20 krásných popínavých rostlin pro úžasnou pergolu

Mnoho venkovních zahrad má struktury, jako jsou pergoly nebo altány, které pomáhají dát určitý charakter prostoru, ale pokud máte popínavou rostlinu, která doprovází strukturu, budete moci trénovat své rostliny tak, aby vytvořily vertikální hloubku, která je prostě ohromující. Pergola je také skvělý způsob, jak do zahrady zakomponovat holou zeď tak, aby se stala součástí prostoru místo něčeho, co zahradu přesahuje. Správná rostlina může poskytnout i trochu stínu, což může být ideální pro posezení, kde můžete relaxovat nebo si číst knihu.

Existuje spousta různých druhů popínavých rostlin, které budou na vaší zahradě vypadat úžasně, a mnohé z nich jsou nenáročné na pěstování a péči i pro začínajícího zahradníka.

V tomto průvodci se podíváme na 20 popínavých rostlin, díky kterým bude váš venkovní zahradní prostor vypadat úchvatně.

Každý z nich je jedinečný a bude mít různé pěstební zóny a požadavky, takže je všechny zvažte, než se rozhodnete, kterou z nich do svých pergol a altánek přidat.

Růže

Popínavé růže mohou být krásným doplňkem každé zahrady, ale trikem pro krásnou pergolu je vycvičit tuto krásnou rostlinu brzy. Růže jsou k dispozici v různých barvách a mohou dorůst až 12 stop dlouhé a asi čtyři stopy široké, což je činí ideálními pro vertikální růst. Daří se jim dobře na plném slunci a dobře odvodněné půdě, a protože jsou to odolné rostliny, daří se jim dobře ve většině pěstitelských zón.

Zimolez


Zimolez je rostlina, která rychle roste a produkuje sladkou vůni, která do vaší zahrady přitáhne motýly a kolibříky. Tato rostlina může vyrůst do výšky až 20 stop na částečném nebo plném slunci a obvykle kvete od května do pozdního léta, s nejlepšími výsledky v zónách čtyři až devět.

Clematis


Jedná se o krásnou pestrobarevnou rostlinu, která dobře roste v zónách čtyři až devět. S růstem nejméně šest stop na výšku a tři stopy na šířku je známo, že plamének roste téměř dvojnásobně. Kvete od časného jara do pozdního léta a stal se oblíbeným pro vertikální prostor.

Jasmín


Jasmín je rostlina, která vytváří plnou, vinnou révu s voňavými květy, které budou přítomny po celý rok, zejména v teplém a vlhkém klimatu. V chladnějších podnebích bude kvést více ročně. Tato réva, která se nachází v zónách 6 až 10, může růst více než 35 stop pouze s částečným slunečním světlem.

Wisteria

Pokud chcete ve své zahradě hodně modré a fialové, pak je vistárie, která může dosáhnout výšky 25 stop, skvělou volbou, která rychle poroste. Vyžaduje plné slunce a mírně kyselou půdu, která je dobře odvodněná, a nejlépe roste v zónách čtyři až devět.

Bignonia


Bignonia je úžasná popínavá rostlina, která má jemné zvonkovité květy, které mohou dorůst až do výšky 50 stop. Mají tendenci růst nejlépe na plném až částečném slunci s mírně kyselou půdou v zónách pět až devět a jasně oranžové, červené květy lze pozorovat během měsíců května a června.

Trumpet Vine


Pokud se rozhodnete pro trubač, s největší pravděpodobností v okolí najdete kolibříky a včely, protože jsou skvělé pro opylovače. Tyto rostliny mohou vyrůst až do výšky 40 stop a mohou dobře růst na plném slunci i v částečném stínu. Obvykle je nejlepší v zónách pět až devět, může se mu dokonce dařit i v podmínkách sucha.

Ranní sláva


Tato rostlina má zářivě modrý květ, který je vidět po celé léto a většinu podzimu. Dosahují výšky až 15 stop, ranní slávy rostou nejlépe na plném slunci a relativně suché půdě, což znamená, že tato odolná rostlina může snadno růst v zónách 3 až 10.

Boston Ivy


Pokud hledáte popínavou rostlinu, která poskytne hodně stínu, pak je břečťan skvělou variantou. Boston Ivy lze nalézt v zónách čtyři až osm a je známo, že mění barvu s ročním obdobím. Roste dobře na plném i částečném slunci, i když plné slunce více zvýrazní barvy listů.

Hortenzie

Jedná se o popínavou rostlinu, která roste pomaleji, ale pokud budete mít trpělivost ji vycvičit, bude vaše zahrada vypadat a vonět úžasně. Popínavá hortenzie nejlépe roste v zónách pět až osm s plným až částečným sluncem. Tyto rostliny nemají rády extrémní horko, takže odpolední slunce nemusí být v některých oblastech nejlepší.

Měšíční květina

Moonflower je skvělou volbou pro zahradníky, kteří se rádi baví v noci, protože tyto květy se otevírají od západu do východu slunce v letních měsících a po většinu podzimu. Obvykle pěstované v zónách 10 a 11 mohou tyto rostliny dosáhnout výšky až 20 stop nebo více.

Virginia Creeperová


Pokud hledáte popínavou rostlinu, která rychle roste, virginská liána je skvělou volbou. Na této rostlině nejsou žádné květy, ale listy na podzim mění barvy a réva může dorůst až 50 stop. Nejlépe roste v zónách tři až devět na plném slunci.

Motýlí hrášek


Je to skvělá popínavá rostlina, která přiláká motýly do vaší zahrady. Motýlí hrášek, který nejlépe roste v zónách 10 a 11, vytváří sytě modré květy, které nejlépe rostou na plném slunci. Tyto rostliny mohou dorůst až 10 stop na výšku a vydrží vysokou vlhkost a suché podmínky.

Popínavé rostliny


Pokud zjistíte, že vaše zahrada má hodně stínu, pak je popínavá rostlina skvělou popínavou rostlinou, kterou je třeba zvážit. Tato rychle rostoucí rostlina může v závislosti na druhu vyrůst až do výšky 30 stop a nejlépe roste v zónách 9 až 11, kde teplota obvykle zůstává nad 30 stupňů Fahrenheita.

Krvácející srdce

Nejlepší pro zóny tři až devět, krvácející srdce vytváří exotické květy ve tvaru srdce, které budou vypadat úžasně visící z pergoly. Preferuje vlhkou půdu a polostín; tropická krvácející srdce jsou však druhy, které nejlépe rostou ve vlhčích zónách, jako jsou 10 a 11.

Zlatý chmel


Hledáte nízkoúdržbovou révu pro vaši zahradu? Zlatý chmel, který nejlépe roste v zónách čtyři až osm, preferuje chladnější klima. Zlatožluté listy nejlépe rostou na plném až částečném slunci, a přestože tato rostlina nekvete, může snadno dorůst do výšky 25 stop.

Vinná réva


Pokud chcete přidat ovoce do své zahrady, zvažte vinnou révu, zejména proto, že existuje odrůda, která dobře poroste ve většině oblastí po celé zemi. Hrozny, které réva produkuje, budou sladší, pokud rostou na slunci, a je důležité si uvědomit, že hrozny nemusí produkovat prvních několik let, kdy réva roste.

Firethorn


Firethorn je keř, který může dorůst až 20 stop na výšku, a s dostatečným tréninkem mohou jasně červené bobule a bílé květy udělat vaši pergolu úžasnou po celý rok. Tato rostlina nejlépe roste v zónách sedm až devět a preferuje částečné slunce a dobře odvodněnou půdu.

Mučenka


Mučenka je odolná varianta, která roste v zónách 7 až 10, ale může také růst jako letnička v chladnějších podnebích. S modrými, fialovými nebo růžovými květy může réva za sezónu vyrůst až do výšky 30 stop. Preferují plné slunce a dobře odvodněnou půdu, a proto nejlépe rostou v teplejších oblastech.

Bílá bramborová réva


Réva bramborová je popínavá rostlina, která rychle roste a je nenáročná na péči. Nejlépe roste v zónách 9 až 11 a preferuje plné nebo částečné slunce. Může dorůst do výšky až 25 stop a bílé květy lze vidět koncem jara a začátkem léta.

Zdroj: gardenloversclub.com