12 nejlepších rostlin pro efekt přelévání

Při zakládání kontejnerové zahrady se můžete zaměřit na poutavé, vysoké thrillerové květiny. To však nejsou jediné důležité květy, které potřebujete ve svých nádobách.

Výběr správných „rozlévaných“ rostlin, které porostou přes bok vašich nádob, může pomoci zjemnit okraje a vytvořit profesionálnější a dokončený vzhled vaší minizahrádky.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o nejlepších rostlinách k dosažení onoho kaskádového efektu přelévání, který hledáte.

1. Zinnia Angustifolia
Pokud hledáte přelévací květiny, které jsou také odolné vůči teplu a mají výrazné barvy, s cíniemi neuděláte chybu. Série „křišťálových“ kultivarů zinnia angustifolia (také známá jako úzkolistá) je obzvláště pěkná pro vaši první zahradu. Ty se šíří pomaleji a vytvářejí hojné množství květů.
Ještě lepší je, že jsou odolné proti padlí, které je častým problémem jiných rostlin, jakmile začnou vylévat z nádob.

2. Convolvulus Sabatius
Vzhledem k tomu, že je považována za „nádhernou“ přelévací rostlinu, zamilujete si její fialově modré květy ve tvaru trubky.

Jen mějte na paměti, že tato rostlina potřebuje dostatek slunce, aby rostla a prosperovala, takže se ujistěte, že nádobu umístíte do slunného rohu verandy nebo pergoly. Jinak možná nikdy nebudete svědky květů, kterými je známá.

3. Petúnie vlnitá
Petúnie vlnitá je rostlina, která nabízí trochu jedinečný vzhled a přitažlivost. Tato odrůda je lepší než tradiční petúnie, které jsou snadno poškozeny silnými dešti a vyžadují neustálé odumírání a štípání, aby vzkvétaly.

S vlnovými petúniemi máte rostlinu, která se šíří dolů a ven a bude kvést bez velké námahy a času po celou letní sezónu.

4. Černooká Susan 
Tato réva je mnohem rafinovanější než Rudbeckia, což je další běžná přelévací rostlina používaná v kontejnerových zahradách.

Černooká Susan vytváří malý květ s pěti okvětními lístky. Dodává se v bílé, broskvové nebo žluté barvě a poroste ve shlucích, najde si cestu pod, nad a skrz jakékoli jiné rostliny, které dáte do svých nádob. Je to skvělá „výplňová“ rostlina, a jak roste, začne se přelévat, což vám poskytne kaskádovitý vzhled, po kterém většina zahradníků touží.

5. Bacopa
Bacopa, nazývaná také Sutera cordata, má drobné květy v fialové, růžové nebo bílé barvě a koncové stonky. Ty porostou a objeví se přes léto a někdy i po něm.

Je považován za kompaktního pěstitele a zůstane relativně na místě, když jej vložíte do nádoby. Rostlina také dobře poroste jak ve stínu, tak na slunci. Pokud hledáte lemovku do většího květináče, Bacopa je skvělá volba.

6. Barvínek madagaskarský
Rostliny Vinca, což je třída, do které spadá brčál madagaskarský, se běžně používají jako zdroj kvetoucí půdní pokrývky. Díky tomu je přirozené používat tuto rostlinu k tažení po stranách vašich nádob.

Pokud je vaším cílem mít rostlinu, která kvete po celou sezónu, určitě zvolte barvínek madagaskarský místo Vinca minor, který pokvete pouze během jarních měsíců.

7. Muškáty břečťanové
Jednou z nejoblíbenějších nádob používaných v současnosti jsou muškáty břečťanu. Forma břečťanu má mnohem menší květy; kvete však stejně jako vzpřímená verze této rostliny. Jak pelargónie břečťanu roste, začne se přelévat přes okraj nádoby. Stejně jako jeho vertikální příbuzný přežije v kratších obdobích intenzivního vedra a může dokonce přečkat některá sucha.

8. Zlatá plíživá Jenny
Golden Creeping Jenny je druh nízko rostoucí cvičné rostliny, která vytváří zlatozelené listy. Rychle roste a vypadá úžasně, skáče z květináčů nebo dokonce přes nedaleké skály nebo tvrdé prvky na vašem dvoře. Můžete ji vysadit ve stínu nebo na slunci, ale ujistěte se, že zůstane dobře zalévána během teplejších období roku.

9. Verbena
Můžete najít několik druhů verbeny; jsou to však trvalky, které vám poskytnou „největší ránu za vaše peníze“. Ty vykvetou v prvním roce, kdy jsou vysazeny, a je pravděpodobné, že budete mít mnohem více květů, než byste čekali.

I když se jedná o trvalku, ve srovnání s většinou jsou stále krátkodobé. Je to proto, že ke květu spotřebují spoustu energie. Je to také rostlina, která je neuvěřitelně tolerantní k horku, pokud ji budete dobře zalévat.

10. Lékořice rostlina
Tato rostlina se pěstuje nejčastěji pro malé a plstnaté listy, které vytváří. Typ, který většina lidí zná, je jemně šedá; existuje však také několik pestrých odrůd.

Stonky vyrostou a pak spadnou, což vytvoří krásnou kulisu a rám pro všechny ostatní rostliny, které dáte do nádoby.

11. Scaevola
Obvykleji nazývaná vějířová květina, Scaevola pochází z Austrálie a vyskytuje se jako půdopokryvná. Jak roste, objevují se malé květy ve fialové, modré a fialové.

Kvete čas od času mezi jarem a podzimem a nejlépe poroste na plném slunci. Také potřebuje dobře odvodněnou půdu a dostatek vody, když je suché počasí.

12. Nasturtium
Tato rostlina vytváří pěkný malý kopeček liliovitých listů, spolu s jasnými a veselými květy. I když preferuje chladnější období, pokvete po celou sezónu a někdy i po ní, pokud ji budete dobře zalévat.

Ještě působivější je, že se dá jíst celá rostlina, včetně semen. Mluvte o všestrannosti; tato rostlina nabízí od všeho trochu.

Najděte správné přelévací rostliny pro vaši zahradu
Pokud vytváříte kontejnerovou zahradu, použití správných rostlin je nutností. Ty na tomto seznamu vám poskytnou představu o některých z nejlepších přelévaných rostlin, které můžete přidat do svých nádob, abyste vytvořili ten chaotický, ale krásný vzhled.

Bez ohledu na to, zda umístíte své nádoby na okenní římsu, na terasu nebo na verandu, musíte si zamilovat, jak vypadají s výše uvedenými doplňky.