12 barevných hraničních rostlin pro vytvoření úžasné zahrady

Tyto krásné hraniční rostliny nabízejí živé květy a textury po celé vegetační období.

Při výsadbě smíšené hraniční zahrady je na výběr spousta úžasných odrůd rostlin. Nejjednodušší (a často nejekonomičtější) volbou pro výsadbu ve vaší okrajové zahradě jsou odolné trvalky a rychle rostoucí letničky. Může však být skličující kombinovat tyto rostliny tak, aby vytvořily ucelený vzhled. Letničky a trvalky v následujícím seznamu jsou vynikajícími rostlinami na okrajových zahradách, protože jim to spolu bude slušet. Navíc jsou nenáročné na údržbu, mají podobné nároky na pěstování a poskytují dostatek barev po celou vegetační sezónu.

01 z 12
Angelonia

Angelonia je také známá jako „letní hledík“, i když se skutečnými hledači nesouvisí. Tato jednoletá rostlina je odolná vůči suchu a prospívá v teple, kvete po celé léto. Pro chladivý vzhled v horké zahradě vyzkoušejte ‚Angelmist Dark Plum‘ (zde zobrazeno) nebo ‚Archangel Dark Purple‘, dvě odrůdy s pěkně fialovými květy. Rostliny jsou vysoké asi stopu. Pěstujte je v závějích několika rostlin pro ten nejúžasnější efekt.

02 z 12
Astilbe

Pro části vaší hraniční zahrady v kropenatém stínu je astilba (Astilbe chinensis) všestranná a odolná trvalka, které se nejlépe daří v mírném stínu. 2 stopy vysoké rostliny nabízejí kapradinové listy a také nápadné letní květy v růžové, fialové a bílé. Například ‚Visions‘ (zde zobrazeno) má pěkně růžové květy. A pokud chcete něco na zadní stranu vaší hraniční zahrady, ‚Purple Candles‘ dosahuje výšky asi 4 stop, když kvetou jeho vzpřímené jasně fialové květy. Astilbe je mrazuvzdorná v zónách 4-9.

03 z 12
Caladium

Caladium nabízí úžasné listy, které doplňují barevné květiny kolem nich. Některé odrůdy mohou mít trochu slunce, zatímco jiné preferují více stinné místo, takže vybírejte podle toho. Caladium (jako je tato sada tří červených caladium Better Homes & Gardens, 45 $, Walmart) vysaďte venku na jaře poté, co se teploty oteplí a nebezpečí mrazu pomine. V chladných zimních oblastech můžete s caladium zacházet jako s letničkami nebo je na podzim přesadit do květináče a přenést je dovnitř, abyste si je uchovali jako pokojovou rostlinu.

04 z 12
Plíživý Phlox

Phlox plazivý (Phlox subulata), který se rozlévá po skalách a vytváří hromady jasně fialových květů, je také známý jako mechový flox. Je to nenáročná trvalka do předních okrajových zahrad díky nízkému, plazivému růstu a kvetení koncem jara. Otužilý v zónách 3-9, suchovzdorný plazivý phlox preferuje umístění na plném slunci.

05 z 12
Jiřina

Jiřiny přicházejí v nesčetných velikostech, tvarech a barvách a mnoho odrůd vytváří krásné hraniční rostliny. Například ‚Hypnotica Orange‘ je asi stopu vysoký s dvojitými, zářivými oranžovými květy, což z něj dělá atraktivní rostlinu pro přední část vaší hraniční zahrady. Pravidelné odumírání a dostatek vláhy jim zajistí nejlepší vzhled po celou vegetační sezónu. Jiřiny jsou obecně odolné v zónách 9-11.

Jsou jiřiny letničky nebo trvalky? Záleží na tom, kde žijete

06 z 12
Jehněčí ucho

Tato pomalu se rozšiřující vytrvalá půdopokryvná rostlina, běžně nazývaná jehněčí ucho (Stachys byzantina) kvůli tvaru a struktuře listů, dodává hraničním zahradám nádech stříbra. Zasaďte ji na plné slunce do polostínu a po usazení rostlin nepřelévejte. Stonky květin mohou být ponechány na semeno, aby pomohly vyplnit holá místa v průběhu času. Tato rostlina je odolná v zónách 4-8.

07 z 12
Verbena

Verbena (jako je tato fialová odrůda Better Homes & Gardens, 45 dolarů za 5, Walmart) je oblíbená v létě pro své jasně barevné květy v odstínech fialové, červené, růžové a bílé. Tato rostlina má vynikající schopnost kvést po celou sezónu a přitahuje širokou škálu opylovačů. Jeho nízko rostoucí stonky z něj dělají dobrou volbu pro lemování vaší hraniční zahrady. Sázejte na plné slunce a zajistěte dobrou drenáž pro nejlepší výkon.

08 z 12
Třapatka fialová

Původní třapatka nachová (Echinacea purpurea) dokáže vytvořit krásné rostliny na okrajových zahradách a jsou magnety opylovačů. Některé novější odrůdy, jako je ‚Powwow Wild Berry‘, nabízejí prodlouženou dobu květu a produkují řadu podsaditých, fialových květů po celé léto. Třapatky zasaďte na plné slunce do téměř jakékoli půdy. Deadhead strávil květy brzy v sezóně, aby vytlačil květy déle do sezóny, a pak je nechá na rostlinách později v sezóně, aby poskytl potravu pro ptáky na podzim. Zóny 3-9

09 z 12
Panicle Hydrangea

Panikulové hortenzie (Hydrangea paniculata) jsou keře nenáročné na péči, které mohou pomoci ukotvit zadní část hraniční zahrady. Oblíbenou odrůdou, kterou je třeba hledat, je hortenzie ‚Vanilla Strawberry‘ (zde zobrazená), která je vysoká asi 6-7 stop s bílými květy, které se zbarvují do růžova. Pro menší prostory je „Strawberry Shake“ další možností, která dosahuje výšky asi 5 stop. Jeho špinavě bílé květy také pomalu získávají růžový odstín pro pěkný dvoubarevný efekt. Odolné v zónách 4-9, tyto opadavé keře nejlépe rostou na plném slunci až po částečném stínu. Zajistěte dostatek vody během nejteplejších částí léta.

10 z 12
Salvia

Obecně platí, že šalvěje snášejí sucho, jsou téměř imunní vůči králíkům a jelenům a jsou velmi atraktivní pro všechny druhy opylovačů, takže stojí za to je zařadit do hraniční zahrady. I když se dodávají v několika teplých odstínech, mnoho šalvějí je ideální pro přidání nádechu studené barvy. Například klasická „Victoria Blue“ (zde) a „Sallyfun Blue“ v řadě Better Homes & Gardens (37 $ za 4, Walmart) jsou snadno udržovatelné s fialovými a modrými květy. Nejlépe se jim daří na plném slunci a mírné vodě.

11 z 12
Černooká Susan

Pokud jde o Susan černookou (Rudbeckia fulgida), jednou z nejoblíbenějších odrůd je ‚Goldsturm‘, a to díky hojnosti žlutých květů, uklizenému habitu a odolnosti vůči suchu. Jiné odrůdy nabízejí různé barvy a velikosti. Květiny mohou být odstraněny nebo ponechány na rostlinách, aby poskytovaly potravu pro volně žijící ptáky. Tato trvalka je mrazuvzdorná v zónách 3-9. Pro nejlepší zdraví a produkci květů sázejte na plné slunce.

12 z 12
Rozchodník

Rozchodník (aka rozchodník) je další klasická zahradní rostlina, zejména ‚Autumn Joy‘. Tato odrůda je vynikající volbou pro přidání barvy pozdní sezóny do vaší hraniční zahrady. ‚Autumn Joy‘, která potřebuje jen minimální péči na slunném místě, bude koncem léta vytvářet květy, které se na podzim mění z jasně růžové na tlumenou bronzovou. Pro zimní zájem nechte hlavičky květů neporušené. Tato trvalka je mrazuvzdorná v zónách 3-10.