18 malých hortenzií, které nezarostou váš prostor

Tyto velkolepé kompaktní odrůdy hortenzie se hodí i do té nejmenší zahrady.

Hortenzie jsou keře nenáročné na údržbu pěstované pro své velké, krásné květy. Ale je tu jedna vlastnost, která omezuje jejich použití v menších zahradách: jejich velikost. Mnohé hortenzie jsou VELKÉ a vytlačují další blízké rostliny. Ale šlechtitelé rostlin tvrdě pracovali na vytváření malých odrůd hortenzie, které stále nabízejí velkolepé květy.

Většina z těchto menších nebo trpasličích odrůd hortenzie má vrchol tři nebo čtyři stopy nebo méně, takže je snadné je umístit do užších prostor. Použijte je v nádobách na terase, verandě nebo balkonu nebo jako nízké živé ploty nebo základové rostliny. Tyto kompaktní hortenzie, které se přidají k trvalkovému okraji nebo do popředí smíšeného keřového okraje, poskytují měsíce nepřetržitého květu.

Existuje několik různých typů hortenzií včetně hortenzií velkolistých, latových a dubových. Každý má své vlastní speciální vlastnosti, ale bez ohledu na to, který druh je váš oblíbený, jsou k dispozici malé odrůdy. Zde je 18 úžasných možností.

 

Kompaktní hortenzie velkolisté
Jak název napovídá, hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) mají velké listy. Vytvářejí také velké květy, které mohou být buď mopheads ve tvaru koule, nebo jemněji vypadající tkaničky. Barva květů často závisí na pH půdy – kyselá půda produkuje modré nebo fialové květy, alkalická půda má za následek růžové květy. Tyto hortenzie rostou nejlépe na ranním slunci, odpoledne s mírným stínem. Jsou odolné v zónách 5-9.

Zatímco šíření hlavní rostliny je omezené (obvykle 2 až 4 stopy), hortenzie velkolistá může vysílat odnože. Rozšíření rostliny s odnožemi bude větší, nebo můžete odnože snadno odstranit, aby byla vaše rostlina kompaktnější.

Mini Penny“ je znovu kvetoucí hortenzie mophead, která produkuje květy od léta až do mrazů. Květy jsou růžové nebo modré v závislosti na pH půdy. Má kopcovitý zvyk a dorůstá asi 3 stopy do výšky a 3 až 4 stopy do šířky. Je velmi odolný vůči chorobám.
Pistácie“ (zobrazeno výše) se také prodává jako „Horwack“. Nese mnohobarevné shluky květů mophead – otevírají se do zelené barvy, ale mění se jasně na růžovočervenou nebo fialovou s některými odlesky a světle modrými středy. Kvetou na starém i novém dřevě, takže od pozdního jara do podzimu je zde neustálá barevná výstava květin. Dorůstá do výšky 2 až 3 stop a šířky 3 až 5 stop.
Venice Raven“ je součástí německé řady Cityline Series of trpasličích hortenzií a někdy se prodává pod názvem Cityline Venice. Jeho shluky květů mophead, které kvetou na starém dřevě od poloviny do konce léta, mohou dosáhnout 6 palců a jsou růžové nebo modré, v závislosti na pH půdy. Rostlina má kompaktní habitus, dorůstá do výšky a šířky až 3 stopy.
Rhythmic Blue’ je součástí série Let’s Dance vyšlechtěné tak, aby vydržela drsnější zimy. Je to rebloomer, takže i když stonky odumřou k zemi, vytvoří květy na novém růstu. Její mophead květy jsou v alkalické půdě jasně růžové, v kyselé půdě má tato hortenzie sytě modré květy. Jeho dospělá velikost je 3 až 4 stopy vysoká a široká.
Endless Summer Pop Star‘ je novým přírůstkem do série hortenzií Endless Summer, také vyšlechtěných pro regiony s chladnějšími zimami. Kvete dříve než většina odrůd a pokračuje v tvorbě květů až do mrazů. Květy krajky jsou elektricky modré v kyselé půdě a jasně růžové v alkalické půdě. Dorůstá do výšky a šířky asi 3 stopy.

Mini horské hortenzie
Hortenzie horská (Hydrangea serrata), původem z lesů Japonska a Koreje, je podobná hortenzii velkolisté, ale má menší, jemnější listy a květy. Jeho dlouhotrvající květy jsou typicky krajkové a stejně jako u hortenzií velkolistých je jejich barva květů ovlivněna pH půdy. Nejlépe roste ve světlém, otevřeném stínu a je mrazuvzdorná v zónách 5 až 9.

Tuff Stuff’ (zobrazeno výše) je malá hortenzie, která nese v alkalické půdě růžové květy lacecap s krémovými středy; v kyselé půdě jsou levandulově modré. Je to rebloomer, takže celé léto nese nové květy a jeho vroubkované listy se na podzim zbarvují do vínové. V dospělosti dosáhne výšky 3 stop s podobným rozpětím. Je ideální pro hromadění před vyššími keři nebo stromy.
Tiny Tuff Stuff“ nese podobné květy jako „Tuff Stuff“, ale na kompaktnějších rostlinách, které dosahují pouze asi 2 stop vysoké a široké. Je to skvělá volba pro pěstování v nádobě nebo přidání směrem k přední části hraniční zahrady.

Petite Panicle Hydrangeas
Tento druh je také původem z Asie, ale je odolnější než většina hortenzií a dobře si vede v zónách 3-8. Ve volné přírodě jsou hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) velké keře, někdy dosahující výšky 15 až 20 stop a šířky 12 stop. Tvoří velké hrozny (laty) bílých květů na novém růstu od července až do mrazu. Často stárnou do růžova, jak se počasí ochlazuje; barva květu není ovlivněna pH půdy. Dobře rostou na plném až částečném slunci.

Bomba“ má velmi kompaktní habitus a nese krémově bílé květní laty, které jsou kulatější než tento druh. Silné, tuhé stonky zabraňují tomu, aby květy popadaly na rostlině a jak květy stárnou, často se u nich rozvinou růžové tóny. Vytvářejí nádherné řezané květy hortenzie čerstvé i sušené. Tato malá hortenzie má hustý, kopcovitý habitus, který v dospělosti dosahuje výšky 2 až 3 stopy a šířky 3 až 4 stopy.
Bobo“ (zobrazeno výše) je další podivuhodný květák, který vytváří velké kuželovité laty bílých květů, které na pevných stoncích stárnou do růžové nebo světle fialové. Od poloviny léta až do mrazu se rostlina může jevit jako pokrytá květy až k zemi. Dorůstá 2 až 3 stopy výšky a 3 až 4 stopy šířky se vzpřímeným, kopcovitým habitem.
Firelight Tidbit’ nabízí stejné laty bílých květů na ještě menším keři. Jeho květy jsou podobné květům „Bobo“, ale postupem věku se zbarvují do jasně růžové až červené. S výškou a šířkou 2 až 3 stopy tento malý keř dobře funguje v nádobách nebo v trvalkových okrajích.
Flare“ má kulatý habitus a nese 6 až 10 palců dlouhé laty držené na vzpřímených stoncích. Květy se otevírají bílé a stárnou do velmi jasně růžové; jak se počasí na podzim ochladí, květy se zbarví do červenorůžové. Odolává teplu i chladu, dorůstá do výšky a šířky 2 až 3 stopy.

Malé hladké hortenzie
Hortenzie hladká (Hydrangea arborescens) pochází z východní části Severní Ameriky. Je to vzpřímený, vícekmenný keř s volným, otevřeným větvením. Jeho zploštělé shluky 2 až 6 palců širokých zelenobílých květů se objevují od konce jara do léta. Nejlépe roste v polostínu v zónách 3 až 9.

Mini Mauvette“ (zobrazeno výše) je kompaktní výběr ze série Invincibelle, ale místo obvykle bílých květů se chlubí sytě nafialovělými růžovými květy v zaoblených hroznech, které jsou skvělé k řezu. V chladnějším podnebí může být vysazen na plném slunci; v teplejších oblastech ji zasaďte tam, kde má odpolední stín. Dosahuje výšky a šířky 3 stopy, což z něj dělá dobrý malý keř pro živé ploty, nádoby nebo trvalkové záhony.
Invincibelle Wee White“ je trpasličí verze velmi oblíbené hortenzie „Anabelle“. Jeho shluky květů mophead se objevují růžově, přeměňují se na čistě bílé, v nepřetržitém představení od začátku léta až do mrazu. Tvoří úhledný kopec, 12 až 30 palců vysoký a široký.
Invincibelle Limetta‘ je další trpasličí výběr ze série Invincibelle. Jeho květy se otevírají bledě zelené, než se stanou téměř bílými, pak v průběhu sezóny ztmavnou do světlejší zelené. Dospívá na výšku a šířku 3 až 4 stopy. Je to výjimečně kvetoucí keř pro nízký živý plot.

Malé Oakleaf Hortenzie
Další severoamerický domorodec, hortenzie dubová (Hydrangea quercifolia), pochází z jihovýchodu. Své jméno získal podle tvaru svých listů, které jsou hluboce laločnaté, takže připomínají listy dubů. Má vzpřímený habitus s mnoha stonky, dorůstá 6 až 8 stop do výšky a šířky s pyramidálními shluky bílých květů a exfoliační kůrou. Odolná v zónách 5 až 9, lze ji pěstovat na plném slunci s dostatkem vlhkosti nebo v polostínu.

Vzhledem k tomu, že dubové hortenzie kvetou na starém dřevě, omezte řez na odstraňování poškozených větví a uhynulých květních hlav těsně pod trsem.

Little Honey“ (zobrazeno výše) je knock-out se svými žluto-zlatými listy, které dozrávají do chartreuse, než na podzim zčervenají. V létě nese 4- až 5-palcové kuželovité hrozny bílých květů stínovaných růžovou. Nejlépe roste s určitou ochranou před odpoledním sluncem a dosahuje výšky 3 až 4 stopy a šířky 4 až 5 stop.
Munchkin‘ je úvod z Národního arboreta s kompaktním, zaobleným habitem a tmavě zelenými listy, které se na podzim zbarvují do tmavě vínové. Jeho velké shluky bílých květů hortenzie jsou drženy vzpřímeně nad listy; stárnou do růžova. V dospělosti dosahuje výšky a šířky 3 až 4 ½ stop.
Pee Wee“ nese 7 až 8 palců dlouhé laty bílých květů od léta do podzimu, kdy se jeho tmavě zelené listy zbarví do zářivých odstínů oranžové a červené. Je to dobrá volba pro okraj lesa nebo smíšenou výsadbu keřů, kde dostává filtrovaný stín nebo částečné slunce. Rostoucí 3 až 4 stopy na výšku s mírně větším rozpětím, její letní květy, podzimní listy a exfoliační kůra poskytují celoroční zájem.
Ruby Slippers‘ je dalším úvodem z Národního arboreta. Podobá se „Pee Wee“ (jeden z jeho rodičů), ale jeho velké shluky květů jsou bílé, zbarvují se do světle růžové a pak dozrávají do rubínově červené. Jeho listy se na podzim barví do tmavě mahagonově červené. Obvykle roste 3 až 4 stopy vysoký s mírně větším rozpětím.