15 návrhů vyvýšených dřevěných zahradních postelí

Existuje mnoho skvělých důvodů, proč uvažovat o zvýšeném zahradním lůžku na vašem dvoře nebo dokonce na vaší terase. Zvýšená konstrukce snižuje rychlost zhutňování a zvyšuje odvodnění. To znamená, že kořenová zelenina má dostatek prostoru pro růst směrem dolů a vaše rostliny nejsou vystaveny tak velkému riziku zaplavení během silných dešťů. Vyvýšené postele mohou poskytnout prostorově úsporný design, pokud máte malý dvůr, verandu, střechu nebo terasu. Nabízejí možnost dát vybrané množství pěkné zeminy do části dvora, kde půda není vhodná pro pěstování potravin nebo květin, bez obav, že se zamíchá do chudé půdy nebo ji spláchne silný déšť. Máte-li velmi zaplevelenou půdu, pak vám vyvýšený záhon s propustnou tkaninou na plevel na dně může umožnit začít znovu s půdou bez plevele.

Vyvýšené záhony jsou skvělým způsobem, jak zabránit malým i velkým zvířátkům hrabat se ve vašich zahradních záhonech. Je to snadný způsob, jak udržet vašeho psa a batolata mimo zahradu, pokud nechcete, aby tam byli. Hlemýždi a slimáci, kteří dokážou zdecimovat plodiny, jako jsou jahody a zeleninové klíčky, se do zahradních záhonů probojují těžko. Na opačné straně vyvýšené lůžka udržují nečistoty na vašem chodníku, což usnadňuje úklid vašeho dvora.

Jednou z nejlepších věcí na vyvýšených zahradních záhonech je to, že mohou být navrženy mnoha způsoby, aby vyhovovaly jakékoli estetice. Mohou pěstovat zeleninu, květiny nebo obojí. Mohou být vytvořeny z recyklovaných materiálů, dřeva, kamene nebo plastu. Zde je pohled na některé designové nápady, které můžete vyzkoušet, a několik tipů, jak vytvořit nejlepší možnou zahradní postel.

1. Měňte výšku rostlin pro krajinnou přitažlivost


Pokud chcete čerstvou kukuřici bez vzhledu typického kukuřičného pole, zkuste ji naskládat poblíž nižších rostlin, jako je zelí. Dokonce i zelené zeleninové zahrádky se stanou uměleckými díly, když se zamyslíte nad různou výškou, tvarem listů a vegetačním obdobím na každém záhonu. Nízko rostoucí rostliny umístěte s listy, které se šíří směrem ven, a nechte je přelít po stranách záhonů, zatímco vysoké rostliny jsou nejlepší podél zadní strany a ke středu, ve směru, který jim nedovolí blokovat slunce. pro jiné rostliny.

2. Vytvořte pohyblivé postele s madly


Testovací záhony jsou skvělým způsobem, jak zjistit, zda je kontejnerové zahradnictví pro vás, a také zjistit, zda jste pro svou zahradu vybrali optimální místo. Stín, dopravní proud na vašem dvoře a vlhkost mohou být faktory, které mohou učinit některá místa lepšími než jiná. Tyto tvary záhonů vám umožní pěstovat rostliny po určitou sezónu a poté je vytáhnout na zimu nebo zkusit jiné místo příští rok.

3. Použijte recyklované palety jako kontejnery


Palety najdete na řadě míst zdarma. Jakýkoli velký obchod nebo sklad naloží své položky na palety a často je vymění, když vykazují opotřebení. V mnoha případech je můžete zakoupit za minimální cenu nebo je dokonce získat zdarma. Jednou výhradou u palet je, že nejsou navrženy tak, aby odolávaly hnilobě při kontaktu s vlhkou půdou. Zvednutí postele na kameny může pomoci prodloužit životnost vašeho kontejneru.

4. Měňte výšku kontejneru


Existuje několik důvodů, proč měnit výšku kontejnerů. Jedním z hlavních důvodů je přístup slunce. Pokud každé záhony následně zvýšíte, když se vzdalují od slunce, zabrání to rostlinám, aby zastínily ty za nimi. Hloubka kořenů může také určit, jak hluboko bude každé lůžko vytvořeno. Keře bobulí a kořenová zelenina potřebují hlubší půdu, zatímco rostliny jako rajčata a papriky mají mělké kořeny a nepotřebují velkou hloubku půdy.

5. Zahrňte zavlažování


Kapková závlaha je skvělý způsob, jak zásobit vaše vyvýšené záhony vodou. Zahrady v kontejnerech vysychají rychleji než zahrady v zemi, proto je důležitý pravidelný rozvrh zavlažování. Věnovat čas instalaci domácího zavlažovacího systému bude zpočátku náročné na práci, ale pokud jej připojíte k časovači, bude po zbytek vašeho vegetačního období bez námahy, což vám ušetří hodiny zavlažování.

6. Mysli ve velkém


Není důvod, aby se kontejnerové zahrady omezovaly na jeden nebo dva truhlíky. Místo toho zvažte vytvoření celé plochy dvora v malých vyvýšených oblastech. Jedná se o moderní (a velmi zjednodušený) pohled na klasické zahradní návrhy z míst, jako je palác ve Versailles. Postele mohou být hranaté, jako v tomto příkladu, nebo mohou vytvořit zábavný nebo smysluplný vzor, ​​jako je Medicine Wheel.

7. Udržujte okolní oblasti bez plevele pomocí mulče


Máte-li vyhrazenou zahradu, chcete ji udržet co nejméně zaplevelenou, abyste svůj čas trávili na zahradách a ne kolem nich. Utěrka na ochranu proti plevelům a silná vrstva mulče jsou skvělým způsobem, jak si udržet volné cesty.

8. Smíchejte květiny a zeleninu


Cherry rajčata jsou lahodná, ale jejich barvy mohou být docela hezké, když kontrastují se zářivě modrými, žlutými nebo fialovými květy. Mřížovitá rajčata, barevné mangoldy, kapusta a kapusta a pikantní papriky mohou být v květinové a zeleninové zahradě stejně chutné a krásné.

9. Návrh shora a zdola


Použití více výšek v kontejneru je běžným výchozím bodem v zahradním designu. Přidáním závěsných rostlin v bodech mezi nejvyšší výsadby však může vytvořit ještě zajímavější designové schéma. To lze provést podél okraje domu nebo paluby nebo podél okraje dvora.

10. Použijte měsíčky a další rostliny odolné vůči jelenům jako hranice


V Indii jsou měsíčky považovány za květinu oslav. Jejich použití na vnější straně postelí, které vaši jeleni rádi prohlížejí, vám dá důvod k oslavě. Mezi další rostliny odpuzující jeleny patří allium, cibule, česnek a pažitka.

11. Zvyšte zadržování vody pomocí Mulchy Soil


Nejlepší kontejnerová zahradní půda má dvě složky: správnou rovnováhu minerálů a pH pro vaše rostliny a dostatek organické hmoty, aby zadržela vodu. Mulč v půdě také slouží jako živná půda pro správné druhy hub a bakterií, aby byly vaše rostliny zdravé, a může zabránit zhutnění půdy.

12. Zasaďte svůj obrubník


Pokud nežijete v sousedství s přísnými pravidly HOA, neexistuje žádné stanovené pravidlo, které by říkalo, že váš přední trávník musí být tráva. V mnoha částech země je tráva mnohem méně ekologickou rostlinou než zelenina nebo původní vegetace. Přechodem na systém zahradních postelí může být vaše předzahrádka krásná, praktická a šetrnější k životnímu prostředí.

13. Smíchejte materiály nádoby


Zahrady ze smíšených materiálů mohou být krásným a zajímavým doplňkem vašeho zahradního designu. Směs kamene, dřeva, keramiky, kovu a dalších materiálů bude vypadat krásně nejen během vegetačního období, ale bude vypadat krásně i mimo sezónu.

14. Rostlina kolem stromů


Městské upravené stromy mohou být vysazeny uvnitř kontejnerů se schématy výsadby, která je obklopí. V některých případech rostliny zmizí, když se kmen stromu rozšíří. V jiných případech, kdy strom roste pomalu nebo je malý, mohou být trvalejší návrhy se stromem jako akcentem.

15. Mix Backyard Uses


Jednou z největších výhod kontejnerové zahrady je, že je dobře uzavřená. To znamená, že můžete mít hrací koutek pro své děti přímo u vaší zahrady, aniž byste se museli bát, že bude ušlapán. Velký nebo malý, zelenina nebo květina, jediným omezením vaší výsadby je vaše představivost.

 

Zdroj: gardenloversclub.com