15 rostlin přátelských ke včelám pro vaši zahradu

Úvod do zahradničení přátelského k včelám

Včely hrají nedílnou roli v celkovém zdraví vaší zahrady a také v místním prostředí kolem vás. Jsou nezbytné pro křížové opylení rostlin a květin a přinášejí s sebou život, ať jdou kamkoli.

Vědci v posledních několika desetiletích zaznamenali, že se zdá, že světová populace včel klesá. Není přesně známo, co je zodpovědné za úbytek druhu, nicméně globální oteplování, ztráta přirozeného prostředí a záření wifi a mobilních telefonů, to vše může hrát roli. Vzhledem k tomu, že jejich počet klesá, je nyní důležitější než kdy jindy pokusit se vytvořit ve své zahradě prostředí, které napomáhá jejich dobrému životu a může pomoci posílit jejich místní populaci.

V níže uvedeném článku uvádíme 15 různých zahradních rostlin produkujících pyl, které jsou přátelské ke včelám a zaručeně přitahují velké množství krásného a zajímavého hmyzu.

Zde je seznam 15 různých rostlin přátelských ke včelám

1. Levandule

Rostliny levandule produkují obrovské množství nektaru a jsou velkým hitem opylujícího hmyzu. Kromě toho, že je levandule jednou z rostlin, která je pro včely nejšetrnější, také nebesky voní a lze ji dokonce přidat do určitých receptů na potraviny a nápoje. Vytrvalá rostlina prospívá v pěstebních zónách 5-10, kvete v létě a v plné zralosti může vyrůst až do výšky 3 stopy a šířky 3 stopy.

2. Zvonky

Zvonky jsou oblíbené včely. Krásný modrý, fialový a fialový květ kvete brzy na jaře a obvykle je okamžitě zaplaven včelami medonosnými, pestřenkami, motýly a kolibříky. Krásně rostou v krajině zóny 5 a vyžadují malou údržbu, aby zůstaly zdravé.

3. Viper’s Bugloss

Viper’s Bugloss je oblíbená pyl produkující květina čmeláků. Jasně modrá nebo růžová divoká květina dobře roste v krajinných zónách 3-8 a je také známo, že přitahuje včely medonosné. Je to jedna z nejnižších dostupných zahradních květin, je také extrémně vydatná a nebude se množit po celé vaší zahradě.

4. Mahonia

Mahonia je stálezelená rostlina, která roste po celý rok, pokud je příznivé klima. Vzhledem k tomu, že včely bojují o udržení dostatečného přísunu potravy během zimních měsíců, může tato rostlina bohatá na pyl přijít na pomoc. Mahonia dobře roste v zónách 6-8 s úplným nebo částečným stínem a dokonce produkuje jedlé plody.

5. Rododendron

Rhododendron je jednou z nejoblíbenějších zahradních květin ve Spojených státech. Rostou v zónách 3-6 a kvetou v polovině jara. Primární barva květu je jasně růžová, nicméně jsou k dispozici v mnoha dalších barvách. Chcete-li, aby byl váš rododendron zdravý a atraktivní pro včely, pěstujte květinu částečně nebo zcela vystavenou slunečnímu záření.
Rhododendron je k dispozici na Amazonu ve čtvrtlitrových květináčích

6. Vřes

Vřes známý také jako Calluna je krásná květina vhodná pro včely, kterou můžete přidat do každé zahrady nebo květinového truhlíku. Květina je k dispozici v široké škále jasných a pastelových barev a dobře se jí daří v krajinářských zónách 4-6. Je známo, že vřes kvete v březnu až listopadu a nabízí včelám, motýlům a kolibříkům dlouhotrvající zásobu potravy.

 

7. Hloh

Hloh je další oblíbenou zahradní květinou včel, která produkuje potravu bohatou na pyl. Jeho bílé a žluté květy jsou výjimečně voňavé a trnitý keř produkuje i drobné bobule, na kterých si pochutnává místní ptáci. Obvykle dorůstá do maximální výšky 3-5 stop v plné zralosti a dobře se mu daří v částečně zastíněných krajinných zónách 4-8.

8. Krokusy

Krokusy jsou krátké fialové květy se žlutými akcenty. Je kategorizována jako květina pozdní zimy a časného jara, která včelám poskytuje obrovskou zásobu potravy během chladnější části roku. Krokusy vypadají naprosto krásně v každé zahradě a porostou snadno a bezúdržbově v krajinných zónách 3-8. Ujistěte se, že jejich zahradní umístění je slunečné bez velkého stínu.

9. Rozmarýn

Rozmarýn dokáže rozzářit každou venkovní zahradu a naplnit ji krásnou vůní. Rozmarýn pokrytý drobnými světle fialovými květy bude přitahovat včely ze vzdálených míst. Květina roste v zónách 6-9 a vyžaduje hodně slunečního světla a polovlhkou půdu s dostatečnou drenáží. Na rozmarýnu je také skvělé, že je také jedlý, zkuste si z něj trochu posypat čerstvě udělaná míchaná vajíčka.

10. Krabí jabloně

Krabí jabloně nejsou jen extrémně krásnými estetickými kousky pro každou zahradu, ale jsou také obrovským zdrojem pylu pro místní včely. V polovině jara strom vykvete a vytvoří neuvěřitelné množství voňavých růžových a bílých květů, které jistě přilákají včely na míle daleko. Strom roste výjimečně dobře v zóně 4-8 a obecně vyžaduje hodně slunečního světla, aby se mu dařilo.

11. Brutnák lékařský

Brutnák lékařský, také známý jako hvězdné květy, je oblíbenou včelou a jedním z nejdůležitějších zdrojů potravy pro hmyz v USA. Fialový a modrý květ je krásným doplňkem každé venkovní zahrady a dobře roste v jakékoli krajinné oblasti. Rostlina má ráda hodně slunce a od května do konce září produkuje krásné květy bohaté na pyl.

12. Kalifornský šeřík

Kalifornský šeřík také nazývaný Ceanothus, je extrémně voňavý a krásně modře kvetoucí keř. Je to oblíbený čmelák a včela medonosná. Dobře roste v zóně 8-10 s rovnoměrnou kombinací slunce a stínu. Rostlina v plné zralosti obvykle dosáhne výšky 6-12 stop.

13. Jeřábovka

Cranesbill nebo častěji nazývaný Geranium je růžová a fialová květina, která pěkně roste v zóně 7-10 a je známá tím, že je vysoce dekorativní a snadno se udržuje. Daří se jim ve vlhké dobře odvodněné půdě, i když je obvykle třeba jednou za rok trochu seříznout. Mají dlouhé období květu, které trvá od časného jara do konce léta a přitahuje včely medonosné, motýly a čmeláky ze široka daleka.

14. Anglická sedmikráska

Anglická sedmikráska známá také jako Bellis Perennis je dvouletá bílá a žlutá zahradní květina, kterou lze snadno pěstovat v krajinných zónách 4-10. Květina má sice hodně slunečního světla, ale také je třeba ji pěstovat v chladnějším klimatu s trochou stínu. Včely a pestřenky mají obzvláště rády voňavou a bohatou zásobu pylu anglické sedmikrásky.

15. Máta

Na rozdíl od toho, co mnoho lidí věří, máta nebo Mentha, jak se jí také říká, má malé květy levandulové barvy, které jsou pro včely mimořádně atraktivní. Máta je kompatibilní s mnoha pěstebními zónami, dobře se jí daří v zónách 5-11. Mějte na paměti, že máta vyžaduje částečný stín a hodně vody, aby zůstala zdravá.

Zdroj:  gardenloversclub.com