20 nápadů na design zahrady v odstínech pro přidání barvy kamkoli

Tyto nápady na zastínění zahrady, návrhy rostlin a fotografie vás inspirují k přidání odvážných, krásných barev, a to i v těch nejstinnějších koutech vašeho dvora.

Pomocí těchto návrhových tipů si vychutnejte výrazné, krásné barvy ve stínu zahrady, kde je na váš dvůr nejméně slunce. Kombinujte a kombinujte letničky, trvalky a keře odolné vůči stínu, aby každý centimetr vaší zahrady byl úžasným útočištěm.

01 z 20
Přidejte cestu Shade Garden Path

Spolehlivým způsobem, jak vylepšit jakýkoli stinný dvorek, je rozdělení a dobývání. Chodník pro dláždění zde vytváří pocit smysluplnosti a cíle mezi masou hostitelů a jiných listnatých rostlin.

Opakování terakotové barvy dlažeb s coleus pomáhá integrovat cestu do krajiny a poskytuje sekundární barevný nástřik.

02 z 20
Zasaďte méně trávy, zejména na stinných místech

Každý trávník se trápí, pokud nemá dostatek světla. Takže místo toho, abyste bojovali s velkým kusem blednoucí trávy na svém dvoře, ponechte si pouze malou část trávníku a udělejte z něj krajinný prvek tím, že jej obklopíte stínovou zahradou. Nebo se vzdejte trávy a použijte stínomilné půdopokryvy, jako je heuchera a ajuga.

03 z 20
Udělejte ze své Shade Garden útočiště

Proměňte nepoužívané, stinné místo na vašem dvoře na chladnou a stylovou letní oázu přidáním lavičky a květin. Vytvořením stinného útočiště získáte dokonalé místo, kde si v horkých slunečných letních dnech vychutnáte sklenku limonády. Chcete-li vytvořit osobní zahradní útočiště – bez investování významného kusu změn – zvažte použití zachráněných materiálů pro terénní úpravy.

04 z 20
Používejte rostliny s různými texturami

Udělejte odvážné, dramatické prohlášení ve své zahradě ve stínu, dokonce i bez květin, kombinací rostlin s různými texturami a barvami listů. Snadný způsob, jak vytvořit kombinace textur, je spárovat listy s opačnými vlastnostmi. Zde je routa zlatá luční úžasným kontrastem k sasankám, zvonkům z fialových korálů a rostlinám deštníků velkolistých.

05 z 20
Rostlina světlé barvy

Odstíny žluté a zlaté svítí ve stínu, proto je použijte k osvětlení matných míst. Zde zlatá japonská lesní tráva doplňuje hosta a zlatolisté „Chardonnay Pearls“ deutzia.

06 z 20
Půdopokryvné rostliny milující stíny

Využijte nízko rostoucí půdopokryvné rostliny, které vytlačují plevel, a usnadňují údržbu vaší zahrady ve stínu. Jako bonus mnoho typů poskytuje atraktivní barevný koberec, který může vaší krajině přidat živou cestu. Například tato zlatá plazivá Jenny prakticky září pod výsadbou modrého hosta, fialového coleusu a černé trávy mondo.

07 z 20
Přidejte umění do své Shade Garden

Smíchejte zábavné, nepředvídatelné zahradní akcenty, abyste své zahradě ve stínu propůjčili osobitost. Kolekce stříbrných koulí vytváří ústřední bod a dodává této zahradě světlo a kouzlo. Barevné koule plovoucí ve vodní zahradě dodávají ještě větší zajímavost.

08 z 20
Vyberte si zajímavé materiály Shade Garden

Podívejte se za rostliny a zvažte, zda by se prvky hardscape staly ústředním bodem vaší stínové zahrady. Například cesta zmulčovaná tmavými dřevěnými štěpky se stane úžasným designovým prvkem krajiny, když ji obklopí bíle pestrý biskupský plevel, okrasné trávy nebo zlaté půdopokryvy. Abyste mohli začít, zkuste si vytvořit základní mapu svého dvora.

09 z 20
Kvetoucí keře

Trvalky, jako jsou hostas, jsou vždy oblíbené pro zahrady ve stínu, ale nezapomeňte na široký výběr kvetoucích keřů, které zabalí vaše stinná místa barvou, strukturou a výškou. Velký jarní úder zde dodávají různé azalky a rododendrony a jejich stálezelené listy udržují zahradu v zimě dobře vypadající.

10 z 20
Přidejte funkci vody

Nainstalujte potok nebo jiný vodní prvek, který dodá vaší zahradě ve stínu mimořádnou smyslovou přitažlivost prostřednictvím zvuku stékající vody. Jednoduchá fontána a recirkulační čerpadlo jsou vše, co potřebujete, aby se zahrada stala kouzla.

11 z 20
Použijte architektonické prvky

Hledejte zábavné, jedinečné předměty, které naplní vaši zahradu zájmem. Tato zahrada obsahuje řadu kulatých mlýnských kamenů, staré sudy jako nádoby a různé dlažební materiály. Dodávají rozmarný pocit a jsou skvělým akcentem rostlin.

12 z 20
Zahrňte letničky milující stín

Vyberte letničky, abyste vytvořili barvu na stinných místech. Letničky jsou perfektním doplňkem do stinné zahrady, protože kvetou celé léto. Mezi špičkové odrůdy patří impatiens, balsam, torenia, browallia, coleus a iresine.

13 z 20
Použijte lemovací rostliny

Ozdobte své záhony a okraje zajímavými rostlinami a materiály. Zde japonská lesní tráva dává hranici úžasnou barvu a texturu. Hledejte zábavné rustikální architektonické prvky, jako jsou terakotové květináče nebo jiné předměty, které odrážejí vaši osobnost.

14 z 20
Vytvářejte zajímavé kombinace rostlin

Posypte svou zahradu ve stínu několika úžasnými kombinacemi rostlin, které budou fungovat jako ústřední body. Zde je japonský javor dokonalým společníkem pro několik typů hostas a krvácejících srdcí „Gold Heart“.

Hosty mají obvykle hrubou strukturu, takže neuděláte chybu, když je smícháte s rostlinami s jemnou texturou.

15 z 20
Sázejte ve velkém počtu

Téměř každý druh rostliny vypadá lépe ve velkých skupinách než samostatně. Zdá se, že závěje astilby vyčnívají z přízemní pokrývky zlatého rozchodníku.

Hromadná výsadba nemusí nutně znamenat pěstování pouze jedné odrůdy. Zde se kombinuje několik výběrů astilbe pro okouzlující zahradu.

16 z 20
K přidání barvy použijte trvalky

Pěstujte trvalé vinné révy a přidejte další vrstvu barvy do své stínové zahrady. Menší liány, jako je plamének, se často rády škrábou po kmeni malých až středně velkých stromů. Větší liány jsou ideální pro zakrytí zdi nebo vytvoření ochranné zástěny.

17 z 20
Věnujte pozornost tvarům Shade Garden Shapes

Překonejte barvu a texturu a udělejte ze své zahrady výstavní kousek. Pomocí rostlinných tvarů nakreslete oko. Například pevně zastřižený živý plot z buxusu kontrastuje s volnějšími rostlinami, které obklopují, a zároveň odráží hladké linie terakotové urny.

18 z 20
Použijte tvary v Shade Garden Hardscape

Využijte další krajinné prvky a dodejte svému dvoru zábavné tvary. Obdélníkové dlaždice zasazené do geometrického vzoru zde kontrastují s oválnými listy třásněného stromu.

Jděte o krok dále na svém dvoře smícháním materiálů na cestu. Například vyměňte několik dlaždic a použijte cihly, dřevěné kulatiny nebo jiné předměty jako odrazové můstky.

19 z 20
Vysaďte stromy odolné vůči stínu

Vytvořte vrstvy, aby byla vaše zahrada zajímavá. Mnoho zastíněných zahrad se vyznačuje relativně nízkými trvalkami, jako je hosta, krvácející srdce a astilba, pod baldachýnem vysokých stromů. Překleněte mezeru pomocí vysokých květináčů nebo architektonických prvků, jako jsou sloupy, nebo vypěstujte stromy a keře odolné vůči stínu, abyste své zahradě dodali různé výšky.

20 z 20
Vyberte barevný motiv Shade Garden

Maximalizujte sílu barev ve stínové zahradě výběrem pouze jednoho nebo dvou odstínů. Tato zahrada například sází na tóny růžové a vínové z hortenzií, netýkavek a listů japonského javoru. Díky široké nabídce odstínů rostlin, které jsou k dispozici, můžete vytvořit motiv téměř v jakékoli barvě.