsou výjimečně dlouho kvetoucí africké měsíčky. Série francouzských měsíčků ‚Hot Pak‘ má vynikající odolnost vůči teplu a vlhkosti. Jejich voňavé listy činí měsíčky odolnými i jelenům.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 6 palců až 3 stopy vysoký, 6 palců až 2 stopy široký

07 z 11
Sage šalvěj

Hůlky fialových květů zdobí šalvěj moučnou (Salvia farinacea) od začátku léta až do mrazů. Nejjednodušší je začít s transplantacemi zakoupenými v zahradním centru. Tato krásná roční šalvěj roste rychle, v polovině sezóny je vysoká a široká 1 až 2 stopy. Počítejte s tím, že poskytne vertikální akcenty v zahradním záhonu nebo jej spárujte s koncovými rostlinami v kontejneru. V červenci odstřihněte opotřebované květy a rostlina rychle vytvoří další kolo květních klasů. ‚Evolution‘ a ‚Victoria‘ jsou dva kultivary ceněné pro své bohaté fialové květy.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 1 až 2 stopy vysoký a široký

08 z 11
Pentas

Pentas, spolehlivě kvetoucí celé léto, má velké shluky hvězdicovitých květů v odstínech bílé, růžové a červené, které opylovačům poskytují nektarový bufet. Velmi tolerantní k teplu a vlhkosti, pentas je letnička na slunce, která dobře poslouží jako výplň v nádobách, nebo můžete seskupit několik rostlin do zahradního záhonu pro velký barevný nádech. Většina odrůd zůstává vysoká méně než dvě stopy, ale rostliny řady ‚Sunstar‘ jsou téměř stejně vysoké a přibližně stejně široké, když jsou plně vyrostlé, takže pouze jedna by mohla naplnit nádobu sama.

Podmínky pěstování: Plné slunce a vlhká, dobře odvodněná půda

Velikost: 1 až 2 stopy vysoký a široký

09 z 11
Petunie

Petúnie mají vážnou květinovou sílu a mohou vytvořit koberec květů v zahradním záhonu nebo kaskádu přes okraj nádoby nebo závěsného koše. Květy ve tvaru trubky v odstínech bílé, růžové, červené, fialové nebo žluté zdobí koncové stonky rostliny od začátku léta až do prvního mrazu. Petúnie kvetou nejlépe, když se jim každý měsíc podává univerzální hnojivo. Pokud se rostliny spletou, seřízněte stonky o jednu třetinu jejich délky, abyste podpořili hustý růst a nové květy.

Řada ‚Wave‘ je ceněná pro šíření 4 stop nebo více. Série ‚Supertunia‘ zahrnuje mnoho dvoubarevných odrůd, jako je zde zobrazený ‚Raspberry Blast‘.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 6 palců až 1 stopa vysoká a 1 až 4 stopy široká

10 z 11
Roční Vinca

Lesklé zelené listy jsou perfektní kulisou pro květy ročního vinca ve tvaru větrníku v odstínech růžové, levandule, červené a bílé. Tato houževnatá rostlina kvete od začátku léta až do mrazů, aniž by vynechala pauzu, nejlépe kvete na plném slunci (ale může vyžadovat i trochu stínu). Vinca je nádherná letnička pro slunce, protože je výjimečně odolná vůči teplu a odpouští v období sucha. Můžete najít vzpřímeně rostoucí odrůdy i vlečné odrůdy. Například řada vinca ‚Cora‘ se vyznačuje mnoha barvami a vzpřímenými a vlečnými odrůdami.

Podmínky pěstování: Plné slunce až částečný stín a dobře odvodněná půda

Velikost: 1 stopa vysoká a 1 až 2 stopy široká

11 z 11
Cínie

Cínie, které se snadno začínají ze semene, produkují náruč květů podobných sedmikráskám od léta až do podzimu. Květiny cínie se vyskytují téměř ve všech odstínech a jejich velikost se pohybuje od drobných 2-palcových květů až po 6-palcové široké zarážky. Semena cínie zasaďte přímo na zahradu, jakmile pomine možnost mrazu. Směs ‚State Fair‘ vytváří velké květy na dlouhých stoncích. ‚Thumbelina‘ dorůstá výšky pouhých 6 až 10 palců; zkuste to podél chodníku jako barevnou lemovku.

Podmínky pěstování: Plné slunce a dobře odvodněná půda

Velikost: 6 palců až 3 stopy na výšku a 1 až 3 stopy na šířku