20 běžných jedovatých květin (fotografie)

Když pěstujete zahradu, mnoho rostlin vám přidává hodnotu a krásu, o kterých si možná uvědomujete, že obsahují nějaký druh jedovaté složky. Ať už je to z bobulí, květů nebo listů, je důležité znát schopnost rostliny mít škodlivý účinek. Některé rostliny jsou navíc u lidí naprosto v pořádku, ale mohou poškodit vašeho domácího mazlíčka nebo venkovní zvířata, která si užívají vaši zahradu.

Mějte na paměti, že slovo „jedovatý“ neznamená toxické nebo smrtící na všech úrovních. Mnoho rostlin může při konzumaci zvířaty jednoduše vést k něčemu, jako je vyrážka na člověku nebo zažívací potíže.

Zde je 20 běžných zahradních rostlin, které mají negativní problémy.

Dětský dech

Tento jemný bílý dech drobných okvětních lístků je krásným doplňkem každé zahrady, ale opravdu by se neměl používat v zahradě, kde se vyskytují psi. Způsobuje žaludeční nevolnost a může být nebezpečný, protože má tendenci je přitahovat.

Krvácející srdce

Toxicita z krvácejících srdcí je u lidí vzácná, ale u zvířat, zejména psů, je běžnou otravou. Obsahuje isochinolinové alkaloidy, které jsou velmi nebezpečné pro játra zvířat a mohou způsobit záchvaty a poškození nervového systému.

Kala lilie

Tyto výjimečně elegantní rostliny dodávají každé zahradě nebo domu pocit luxusu. Přesto, stejně jako mnoho jedovatých zahradních rostlin, kala obsahuje nerozpustné krystaly vápníku, které se uvolňují, když člověk nebo zvíře žvýká nebo dokonce kousne do jakékoli části rostliny.

Náprstník

Náprstníky jsou opravdové dvouletky v zahradě, které mají ohromující zvonkovité, pihovaté světle fialové květy. Užívají si suchý stín a dobře rostou v zónách 4-10. Jsou však jednou z nejvíce toxických květin, které jsou také velmi běžné v typické zahradní krajině. Každá část rostliny náprstníku je jedovatá. Jsou jedovaté pro psy, kočky, venkovní zvířata a hlavně pro lidi. Neměly by se pěstovat v domácnosti s malými dětmi.

Narcis

Narcisy milují zahradníci pro jejich snadné pěstování a rašení světle žlutých květů na stálezelených stvolech na začátku jara nebo dokonce koncem zimy. Narcis však obsahuje i krystaly lykorinu a šťavelanu vápenatého. Cibulka obsahuje ještě vyšší hladinu lykorinu, který je toxický pro domácí mazlíčky i lidi a přináší žaludeční potíže, jako je nevolnost, zvracení a bolesti břicha, a vyšší příjem může vést až k třesu, slinění křečím.

Hortenzie

Ačkoli je hortenzie na tomto seznamu, nebojte se příliš o své ceněné keře hortenzie, jarní a letní hlavní, protože mají příznaky, ale jen zřídka představují velké zdravotní riziko. Ohromující keř hortenzie je zřídka smrtelný, ale může obsahovat kyanogenní glykosid, který je jedovatý pro psy, kočky a koně. Nejčastějšími příznaky požití listů a květů hortenzie domácím mazlíčkem jsou žaludeční problémy a letargie.

Stračka polní

Tato oblíbená zahradní rostlina dobře roste v letních měsících v oblastech, kde prší méně než jeden palec týdně. Larkspur má vážné důsledky při požití zvířaty. Při požití většího množství může vést k příznakům v rozsahu od neuromuskulární nebo respirační paralýzy až po třes a dokonce smrt. Larkspur je výjimečně nádherná květina, která často nedovoluje dětem odolat dotyku nebo trhání květů. Nicméně i mírný kontakt s květy může způsobit podráždění pokožky.

Konvalinka

Tento úžasný, sladce vonící jarní květ pochází z chladnějších severních teplot. Jsou snadno přizpůsobivé a dobře rostou na plném slunci i v polostínu. Všechny části konvalinky mají potenciál být jedovaté a způsobují zažívací potíže, jako je bolest žaludku, nevolnost a zvracení. Konvalinka také pěstuje malé červené bobule, které jsou atraktivní pro děti, ale také způsobují podobné příznaky.

Měsíček

Tyto malé žlutooranžové květy přitahují rostliny kvůli míze, kterou produkují. Míza však způsobuje, že zvířata jsou pro ně vysoce přitažlivá. Při konzumaci mízy jsou pro psy mírně toxické, ale obecně se často používají jako repelent pro psy. O kočkách však existují rozporuplné informace, protože měsíčky někdy skutečně kočky přitahují, a pokud byste viděli svou kočku hrát si v měsíčkovém pelíšku, je dobré ji vykoupat v jemném mýdlu a vodě.

Horský vavřín

Vavřín horský je krásná, jemná rostlina, která dobře roste v zónách odolnosti 5 až 9. Je však přenašečem nebezpečného jedu, který může být smrtelný pro lidi i zvířata. Mnoho lidí to rádo vidí na turistických stezkách a pokoušejí se vyzvednout. Vavřín je jedovatý od stonku až po listy a vždy se doporučuje dívat se, ne se ho dotýkat.

Lantana

Tento zahradní základ je oblíbený pro své malé shluky jasně zbarvených květin, které obvykle kvetou v odstínech žluté, oranžové, červené a bílé. Tato rostlina je také známá jako divoká šalvěj, žlutá šalvěj a červená šalvěj. Když jsou požity, jak listy, tak květy mohou způsobit zažívací problémy, deprese a potenciálně selhání jater při požití dětmi, psy a kočkami. Jsou vysoce toxické při požití hospodářskými zvířaty, jako jsou koně, ovce a další dobytek, což jsou zvířata, která je nejčastěji požívají. Mnoho ptáků jej však může konzumovat bez většího účinku.

Wisteria

Tato úchvatná květina levandulové barvy obsahuje uvnitř svých okvětních lístků sametové lusky semen. Lusky semen mají nejvyšší míru toxicity, ale všechny části rostliny mohou způsobit závratě, zažívací problémy, nevolnost, zmatenost, problémy s řečí a dokonce kolaps, když jsou stráveny.

Rostlina ricinového oleje


Ricinový olej se po staletí používá v mnoha homeopatických lécích, od zmírnění zácpy až po pomoc při vyvolání porodu. Rostliny ricinového oleje obsahují ricin, který má nejvyšší koncentraci v semenech rostlin. To může způsobit třes, dehydrataci a je zvláště toxické pro zvířata. Semena nebo fazole mají tvrdou vnější skořápku, která může bránit vstřebávání trávení, ale vždy je lepší to neriskovat.

Oleandr

Tyto jemné, světle růžové dmychadla jsou krásné na pohled, ale jsou vysoce jedovaté, dokonce smrtelné. I lehký dotek rostliny může způsobit podráždění pokožky, které se může zhoršit až do dermatitidy. Při požití může způsobit srdeční epizody, které mohou být stejně závažné jako srdeční infarkt.

Azalka


Tyto výjimečně ohromující jarní květy obsahují prvky zvané grayanotoxiny, které jsou přítomny v každé části rostliny a jsou toxické pro psy a kočky. Požití brání každodenní funkci svalových funkcí u lidí i zvířat a může blokovat určité nervové funkce.


Filodendron


Tyto rostliny se běžně používají v interiérech a v semitropické krajině. Konzumace jakékoli části rostliny filodendron může vést k zažívacím problémům a pálení rtů a krku. Pokud pes pozře malé množství filodendronu, může mít potenciálně smrtelné dýchací a žaludeční problémy a měl by být okamžitě převezen k veterináři.

Ranní sláva

Tyto ohromující květy ve tvaru trubky jsou ceněné pro své odstíny fialové, růžové, modré, bílé a několik dvoubarevných směsí. Požití samotného květu s ním nesouvisí žádná velká nebezpečí, ale semena mohou být jedovatá, pokud jsou konzumenty ve velkém množství a obsahují chemikálii, která má podobné halucinogenní účinky jako LSD.

Andělská trubka

Tyto krásné květiny jsou považovány za jedovaté v každé části rostliny. Obsahují několik alkaloidů, včetně hyoscyaminu, skopolaminu a atropinu. Existuje mnoho vedlejších účinků, včetně ztráty paměti, halucinací, třesu, paralýzy a mohou být dokonce smrtelné. Neměly by se pěstovat v zahradách navštěvovaných dětmi nebo domácími mazlíčky.

Podzimní krokus

Tyto květy, které patří do čeledi liliovitých, jsou jedovaté při požití kterékoli části, ale semena a květy jsou nejúčinnější a obsahují vysoké koncentrace kolchicinu. Mohou se vyskytnout závažné problémy, včetně zvracení, krvácení do žaludeční sliznice, poškození života a ledvin, třes a záchvaty a dokonce i smrt. Je toxický pro domácí mazlíčky a lidi a měl by být pěstován pouze v prostředí určeném pouze pro dospělé.

Lilie peruánská

Tyto okouzlující květiny kvetou jemnými květy obsahujícími shluk pih na horních okvětních lístcích. Obsahují toxin zvaný tulipalin, který způsobuje středně těžké gastrointestinální potíže. Při častém požívání po dlouhou dobu ve velkém množství najednou může u koček a psů dojít k akutnímu selhání ledvin.

 

Zdroj: gardenloversclub.com