14 fantastických věcí zdarma v Salt Lake City

Salt Lake City je pro mormonskou církev již dlouho ekvivalentem Vatikánu, ale v posledních letech získalo také skrýš s outdoorovými nadšenci, kteří se nahrnuli do SLC, aby se snadno dostali do nedalekého pohoří Wasatch Mountains. Výsledkem je jedinečné město, které se nepodobá žádnému jinému místu na světě, plné náboženských institucí a tradic, ale také mladistvou, dobrodružnou atmosférou.

Nejlepší ze všeho je, že můžete ochutnat, co dělá Salt Lake tak výjimečným, pokud jde o rozpočet vhodný jak pro rodiny, tak pro vyznavače špinavých veřejných pozemků – zdarma. Od klasického centra města původně navrženého pro vozy tažené voly až po svérázné zahrady soch, veřejné turistické stezky a dokonce i rozsáhlé genealogické zdroje – pro každého je tu něco, co nestojí ani korunu.

Toto je čtrnáct nejlepších bezplatných věcí, které můžete v Salt Lake City dělat.

1. Úlový dům
Brigham Young žil s jednou ze svých manželek a rodin v Beehive House po většinu svého působení ve funkci guvernéra a prezidenta církve v Utahu. Požadované prohlídky se liší; některé nabízejí historické detaily domu přes náboženské vzdělání, v závislosti na docentovi LDS. Připojený Lví dům z roku 1855, který byl domovem řady dalších Youngových manželek, má v suterénu samoobslužnou restauraci. Během jídla se klidně rozhlédněte po jídelnách.

2. Hlavní knihovna Salt Lake City
V této knihovně můžete udělat víc, než jen číst knihu. Projděte se kolem dramatické prosklené architektury, projděte se střešní zahradou nebo se zastavte v obchodech v přízemí (od zahradnictví až po vydávání komiksů). Nabízí se zde také mnoho aktivit pro děti.

3. Záchranné prohlídky Utahu
Preservation Utah nabízí (většinou) bezplatné prohlídky historických památek SLC, jako je Utah Governor’s Mansion, Salt Lake City and County Building, McCune Mansion, Meditation Chapel v Memory Grove Park nebo Marmalade District na Capitol Hill. Pokud chcete jít svou vlastní cestou bez docenta, distribuují také brožury s průvodcem. Po pozastavení prohlídek během pandemie COVID-19 plánuje organizace Preservation Utah, že prohlídky budou znovu zahájeny koncem jara 2021. Další informace najdete na jejich webových stránkách.

4. Chrámové náměstí
Nejznámější památka města zabírá 10akrový blok obklopený 15 stop vysokými zdmi. Docenti LDS poskytují nepřetržitě bezplatné 30minutové prohlídky, přičemž odcházejí z návštěvnického centra u vchodu do Severního chrámu St. Sestry, bratři a starší jsou rozmístěni každých 20 stop nebo tak, aby odpovídali na otázky. (Nebojte se, nikdo se vás nepokusí převést – pokud neprojevíte zájem.) Chrám je z důvodu renovace v letech 2020 až 2024 uzavřen, ale ostatní památky na Temple Square zůstávají otevřené.

5. Knihovna rodinné historie
Do Salt Lake City každoročně přijíždějí tisíce lidí, aby zde prozkoumali svou rodinnou historii, největší genealogický zdroj na světě. Protože LDS věří, že se musíte za své předky modlit, abyste jim pomohli na jejich nebeské cestě, získala ohromující množství genealogických informací, které vám pomohou identifikovat příbuzné. Dobrovolníci prohledávají záznamy z mikrofilmování zeměkoule v těch nejmenších vesnicích a poté je dávají volně k dispozici zde a také prostřednictvím knihoven po celé zemi.

6. Zahrada soch Gilgal
Povídání o nejasnostech: Gilgal Garden je zvláštní malý zelený prostor ukrytý v rezidenční čtvrti. Nejpozoruhodnější je, že tato malá sochařská zahrada obsahuje obří kamennou sfingu s tváří zakladatele mormonů Josepha Smitha.


7. Capital státu Utah
Nejznámější památka města zabírá 10akrový blok obklopený 15 stop vysokými zdmi. Docenti LDS poskytují nepřetržitě bezplatné 30minutové prohlídky, přičemž odcházejí z návštěvnického centra u vchodu do Severního chrámu St. Sestry, bratři a starší jsou rozmístěni každých 20 stop nebo tak, aby odpovídali na otázky. (Nebojte se, nikdo se vás nepokusí převést – pokud neprojevíte zájem.) Chrám je z důvodu renovace v letech 2020 až 2024 uzavřen, ale ostatní památky na Temple Square zůstávají otevřené.

8. Kostelní rozcestí
Hledáte nejbližší trénink s velkým výhledem? Vydejte se na 6 mil dlouhou okružní stezku pro domácí mazlíčky až na vrchol Grandeur (8299 stop). Mill Creek Canyon je 13,5 mil jihozápadně od centra města.

9. Svatostánek
Kopulovité hlediště z roku 1867 – s masivními varhanami s 11 000 píšťalami – má neuvěřitelnou akustiku. Vzadu, téměř 200 stop daleko, je slyšet špendlík spadlý vepředu. Bezplatné denní varhanní recitály se konají od pondělí do soboty v poledne a v neděli ve 14 hodin.

10. Pioneer Memorial Museum
Relikvie z počátků najdete v muzeích Daughters of Utah Pioneers (DUP) po celém Utahu, ale Pioneer Memorial Museum je zdaleka největší. Rozsáhlá, čtyřpatrová pokladnice je jako podkroví v Utahu, s preparovaným dvouhlavým jehnětem a uměleckými díly z lidských vlasů, kromě předvídatelnějších artefaktů.

11. Olympic Cauldron Park
Univerzita v Utahu neboli „U of U“ byla v roce 2002 místem olympijské vesnice. Tento malý park na místě má obří panely s podrobnostmi o hrách a také obsahuje 72 stop dlouhou skleněnou pochodeň. 10minutový, dramatický, ale srdečný film hýří umělou mlhou a zvukovými efekty.

12. Historická farma Wheeler
Tato bezplatná stránka poskytuje pohled na to, jaký byl život na farmě pro první průkopníky, kteří se zde usadili. Děti mohou pomáhat farmářům dojit krávy a na této historické farmě z roku 1898 jsou také vyjížďky na povozech tažených traktorem (3 dolary) do zalesněných zadních akrů. Prohlídky farmy, která obsahuje mnoho artefaktů, jsou pouze na rezervaci a stojí 4 $ pro dospělé a 2 $ pro děti.


13. Pamětní budova Josepha Smitha
Východně od památníku Brighama Younga byla tato budova v letech 1911 až 1987 elegantním hotelem Utah. Uvnitř je velkoplošné divadlo s denním promítáním několika filmů o mormonské víře, včetně 65minutového představení Joseph Smith: Prophet of the the Obnovení.

14. Muzeum církevní historie
Toto interaktivní muzeum sousedící s chrámovým náměstím nabízí působivé exponáty pionýrské historie a výtvarného umění.

 

Zdroj: lonelyplanet.com