12 perfektních rostlin pro dešťovou zahradu

Máte-li ve své zahradní úpravě zapuštěnou oblast, kde se voda po bouřce ráda kaluží, pak může být dešťová zahrada dokonalým řešením.

V této oblasti můžete pěstovat mnoho různých rostlin. Mnohé z nich jsou původní rostliny, které mají obvykle méně problémů s chorobami a hmyzem.

Výsadba dešťové zahrady také umožňuje, aby se voda déle vsakovala do vaší země, což může prospět všem vašim terénním úpravám. Vyberte si rostliny, které máte rádi a budou ve vaší oblasti vzkvétat.

Bluestar (Amsonia)
Existuje několik odrůd bluestar květin, přičemž většina z nich dává přednost výsadbě v hlinitých půdách. Tato rostlina, která dobře roste v zónách 3 až 9, vytváří měkké modré květy ve tvaru hvězdy během pozdního jara a začátku léta. Tyto květiny dorůstají do výšky asi 3 stop a šířky 2 stop. Jsou to rostliny milující slunce, které jsou krásným doplňkem vaší deštné zahrady.

Mléko bahenní (Asclepias incarnata)
Mléko bahenní dorůstá do výšky asi 5 stop a šířky 3 stop. Tato rostlina, které se daří v zónách 3 až 6, vytváří v létě růžové až nafialovělé květy. Můžete také najít bílé varianty. Každá květina má pět reflexních okvětních lístků obklopujících vyvýšený střed. Tato rostlina má úzké, kopinaté listy, které mohou být dlouhé až 6 palců.

Joe Pye tráva (Eupatorium)
Existuje asi 50 druhů trávy Joe Pye. Tato rostlina, která patří do čeledi hvězdnicovitých, roste v zónách 4 až 9. Zatímco tato trsovitá trvalka preferuje plné slunce, poroste i v polostínu. Malé fialové květy se na této rostlině objevují v koncových hroznech v polovině léta a vydrží až do začátku podzimu. Jakmile květy vyblednou, tato rostlina produkuje barevné hlavičky semen, které zůstávají po celou zimu. Tato rostlina má kopinaté, tmavě zelené listy, které jsou asi 12 palců dlouhé.

Třapatka (Echinacea purpurea)
Existuje více než 35 druhů třapatek, takže si můžete snadno najít ten, který je ideální pro vaši dešťovou zahradu. Obecně tyto květy podobné sedmikráskám dorůstají v zónách 5 až 8 do výšky asi 2 stop. Květy na konci stonků často dosahují 5 palců v průměru a sestávají z okvětních lístků obklopujících vyvýšený střed. Zatímco třapatka nachová je nejznámější, v této letní kvetoucí rostlině najdete mnoho různých barevných možností, včetně bílé, žluté, červené, oranžové a mnoha dalších. Okvětní lístky mohou být jednoduché, dvojité nebo uspořádané tak, aby vypadaly jako karafiát.

Sladký letní (Clethra alnifolia ‚Kolibřík‘)
Zahradníci v zónách 5 až 9 mohou chtít zvážit letní sladkost. Tato květina dorůstá koncem léta do výšky asi 4 stop. Každý hrozen obsahuje stovky malých květů a je asi 6 palců dlouhý. Úzké, vzpřímené laty ustupují tmavým semenným luskům, které vydrží po celé zimní měsíce. Tato rostlina má tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do nádherných odstínů žluté.

Lady Fernsová
Nekvetoucí kapradina roste v zónách 4 až 8. Aby tato stínomilná rostlina prospívala, musí být neustále vlhká, takže nenechte zem ve vaší deštné zahradě vyschnout. Každý z fondů této rostliny se skládá z asi 25 podlouhlých podlistů. Tato rostlina, která dorůstá do výšky asi 3 stop, se často šíří do šířky asi 2,5 stop.

Astilbe
Existuje více než 35 druhů astilby, které rostou v zónách 4 až 8. Tyto rostliny, které obvykle dorůstají do šířky 2 stopy a výšky, vytvářejí chocholovité laty drobných květů, které se tyčí nad hromadou listů bazalky na jasně zelených stoncích. Většina odrůd astilbes má nějaký odstín lila. Různé hybridy mají často různé tvary a barvy listů.

Denivky
K dispozici je minimálně 35 000 registrovaných pěstitelů. Většina z nich roste v zónách 3 až 9. Svůj název získaly podle skutečnosti, že každá květina trvá asi jeden den, ale na stonku může v pozdním letním vegetačním období této rostliny vyrůst více než jedna květina. Tyto květiny jsou vysoce přizpůsobivé, takže jsou perfektní volbou pro vaši dešťovou zahradu. Můžete najít velmi zaoblené květy, varianty s nařasenými okraji, takové, které připomínají pavouky a mnoho dalších možností.

Korálové zvonky (Heuchera sanguinea)
Coral bells je dlouho kvetoucí trvalka, kterou zahradníci v zónách 3 až 8 budou chtít zvážit. Tato vzpřímená rostlina obvykle dorůstá do výšky asi 18 palců. V květnu vytváří zvonkovité, růžové až fialové květy. Pokud tyto květiny zastřelíte, tato rostlina pravděpodobně vydrží kvést až do podzimu. Pokud nedojde k prudkému mrazu, zůstávají listy stále zelené po celý rok.

Pěnovka (Tiarella cordifolia)
Foamflower je trsovitá rostlina, která miluje stín. Tato rostlina roste v zónách 4 až 6. Tato květina nasazuje drobné bílé květy s dlouhými tyčinkami, které mají koncem jara pěnivý vzhled. Listy této rostliny začínají zelené s nádechem červené podél žil. Na podzim se pak zbarví do červenobronzového odstínu až do jara, kdy se znovu objeví zelené listy.

 

Kardinál (Lobelia cardinalis)
Zahradníci v zónách 4 až 9 budou chtít přemýšlet o výsadbě kardinálních květin. Tyto květiny jsou k dispozici v jasně červené, bílé a růžové barvě. Dorůstají do výšky asi 4 stop a koncem léta produkují dvoupyské trubkovité květy. Tato rostlina, která poroste téměř za všech světelných podmínek, má také kopinaté listy, které mohou být dlouhé až 4 palce.

Rhododendron canadense
Nápadné květy na Rhododendron canadense, často nazývané opadavá azalka, z nich činí oblíbence mnoha zahradníků v zónách 4 až 8, kteří zakládají dešťovou zahradu. Péřovité květy na této možnosti jsou purpurově růžové se žlutými skvrnami na hřbetních lalocích. Květy se objevují v polovině jara a vydrží několik měsíců. Listy na této možnosti jsou jasně zelené. Tato trvalka často v zimě shazuje listy, pokud není počasí výjimečně mírné.