17 nejlepších věcí v Minneapolis, které nestojí ani cent

Minneapolis je zuřivě kreativní, vášnivé město a je zde spousta věcí, které si můžete užít zdarma, od klidných parků po špičková muzea.

Přestože bylo město oficiálně založeno v roce 1850, jeho krajina nese známky více než 12 000 let historie lidstva. Je to místo protikladů a kontrastů – stejně jako způsob, jakým místní obyvatelé přijali cyklistickou kulturu navzdory notoricky studeným zimám, které si vyžádaly výstavbu rozlehlého komplexu Skyway.

Svobodný duch Minneapolis mluví sám za sebe. Toto je město, které produkovalo takové hudební průkopníky jako Prince a The Replacements, karikaturistu Peanuts Charlese M. Schulze a otřesná protestní hnutí jako Black Lives Matter. Je to domov vůbec prvního internetového festivalu Cat Video Festival s živou divadelní scénou a hnutím lidové hudby, které kdysi poskytlo odrazový můstek pro mladého Boba Dylana.

Minneapolis je plná překvapení a je snadné zjistit, co tato polovina Twin Cities může nabídnout s nízkým rozpočtem. Zde je 17 nejlepších bezplatných věcí, které můžete dělat v Minneapolis.


Park Minnehaha
I když jste nikdy nebyli v Minneapolis, pravděpodobně znáte Minnehaha Falls ze slavné básně Henry Wadsworth Longfellow The Song of Hiawatha. Dnes existuje jen málo připomenutí toho, jak tato část Minneapolis vypadala předtím, než evropští osadníci koupili tento úsek země od lidu Dakota, kromě samotných vodopádů.

Vodopády jsou zasazeny do vůbec druhého státního parku v zemi, který vytvořil zahradní architekt Horace W. S. Cleveland v roce 1883. Mnohé z pěkných budov a zahrad pocházejí z viktoriánské éry a vodopády jsou oblíbeným cílem procházek. Vstup do parku Minnehaha je zdarma a návštěva historického domu Johna H. Stevense, prvního domu postaveného v Minneapolis, stojí pouze 1 dolar, který byl na toto místo přemístěn v roce 1896.

Nicollet Mall
V srdci centra města je ulice známá jako Nicollet Mall skvělým místem k procházkám a sledování lidí, s dobrými obchody, kavárnami a restauracemi a sezónními akcemi, jako jsou řemeslné a farmářské trhy. Najdete zde slavnou sochu Mary Tyler Moore, televizní ikony 70. let, která zařadila Minneapolis na mapu popkultury. Kýčovitý pomník na rohu 7th Street a Nicollet Mall označuje místo, kde americká hvězda během zahajovací sekvence show vyhodila svůj klobouk do vzduchu.


Pouliční umění v Minneapolis
Minneapolis je plná fantastických nástěnných maleb, od velkého Boba Dylana na Hennepin Avenue a 5. ulici po portrét prince na Hennepin a 26. ulici. Pokud začínáte vnímat geografické téma, máte pravdu – Hennepin Avenue je plná zábavného pouličního umění, od komiksové pocty Grega Gossela na 930 Hennepin po nástěnnou malbu Minnesota Nice na 2601.

Ve skutečnosti můžete najít fantastická díla – některá silně politická a jiná rozmarnější – kdekoli se potulujete po Minneapolis. Podívejte se na mozaiku velikosti budovy na fasádě autodílny na 3019 Minnehaha Avenue nebo na veverky Pabst Blue Ribbon na 1029 Marshall Street.

Nekonečný most
Pro úžasný bezplatný výhled na město zamiřte do kobaltově modrého divadla Guthrie a vydejte se po eskalátoru k Endless Bridge, vzdálenému vykonzolovanému chodníku plovoucímu nad parkem u řeky Mississippi. Nepotřebujete vstupenku do divadla, protože most byl navržen jako veřejný prostor. Amber Box v 9. patře divadla (od Dowlingova studia) je dalším prostorem, který nabízí úchvatné výhledy.


Minneapolis Institute of Art
Minneapolis Institute of Art je kulturní pokladnice, která nabízí návštěvníkům skutečnou světovou historii umění. Moderní a současné kolekce jsou ohromující a asijské galerie ve 2. patře a pokoje dekorativního umění ve 3. patře jsou také vrcholem.

Je těžké uvěřit, že za vstup do této majestátní budovy a prohlížení jejích 90 000 uměleckých děl se neplatí žádný poplatek. Můžete zde vidět díla od některých z nejslavnějších evropských umělců, včetně slavných děl od Pabla Picassa a Clauda Moneta, aniž byste se museli obtěžovat létáním do Louvru nebo Uffizi. Na návštěvu si vyhraďte alespoň několik hodin.

Grand Rounds Scenic Byway
Stejně jako Minnehaha Park byl Grand Rounds Scenic Byway dalším konceptem, který vymyslel Horace WS Cleveland, který měl pro Minneapolis v 19. století docela jasnou vizi. Tento propojený řetězec parků byl dokončen až po jeho smrti a velkou část skutečné práce odvedl Civilian Conservation Corps během Velké hospodářské krize.

Grand Roads má 102 mil stezek, které můžete prozkoumat pěšky nebo na kole, a stezky spojují některé z nejzajímavějších částí města, včetně nábřeží Downtown, Chain of Lakes, Minnehaha, historického Longfellow House a řeky Mississippi.


Minneapolis Sculpture Garden
19-akr Minneapolis Sculpture Garden, posetá současnými díly, jako jsou tolik fotografované Spoonbridge a Cherry od Claese Oldenburga, se nachází vedle Walker Art Center. V areálu je také Cowlesova konzervatoř, která překypuje exotickými skleníkovými květinami. V létě (květen až září) přispívá k zábavě trippy minigolfové hřiště umístěné mezi sochami.

Walker Art Center
Špičkové Walker Art Center má působivou stálou sbírku umění a fotografie 20. století, včetně děl od slavných amerických malířů a popových umělců. V pondělí večer od konce července do konce srpna se v galerii nadšeně účastní bezplatných filmových projekcí a hudebních akcí (vydejte se přes most pro pěší do parku Loring). Vstup do muzea je obvykle zpoplatněn, ale ve čtvrtek večer po 17:00 a první sobotu v měsíci je vstup zdarma.


Stone Arch Bridge a St. Anthony Falls Heritage Trail
Stezka St. Anthony Falls Heritage Trail, která vede 2,8 mil podél řeky Mississippi, poskytuje jak zajímavou historii (cesta je poseta informačními štítky), tak snadný přístup k nábřežím. Stezka začíná na úpatí Portland Avenue a vede přes most Stone Arch Bridge bez aut, který nabízí nádherný výhled na kaskádové vodopády St. Anthony Falls. Díky detailnímu výhledu na panorama města je to jedno z nejoblíbenějších míst, kde se můžete za jasného dne poflakovat, ať už za vlahých letních teplot nebo pod lehkým popraškem sněhu.

Katedrála svatého Pavla
Nádherná edwardiánská katedrála inspirovaná pařížskými kostely Beaux-Arts, katedrála sv. Pavla je architektonickým skvostem a můžete si zdarma prohlédnout elegantní interiér. Před pandemií COVID-19 probíhaly od úterý do pátku ve 13:00 prohlídky s vedlejšími dary; i když jsou pozastavené, můžete se projít sami a obdivovat architekturu. Buďte ohleduplní k věřícím, kteří se účastní ranní mše v 7:30 nebo zpovědi od 15:45 do 17:00.


Weisman Art Museum
Zdarma k prozkoumání Weisman Art Museum, které zaujímá neskutečnou stříbrnou konstrukci architekta Franka Gehryho v kampusu University of Minnesota, je vrcholem každé cesty do Minneapolis. Vzdušné hlavní galerie obsahují skvělé sbírky amerického umění 20. století, keramiky, korejského nábytku a prací na papíře.

Gold Medal Park a nábřeží
Chcete-li relaxovat u řeky zdarma, připojte se k místním na procházce v parku Gold Medal, který se rozkládá vedle divadla Guthrie. Mohyla a spirálovitý chodník ve středu byly inspirovány starověkými indiánskými mohylami nalezenými po celé Minnesotě. Odtud se snadno dostanete do Central Mississippi Riverfront Regional Park na uklidňující procházky podél řeky Mississippi.


Tunel s poctou Prince
Za vstup do Princeova bývalého domu v Paisley Park se platí, ale není to jediný způsob, jak získat opravu oblíbeného syna Minneapolis. Hned za rohem od Paisley Park, kde podchod Riley Creek pod dálnicí 5 a Arboretum Boulevard na cestě k Lake Anne Field, začíná nabírat fialový odstín. Přehozený přes drátěný plot a nastříkaný na jakýkoli odkrytý kus betonu jsou všechny druhy ctí prince. Je to současná náhrada skutečného Graffiti Bridge v Eden Prairie, který byl magnetem pro fanoušky Prince až do jeho stržení v roce 1991.

Mall of America
Největší americké nákupní centrum může být obchodním palácem, ale Mall of America vás nemusí stát ani cent. Můžete si prostě užít podívanou, od lanovky a zábavního parku dvojčat až po svatební kapli. Najděte v hale výhodné místo pro sledování lidí a dávejte si pozor na příležitostné bezplatné koncerty a akce.


Řetězec jezer
Minnesota je z nějakého důvodu nazývána zemí tisíce jezer a Minneapolis má více než spravedlivý podíl scénických bazénů. Řetězec jezer spojuje některé z nejlepších přírodních prvků města, včetně jezera Brownie, Cedar Lake, Lake of the Isles, Bde Maka Ska a Lake Harriet, všechny propojené stezkami. Jsou zde pláže, přístaviště lodí, cyklostezky, hokejové a kluziště, dětská hřiště, ptačí rezervace a psí park. Udělejte to tak, jak to dělají místní, vezměte si vycházkové boty, oblíbenou knihu, fotoaparát nebo kánoi či paddleboard a strávte slunečný den objevováním.

Severovýchodní Minneapolis Arts District
Umělecká čtvrť Northeast Minneapolis Arts District plná galerií, akcí zaměřených na umění a příležitostných otevřených studií nabízí spoustu bezplatných akcí pro cestovatele se zájmem o kreativitu a umění. Každou první sobotu v měsíci se můžete projít budovou Northrup King Building, bývalým skladem semen, který byl přeměněn na pracovní prostory pro více než 300 místních umělců. Pokud jste v květnu v Minneapolis, festival Art-A-Whirl je nutností, na kterém se představí díla v každém médiu od více než 800 umělců.

První Avenue
Nejlepší hudební místo ve městě je samo o sobě vyhlídkovou destinací. First Avenue je centrem živé hudební scény Twin Cities od roku 1970. Volání místních hvězd a slavných návštěvníků zanechalo ve městě svou stopu a jejich jména si můžete prohlédnout na hvězdách namalovaných na exteriéru budovy. budova. Přijďte se ukázat, nebo se alespoň projít po exteriéru, abyste viděli, co všechno je za tím.

Zdroj: lonelyplanet.com