13 nápadů na topiary, které vám pomohou připravit nůžky do akce

Topiary jsou zahradnická umělecká forma, která zahrnuje trénování živých vytrvalých rostlin do jasně definovaných tvarů, typicky geometrických, ale někdy ve více fantastických tvarech včetně zvířat.

Jako živé sochy se topiary obvykle používají jako dekorativní prvky, buď v květináčích nebo rostoucí ze země na záhonech. Když přemýšlíme o sochách z topiary, myslíme na velké zahrady na zámcích nebo v hotelech, kde okrasní zahradníci tráví dny tím, že každý topiary ořezávají, aby byly naprosto dokonalé.

Topiary samozřejmě můžete najít kdekoli, nebo si je dokonce vypěstovat sami. Vyžaduje to jen trochu předvídavosti a trpělivosti k vytvoření jednoduchého geometrického topiary.

Prohledali jsme internet, abychom našli některé z našich oblíbených způsobů, jak vytvořit topiary na terasách, v interiéru nebo dokonce jen venku na vaší zahradě, a udržet je ve velkých květináčích.

Pojďme se tedy dobře podívat na všechny způsoby, jak můžete navrhnout své topiary, a nechte se inspirovat!

1. Obdélníkové topiary s levandulí


Tyto primárně zastřižené topiary by vypadaly stejně fantasticky podél vaší chodby nebo ve vaší zahradě jako uprostřed této chodby nákupního centra. Přidání levandule do spodní části každého displeje dodá displeji bohaté barvy a vůně.

2. Spirálové topiary v rustikálních dřevěných květináčích


Dichotomie tohoto zobrazení spočívá v elegantních spirálách větví směřujících k nebi a v rustikálních, letitých dřevěných květináčích, které drží struktury rostlin. Nechat ukázat přírodní kresbu dřeva je skvělá designová volba, která umožní tomuto topiary vypadat skvěle v zahradě jakéhokoli stylu.

3. Dvojitá spirála Evergreen Topiary


Toto dvojité spirálové topiary nabývá vzhledu těsné spirály a dochází k bodu, kde se dvě spirály setkávají. Jedná se o poměrně velkou sochu, která nejlépe funguje ve velmi velkém květináči, což znamená, že je to těžký kus, se kterým se nebudete chtít často pohybovat.

4. Vysoké Kruhové Topiary v květinových krabicích

Tyto vyšší stromy jsou nahoře seříznuté do kruhu a vyrůstají z malých čtvercových černých květináčů plných zeleně a zářivě zbarvených květů macešek. S jedním na každé straně dveří tvoří tento pár krásný doplněk k přednímu vchodu a zvyšují přitažlivost tohoto velmi malého domu na ulici.

5. Sada čtyř kruhových topiary ve vysokých černých květináčích


Tato sladěná sada čtyř topiary se rozhodla, že nebude mít odkrytý kmen a místo toho bude vypadat, jako by kruhové větve přirozeně vyrůstaly ze květináče. Vyšší květináče dávají malým koulím zeleně extra výšku, kterou potřebují, aby skutečně vynikly mezi ostatními zahradními rostlinami.

6. Vrstvené topiary s muškáty

Tento dvoupatrový topiary vychází z vysoké černé, zdobené urny. Spodní vrstva je větší než horní a seříznutá do kruhu. Horní patro má spíše miskovitý tvar. Pro přidání barvy byly kolem okrajů stromu vysazeny jasně červené muškáty, které skryly kmen rostliny.

7. Sukulentní věž Topiary


I když nejde o tradiční topiary, které jsou vytvořeny ze stromů, je to skutečně živá socha vytvořená z různých druhů sukulentů, vytvářející topiary bohaté na texturu, barvu a velikost. Celá socha je umístěna ve zdobené urně se dvěma sadami rukojetí.

8. Sloučení Topiary V Proutí

Toto trio velkých kruhových topiary je vytvarováno z řady mnohem menších rostlin, což mu dává vzhled mnoha malých stromů splývajících do jediné entity ve tvaru koule. Na základně každé topiární struktury jsou silné půdopokryvné rostliny vyrůstající z proutěných květináčů.

9. Kvetoucí topiary

Většina topiarií, které máme tendenci vidět, jsou výhradně stromy, s květinami používanými jako půdní kryt nebo jako ozdoba kolem základny stromu. Tato expozice však představuje kvetoucí topiary s vlečnou zelení tekoucí po stranách bílých nádob na urny.

10. Multi-Trunk Circular Topiary


Jedná se o další příklad vícekmenných topiarií s mnoha malými tenkými kmeny splývajícími do kruhového vrcholu rostliny. Na rozdíl od předchozího příkladu však byly tyto kmeny úhledně srostlé dohromady. Kratší rostliny jsou vhodnější pro vnitřní výzdobu.

11. Tied Multi-Trunk Topiary


Tento vysoký okrasný strom se vyznačuje třemi vřetenovými kmeny stoupajícími do dvou kruhových pater. Socha je umístěna v malém, jemně zdobeném keramickém květináči se světle zeleným, prostorným půdním krytem poblíž základny rostliny. Jedná se o sochu, která bude vypadat skvěle uvnitř i venku.

12. Vrstvená spirála v květináči ve stylu chaty


Toto je další krásný příklad vrstveného topiary se dvěma různě tvarovanými vrstvami; jeden je kruhový útvar s plochým vrcholem, druhý má dvojitý spirálový design, který se dostává do bodu. Základna rostliny je zahalena množstvím vlečných bílých květů. Květináč je dřevěný, lakovaný šedou barvou.

13. Topiary ve tvaru kapustňáka

Naše finální topiary zobrazení je mnohem jedinečnější a časově náročnější zobrazení, které by bylo pro mnoho zahradníků obtížné znovu vytvořit. Toto krásné topiary bylo spatřeno v SeaWorld a má topiary ve tvaru kapustňáka se základnou pokrytou růžovými a bílými květy a spoustou zeleně.

Zdroj: gardenloversclub.com