15 úžasných nápadů na japonskou zahradu

Některé z nejneobvyklejších zahradních nápadů, se kterými jsem se v poslední době setkal, jsou japonské zahrady.

Tyto venkovní prostory jsou navrženy tak, aby vám poskytly klidné místo, kde můžete relaxovat a znovu nastolit rovnováhu svého zenu. Je to místo pro meditaci, získávání inspirace a zamyšlení nad událostmi vašeho života.

Tato příručka je navržena tak, aby vám ukázala, jak nádherná může být japonská zahrada, a poskytla vám okno nápadů, které si můžete prohlédnout a objevit nové nápady na japonskou zahradu, které si můžete vytvořit na svém vlastním dvorku.

Mnohé z těchto nápadů obsahují tradiční aspekty japonské zahrady, jako jsou jezírka s Koi plnými ryb, exotické mosty k uvěznění zlých duchů a tajemné cesty, které vás lákají projít se trochu hlouběji do zahrady. Než začneme zkoumat konkrétní nápady, podívejme se na několik tipů, které vám pomohou začít s vytvářením vaší japonské zahrady.

Využijte stávající funkce krajinářství
Pokud měníte tradiční zahradu na japonské téma, může to dát trochu práce. Pokud máte poblíž vodní tok, může to zjednodušit vytvoření rybníka nebo potoka, ale pokud je krajina již vyspělá s rostlinami a stromy, může to celý proces ztížit. Přesuňte kameny k okraji vody a použijte stávající zeleň k vytvoření akcentů podél vnějšího okraje zahrady, pokud je to možné. Pokud je v zahradě již mnoho rostlin, pak může být ideální vytvořit takovou, která je poloviční japonskou zahradou, než přebírat celý projekt najednou.

Začněte s jednoduchými akcenty
Pokud nevíte, kde začít s japonskou zahradou, můžete začít odstraněním rostlin, které se vám zdají nepatřičné. Myšlenkou japonské zahrady je vytvořit oblast, která je přirozená a přináší do vaší zahrady pocit rovnováhy. Tyto nemístné rostliny lze nahradit lucernou, jemným skalním designem nebo kamennou sochou. Pokud se vám povaluje dřevo, které se nepoužívá, postavte most. Můžete také jednoduše vzít stávající keře a prořezat je v japonském stylu. V Japonsku je zahrada navržena tak, aby vydržela staletí, takže použité techniky prořezávání jsou nesmírně důležité pro prodloužení životnosti a krásy niwaki nebo zahradních stromů. Pokud jste nezvládli správné japonské techniky prořezávání, Niwaki: Prořezávání, výcvik a tvarování stromů japonským způsobem mi pomohl tuto dovednost zvládnout.

Společné nápady japonské zahrady
Využijte bambus ve své zahradě. Můžete vytvořit vchod z bambusu, nebo chcete-li, můžete vytvořit ploty a další okrasné prvky v samotné zahradě.
Mech vytváří perfektní půdní kryt v zahradě tohoto typu, zvláště když obklopuje nášlapnou cestu. Kontrast je v japonské zahradě důležitý a toto je perfektní způsob, jak nenápadně přidat trochu do designu.
Intimní prostory a osamocená útočiště jsou v japonských zahradách běžná, takže vytvoření ostrovní oázy, ke které se musíte dostat pomocí mostu nebo oblasti, která je mírně skrytá před zraky, může být perfektním doplňkem vaší zahrady.

1. Koi rybník s vodopádem

Tato zahrada nabízí krásné jezírko, které je plné koi. Okraj vody je lemován malými keři a akcentními kousky. Je zde také úzký vodopád, který dodává prostředí uklidňující pramínek.

2. Vodní oáza


Pokud máte prostor, jezírko je do japonské zahrady jako stvořené. Tento dává koi dostatek prostoru k plavání a v celé oblasti jsou mechem pokryté skály, které dotvářejí design.

3. Skalní stěna stékající vody

Tento nápad kombinuje skalní stěnu a vodopád a vytváří krásné místo, kde voda stéká do jezírka. Na skalách je vidět mech a dřevěný most poskytuje pohodlné místo k procházkám.

4. Krásné ptačí útočiště

Tato skalní ptačí budka je navržena tak, aby byl tento kout zahrady malým útočištěm. Bambus se zde snadno používá; plot je z něj vyroben, stejně jako vodovodní kohoutek, který směřuje vodu do posvátného kamene.

5. Skalka Serenity

S touto myšlenkou přichází na mysl klid a mír. Je to skalka, na kterou padá voda shora a vytváří tak jedinečné prostředí, které by bylo ideální pro meditaci.

6. Duchovní uvěznění


Říká se, že duchové mohou chodit pouze po přímých cestách, a tak mnoho japonských zahrad vytváří klikaté mosty k uvěznění zlých duchů, což vám dává šanci osvobodit se z jejich sevření.

7. Odlehlý rybník se skalním vodopádem

Tento nápad využívá kameny a vodu k vytvoření intimního místa, kde můžete sedět a užívat si zvuky přírody. Stěna na druhé straně mostu je ideálním místem k odpočinku.

8. Rock Lover’s Garden

Použití malých kamenů k pokrytí země v japonské zahradě je skvělý nápad, ale nezapomeňte přidat spoustu keřů, abyste vytvořili pocit kontrastu.

9. Rozmarný a červený


Tento zahradní nápad nepředstavuje velké jezírko nebo spoustu kamenů, ale nabízí malý relaxační potok a cestu s nášlapnými kameny, která je rozkošná. Červené akcenty v této zahradě opravdu zvýrazní detaily.

10. Pavilon s výhledem na mělký rybník

První, co na tomto nápadu zaujme, je detailní řešení pavilonu. Nachází se na vyvýšeném lůžku skal s výhledem na okouzlující rybník.

11. Červený most osudu

Červená se často používá ke zdůraznění určitého rysu ak vytvoření kontrastu k obrovskému množství zelené, které je v zahradě často vidět. Tento most je příjemným prvkem, který vás zavede do odlehlejší části zahrady.

12. Zelená zahrada rozkoše


Jedná se o skvělý koncept, který lze použít v zahradě, která již má výrazné prvky. Menší plocha zahrady vyhrazená pro prořezávání a akcenty v japonském stylu znamená, že bude potřeba méně transformačního procesu.

13. Prořezané k dokonalosti


Prořezávání v tomto nápadu je první věc, která vás upoutá. V zahradě je několik různých druhů rostlin a stromů, které vám poskytnou rozmanitost barev a textur v zahradě.

14. Malebný pavilon

Mít místo, kam můžete jít, přímo nad vodou, je v japonské zahradě ideální. Keře jsou prořezávané k dokonalosti a na druhé straně jezírka je živá.

15. Uzavřená enkláva


Japonské zahrady obvykle obsahují odlehlé a uzavřené prostory, které vás nutí přemýšlet, co je za rohem. Tento nápad by byl perfektní s malým stolem a židlemi v této oblasti, které poskytují místo pro čtení a únik z reality.

Zdroj: gardenloversclub.com