12 Nejlepších rostlin pro terakotové hrnce

Terakotové květináče jsou oblíbené u zahradníků již dlouhou dobu. Jsou zvláště užitečné, pokud máte tendenci přelévat rostliny, protože jejich porézní povaha téměř znemožňuje přelévání. Jejich neglazovaná povaha umožňuje, aby se do půdy dostal vzduch, což pomáhá vašim rostlinám prosperovat. Jejich rustikální barva dodává přirozený šmrnc a je téměř nemožné překonat jejich trvanlivost. Pomáhají také udržovat vaše rostliny chladnější v létě a teplejší v zimě.

Některým rostlinám se v terakotových květináčích mimořádně daří. Pojďme se podívat na těchto 12 rostlin, kterým se daří v terakotových květináčích.

Sukulenty

Více než 25 rostlinných rodin má alespoň jednoho sukulentního člena, přičemž mnohé z nich mají několik. Rostliny terakoty jsou pro ně ideální, protože povaha jílu pomáhá vytahovat vlhkost z půdy. Mezi nejsnadněji pěstovatelné sukulenty ve vnitřním květináči patří rostliny jadeitu, aloe vera, echeverie a zebry.

Hadí rostlina

Terakotové květináče, které jsou širší než vysoké, jsou ideální pro pěstování hadích rostlin. Tato rostlina bez stonků vytváří listy ve tvaru meče, které obvykle dozrávají do výšky 2 až 4 stop. Tyto masité listy jsou tmavě zelené s šedozelenými vodorovnými pruhy. Zatímco tato rostlina může produkovat malé zeleno-bílé květy a oranžové bobule, při pěstování uvnitř se jí to podaří jen zřídka.

Filodendron

K dispozici je více než 450 druhů filodendronů. Pokud hledáte možnost, která se dobře hodí do závěsných terakotových košů, zvažte šplhání na filodendrony. Pokud chcete, aby květináč seděl na stole nebo na podlaze, pak je obvykle nejlepší varianta s automatickým natáčením. Většina variant se sametovými listy nemá ráda přímé světlo a vyžaduje vyšší úroveň vlhkosti než jiné možnosti. Téměř všechny filodendrony vyžadují hodně vody, proto si vyberte zeminu v květináči, která pomůže udržet vlhkost.

Peperomie

Peperomia je členem rodiny pepřovníku a celosvětově je k dispozici více než 1500 druhů. Většina možností má silné stonky a masité listy. Jednou z nejoblíbenějších peperomií pěstovaných jako pokojová rostlina je Peperomia obtusifolia, často označovaná jako babykaučukovník. Tato možnost funguje skvěle s velmi malým množstvím vody a nepřímým světlem.

Švýcarská sýrová rostlina (Monstera deliciosa)

Umístěte rostlinu švýcarského sýra do terakotového květináče se vzpřímenou tyčí a sledujte, jak se této rostlině daří. Tato možnost má listy s dlouhými laloky. Jak listy dozrávají, vytvoří se v nich díry, o kterých mnozí říkají, že vypadají jako švýcarský sýr. Této možnosti se daří na nepřímém slunci v místnostech udržovaných mezi 60 a 85 stupni. Jedním z důvodů, proč se této rostlině dobře daří v květináčích na terakotu, je, že má ráda sušší stranu.

Fíkus

Na celém světě existuje asi 850 druhů fíkusů a mnoho z nich velmi dobře roste v terakotových květináčích. Nejběžnější volbou pěstovanou jako pokojová rostlina je plačící fíkus. Bez ohledu na jeho velikost bude mít kmen, takže je mnoho lidí rádo používá jako bonsaje. Tato možnost miluje jasné světlo a vysokou vlhkost v létě. Proto je ideální u okna orientovaného na západ, když pod něj postavíte pánev s vodou a občas ji zamlžíte. Mezi další běžné možnosti fíkusů patří kaučukovník a pýr plazivý.

Perlový náhrdelník

Drobné lístky ve tvaru hrášku na šňůrce perel z ní činí oblíbené u mnoha milovníků pokojových rostlin. Může být také zasazen do venkovního závěsného koše a přinesen před prvním mrazem. Během léta se na této možnosti objevují bílé květy. Tato rostlina vydrží častá období, kdy ji zapomínáte zalévat, protože střed každého listu je naplněn vodou. Zasaďte tuto možnost do směsi kaktusu a půdy.

Aloe Vera

Dejte aloe vera do květináče na terakotu, protože je těžké v nich zalévat rostliny. Listy s kopím u této varianty mohou dorůst až 18 palců dlouhé. Tato možnost miluje slunce. Když se o svou rostlinu aloe vera budete vzorně starat, bude v létě vytvářet malé žluté květy.

Sago Palms (Cycas revoluta)

Zasaďte ságovou palmu do půdní půdy doplněné pískem, umístěte ji na nepřímé světlo a sledujte, jak se jí daří. Tato pomalu rostoucí rostlina bude žít mnoho let. Každý z obloukovitých listů této rostliny má velké střední žebro a ostnaté, tmavě zelené lístky. Listy tvoří symetrickou růžici. Tato varianta je velmi náchylná na hnilobu kořenů, takže její umístění do rostliny terakoty pomůže zajistit, že ji nepřemoknete.

Dracaena

Draceana je skupina více než 120 různých rostlin. Song of India je běžná pokojová rostlina z této skupiny. Běžně dorůstá do výšky asi 3 stop, když se pěstuje jako pokojová rostlina. Listy na této možnosti jsou žlutozelené zvýrazněné tmavší zelenou. Každý list může dorůst délky až 3 stop. Tyto rostliny milují filtrované světlo z jasného okna. Mezi zaléváním potřebují vyschnout. Použitá voda, ze které byl odstraněn fluorid, protože tato rostlina nemá ráda fluor.

Ponytail Palm (Beaucarnea recurvata)

Ponytail palma je jedinečně vypadající rostlina, která dobře roste v terakotových květináčích. Tato rostlina má nálevkovitý kaudex, který sedí na půdě květináče. Pak má úzký kmen podobný kmenu, který končí listy podobnými fontáně. Tato rostlina může během stárnutí vyvinout několik stonků. Během zimy se na vzrostlých rostlinách objevují krémově bílé květy.

Srdcový řetěz (Ceropegia woodii)

Řetězec srdcí, který se často nazývá srdcovka, dorůstá do výšky 4 stop, ale jeho koncové liány mohou být dlouhé až 13 stop. Pokud chcete, aby tato rostlina měla tmavě zelené listy, pak ji dejte na přímé slunce. Pokud dáváte přednost vzhledu bledších listů, pak ji postavte na nepřímé slunce. Na zářezech listů se tvoří hlízy. Listy mohou být dlouhé až 2 palce. Dospělé rostliny mají často dřevitější vzhled než nezralé.