15 nejlepších kaskádových rostlin pro opěrné zdi

Opěrná zeď může být oříškem v závislosti na jejím umístění a designu. Přesto může být nutné udržovat půdu na místě, zabránit hromadění vody v blízkosti základů vašeho domova nebo pro jiný účel. Jedním z možných řešení je vysadit podél něj krásné kaskádovité rostliny, které dodají vaší krajině krásu.

Stejně jako u všech rostlin vybraných pro váš dvůr zvažte, kolik slunečního světla se na oblast dostane, oblast pěstování a mnoho dalších faktorů.

Zde je 15 nejlepších kaskádových rostlin pro opěrné zdi.

Plíživý Phlox

Plazivý phlox roste v zónách 3 až 9. Tato možnost nasazuje v polovině jara bujné přikrývky trubkovitých květin. Zatímco modrofialové květy jsou nejběžnější, v této rostlině milující slunce můžete najít růžové, červené nebo bílé barvy. Zatímco plíživý flox zřídka dorůstá do výšky přes 6 palců, může se rozšířit až na šířku 2 stop. Pokud se vaše opěrná zeď nachází v oblasti s písčitou půdou, nezapomeňte tuto možnost zvážit.

Candy Tuft

Candytuft je jarní květák, který roste v zónách 3 až 8. Velké zploštělé shluky bílých květů se objevují brzy na jaře a před létem mohou zrůžovět. Tato rostlina, která je stálezelená v teplejších podnebích a polostálá v chladnějších, má kožovité, podlouhlé listy, které jsou neuvěřitelně úzké. Očekávejte, že každá rostlina vyroste asi 12 palců na výšku a 18 palců na šířku. Není neobvyklé, že se tato rostlina šíří tím, že tam, kde se dotýká země, zapouští nové kořeny.

Clematis

Můžete najít více než 65 odrůd plaménků, takže jedna nebo více může být ideální pro vaše prostředí, pokud žijete v zónách 4 až 9. Užijte si více květů na této rostlině, která kvete od časného jara do pozdního podzimu v závislosti na zvolené odrůdě tím, že ji zasadíte. možnost na plném slunci. V závislosti na zvoleném typu můžete najít širokou škálu květů. Zatímco některé varianty dosáhnou výšky jen asi 6 stop, jiné dorostou přes 20 stop. Některé možnosti nasazují barevné hlavičky semen poté, co květy vyblednou.

Lobelie


Najdete zde více než 415 různých odrůd lobelií. Pokud žijete v pěstitelských zónách 4 až 8, můžete najít jednu nebo více možností, kterým se bude ve vaší pěstitelské zóně dařit. Některé jsou letničky, které zůstávají kratší než 6 palců, zatímco jiné jsou trvalky, které mohou dorůst až do výšky 20 stop. Většina možností, většinou letničky, preferuje stín. Po odkvětu u těchto rostlin usmrtte, abyste umožnili lepší cirkulaci vzduchu. Zatímco nechtějí stát ve vodě, udržujte půdu pro tuto rostlinu vlhkou.

Tymián plazivý

Tymián plazivý je rostlina milující slunce, která v zónách 4 až 8 dorůstá do výšky 4 palců. Tato rostlina, která je často nazývána matkou tymiánu, nasazuje v polovině jara mnoho dvoupyských květů, které trvají až do začátku podzimu. Každá květina roste na konečném konci svého tenkého stonku. Listy této rostliny jsou modrozelené. Při pohmoždění vydávají mátovou vůni, ale tato možnost se při vaření obvykle nepoužívá.

Dichondria „Stříbrné vodopády“

Dichondria „Silver Falls“ roste v zónách 10 až 12. Dorůstá do výšky 4 palců a může se rozšířit až do šířky 4 stopy. Tato rostlina milující slunce preferuje písčité půdy. V každém uzlu založí nové kořeny. Na každém z těchto míst se objevují jemně zaoblené listy stříbrné barvy, což této rostlině dodává kovový vzhled. I když tato rostlina koncem jara a začátkem léta nasazuje drobné zelenožluté květy, tyto květy nejsou příliš nápadné.

Golden Creeping Jenny (Lysimachia nummularia)

Zlatonožka plazivá je trsovitá rostlina, které se daří v zónách 3 až 9. V teplejších klimatických podmínkách miluje ochranu před odpoledním sluncem. Zapouští nové kořeny všude tam, kde se uzliny listů dotýkají země. Pokud chcete, aby se tato možnost nerozšířila, pak ji vysaďte do chudší půdy. Zlatá plazivá jenny dorůstá do výšky 4 palců. Miskovité žluté květy rozkvétají na začátku léta. Hlavním důvodem, proč se tato rostlina pěstuje, jsou její zaoblené listy. Udržujte tuto možnost stále vlhkou.

Virginia Creeperová

Popínavka virginská je rostlina, která se rychle šíří v zónách 3 až 9. Tato rostlina, která může dorůst až 50 stop na šířku a 50 stop na výšku, šplhá po jakémkoli povrchu, který najde, včetně vaší opěrné zdi. Listy na této rostlině se obvykle skládají z pěti malých lístků, které mohou být dlouhé až 6 palců. Listy raší na jaře s purpurovým nádechem, v létě se zbarvují do matně zelené a na podzim se zbarvují do fialova nebo karmínově červené. Koncem léta a začátkem podzimu nasadí žlutozelené květy, ale bujné olistění této rostliny je obvykle skryje.

Anglický Ivy

Anglický břečťan roste v zónách 4 až 9. Může být náročnou možností udržet ho pod kontrolou a často se rozšíří tak, aby byl 80 stop vysoký a 90 stop široký. Tato rostlina nejprve nasadí svou velikost, takže může být skvělou volbou pro ty, kteří hledají rychle rostoucí rostlinu. V mládí má tmavě zelené listy, které mají tři až pět laloků. Po zrání má tato varianta tmavě zelené listy bez laloků. Tato stínomilná rostlina na začátku podzimu nasazuje zelenobílé květy, které mohou být mezi listy těžko vidět. Po květech následují modročerné bobule.

Sladká bramborová réva

Jednou z nejjednodušších odrůd vinné révy pro zahradníky v zónách 6 až 8 je pěstování sladkých brambor. Zatímco některé možnosti rostou na výšku méně než 1 stopu, nejběžnější réva dorůstá do výšky asi 30 stop a 6 stop na šířku. Nálevkovité bílé květy o průměru až 3 palce se na této rostlině objevují koncem jara a drží se až do začátku podzimu. Každá květina má fialové oko. Má olivově zelené listy. Tato možnost má rozsáhlý kořenový systém, což ztěžuje kontrolu. Pečlivě vybírejte, kam zasadíte tuto variantu, která poroste v oblastech, které dostávají šest nebo více hodin slunečního světla, pečlivě.

Helichrysum petiolare

Helichrysum petiolare, často nazývaná lékořice, roste v zónách 9 až 11. Tato rostlina velmi odolná vůči suchu dorůstá do výšky 9 palců, ale vysílá liány, které mohou být dlouhé až 4 stopy. Zahradníci často milují neobvyklé šedozelené listy na této rostlině. Kvete zřídka a nikdy dříve než druhým rokem. Když kvete, jsou nenápadné květy bílé.

Vějířovitý květ (Scaevola)

Vějířovitý květ je rostlina milující vlhkost, kterou zahradníci v zónách 10 a 11 budou chtít zvážit. Tato rostlina nasazuje hojnost tmavě modrých květů od časného jara až do příchodu mrazů. Vějířovitý květ často dorůstá do výšky asi 16 palců a vysazuje liány dlouhé až 2 stopy. Zubaté listy na této rostlině mohou být dlouhé až 2 palce.

Bacopa (Sutera cordata)

Bacopa (Sutera cordata) roste v zónách 9 až 11. Tato rostlina poroste na slunci, ale dává přednost stínu před horkým odpoledním sluncem. Jedna věc, kterou tato rostlina nesnese, je sucho. V závislosti na zvolené odrůdě nasadí mnoho drobných květů v různých barvách. Nebuďte překvapeni, pokud tato možnost nikdy nepřestane kvést, pokud máte mírnou zimu.

Binweed modrý (Convolvulus sabatius)

Pokud žijete v zónách 7 až 9, pak pro vás může být svlačec modrý skalník perfektní volbou. Dorůstá do výšky 6 palců a může se rozšířit až na šířku 24 palců. I když preferuje plné slunce, snese i nějaký stín. V létě se objevují nálevkovité levandulově modré květy. Tato kaskádovitá trvalka, často nazývaná svlačec zemní, má měkké šedozelené listy.

Vlnová petúnie

Vlnová petúnie vyrůstá ze stonků až 4 stopy vysokých s květy po celé délce stonku. Daří se jim ve vlhké půdě na plném slunci. K dispozici je více barev. Tyto rostliny jsou těžké krmítka, takže je nezapomeňte pravidelně přihnojovat. Této rostlině se daří jako trvalka v zónách 9 až 11, ale v chladnějších podnebích může růst jako letnička. Stonky této rostliny mají malé chloupky. Chcete-li ji rozšířit do nové oblasti, umístěte vlasy proti zemi a sledujte, jak tato rostlina milující slunce vzlétne přibližně za sedm až 10 dní, pokud je pravidelně zalévána.

Zdroj: gardenloversclub.com