20 oblíbených vytrvalých květin

Není divu, že vytrvalé květiny už po generace zdobí zahrady po celém světě. Je jisté, že je potěšením vidět, jak každý rok přicházejí oblíbené květiny, jako jsou polní květiny, zdá se, že se dějí samy od sebe. Jakmile se usadí ve svých určených oblastech, potěší je naturalizací a šířením krásy těchto oblíbených rok co rok s minimálním úsilím. Není třeba každé jaro znovu osázet celé plochy, protože tyto zázraky přírody se projeví jen při zalévání.

Následující text vám představí 20 oblíbených trvalých květin, které lze snadno přenést do vaší zahrady a mohou sloužit k vyplnění náročných oblastí výsadby, jako jsou svahy, skalnaté oblasti, prohlubně, římsy a dokonce i kolem stromů.

Brzy na jaře kvetoucí rostliny mohou být umístěny kolem listnatých stromů, které oznamují začátek vegetačního období, myslí si tulipány, narcisy a hyacinty.


Květiny Aster x Frikartii přinesou příjemný pastelový pop fialové barvy do každé trvalkové zahrady. Nejlépe rostou na plném slunci a jsou skvělým doplňkem motýlích zahrad, dvorků a dalších. Jejich kopretinový tvar a dlouhé stonky z nich dělají dokonalé doplňky květinových aranžmá nebo kytic. Rostliny Aster x Frikartii dorůstají výšky zhruba dvou stop.


Catmint (Nepeta x faassenii) – příbuzný Catnip, je to perfektní trvalka, která se snadno pěstuje a udržuje naživu. Catmint nejenže raší květy v různých barvách, jako je růžová, bílá a fialová, ale je to skvělá rostlina, na kterou se můžete dívat během vegetačního období, protože poskytuje šedozelené listy, které si lidé opravdu užijí.

 


Třapatka
Květy třapatky mají kuželovitý vnitřek a poddajný okvětní lístek. Třapatka patří do sortimentu divokých květin, které spadají do kategorie třapatka. Květ třapatky, která se nekomplikuje na pěstování a kterou miluje divoká zvěř, se bez námahy rozptýlí v kvalitní zemi a spoustě slunečního svitu. Různé velkolepé barvy, včetně oranžovo-fialových, z něj dělají perfektní doplněk k aranžování řezaných květin.


Coreopsis ‚Mango Punch‘ – Ideální pro slunné oblasti, coreopsis se snadno pěstuje a daří se mu i při zanedbání. Tato dlouhokvetoucí květina tolerantní k suché půdě a extrémnímu teplu poskytuje živé květy podobné sedmikráskám v zářivých odstínech červené, žluté, oranžové a růžové. Některé odrůdy dorůstají výšky až čtyř stop, zatímco jiné vytvářejí nádherné hromady barev na záhony a okraje.

 


Euphorbia Characias (Spurgean Mediterranean) je kvetoucí rostlina z čeledi Euphorbiaceae a typická pro středomořskou vegetaci. Jsou to jedinečné zaoblené shluky zelených květů, které jsou zvýrazněny výraznými černými nebo tmavě hnědými středy nebo nektarovými žlázami. Kvetou koncem jara a začátkem léta a je známo, že jsou docela odolné a dobře se hodí pro suché klima, schopné odolat dlouhým obdobím sucha typickým pro suchá prostředí.


Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) – Mystifikační a elegantní květina Pomněnka je jednou z nejuznávanějších květin, používaná v dílech hraběnky literatury a známá svými drobnými, ale nezaměnitelnými modrými květy. V mírném podnebí kvetou na jaře. Kříženec rostliny, „Baby Blue“, je vyšlechtěn z Proven Winners a má jasně modré poupata a dorůstá do výšky 6 až 8 palců.


Gaillardia x Grandiflora – Gaillardia je skvělá květina s dlouhou dobou květu. Pokud chcete trvalku, která vyžaduje malou péči, je to ideální rostlina. Obvykle Gaillardia dorůstá až 24 palců, i když v některých oblastech nemusí dosáhnout úplného zrání. Jednoduše řečeno, je to perfektní rostlina s nízkou údržbou pro zahradníky.


Rostlina Gaura (Gaura lindheimeri) je díky svým dlouhým stonkům často označována jako hůlkový květ. Tato trvalka kvete květy zbarvenými do růžova a bíle. Někdy dochází ke kombinaci těchto dvou barev. Rostlina Gaura kvete na konci jara a květy pokračují až do letních měsíců.


Květina Geum Chiloense je ideální pro zahradníky, kteří chtějí přidat krásu do dvora. Jedná se o silnou a dlouhověkou rostlinu, ze které se můžete těšit po mnoho let. Při výsadbě na podzim nebo na jaře bude zahradník dlouho pozorovat, jak květ Geum Chiloense vzkvétá.


Gloriosa Daisy – Ideální pro zahradníka, který miluje opravdu krásné rostliny. Glorioso Daisy může růst od jednoho do tří stop a je ideální pro zahradu, která má trochu stínu a slunce. V závislosti na klimatu si můžete užívat rostliny Glorioso Daisy, které kvetou až do zimy a poskytují skutečnou krásu.

 


Heuchera – I když na konci jara a začátkem léta vytvářejí malé květy, jsou heuchery ceněné pro své ohromující listy. Na slunci i v částečném stínu tyto rostliny raší atraktivní listy fialové, růžové, zlaté a zelené. Pestré odrůdy jsou k dispozici pro zahradníky, kteří hledají nějaký extra úder. Po odkvětu seřízněte stonky květin, abyste podpořili ještě více listů.


Jeruzalémská šalvěj (Phlomis fruticosa) – Tato keřovitá stálezelená rostlina, původem ze Středomoří, je suchovzdorná rostlina, která snese teplo i chlad. Jeho aromatické listy jsou svrchu mírně šedé a vespod bílé. Přesleny jasně žlutých trubkovitých květů zdobí stonky vysoké až 4 stopy a dokonale se spárují s levandulí nebo floxem pro úžasné okraje nebo zářivě barevné květináče.


Levandule – Tyto voňavé trvalky jsou barevným doplňkem hraniční nebo bylinkové zahrádky. Rostliny pocházejí z oblasti Středozemního moře a měly by být pěstovány pouze na plném slunci. Květy jsou fialové nebo růžové. Rostliny dosáhnou výšky 1 až 4 stop a rozšíří se tak, aby pokryly plochu mezi 2 a 4 stopami.


Penstemon Mexicali je krásný hybrid, který je vysoce doporučen pro každého, kdo v zahradnictví začíná, díky snadnému pěstování a údržbě, trvanlivosti a dlouhému období květu. Penstemons jsou rod severoamerických východoasijských kvetoucích rostlin a jejich část v květu Penstemon Mexicali má za následek krásné, ale silné splývavé fialové květy.


Salvia Leucantha, také známá jako šalvěj mexická, je sametově světle zelený keř s krásnými fialovými bílými květy, které kvetou ve fialových kalich. Je velmi oblíbená jako okrajová rostlina jako trvalka, která kvete koncem léta až do mrazů. V teplejším podnebí může šalvěj leucantha kvést po celý rok a neustále přitahovat kolibříky a motýly do vaší zahrady.

 


Rostliny Cesmíny mořské (Eryngium amethystinum) přinášejí do slunných zahrad exotický šmrnc. Tyto pestrobarevné rostliny podobné bodlákům pocházejí z evropských a středomořských oblastí a nejlépe se jim daří v písčitých půdách s dlouhými kůlovými kořeny. Jejich elektrické modré nebo fialové tóny rozzáří každou zahradu a rok co rok se ujmou a vnesou do krajiny svou krásu. Pokud dobře rostou, mohou dosáhnout výšky až 36 palců.


Rozchodník (Stone Crop) Telephium – Tyto rostliny mají výraznou a zajímavou barvu. Rostliny StoneCrop jsou perfektní rostlinou pro každého, kdo hledá dokonalý půdopokryv. Nejlepší je vysadit je na plném slunci, ale nějaký stín je v pořádku, pokud to není příliš. Jednoduše řečeno, s těmito hvězdicovitými květinami si změnu barev užijete v průběhu ročních období.

Alstroemeria (peruánská lilie) – Tyto bohaté květy mají tři až pět lilií ve tvaru azalky na stonku, které vyplní okraje, květinové záhony nebo květináče barvou. Také nazývané Parrot Lily a Lily of the Incas, vytvářejí nápadné květy se skvrnitými hrdly. Alstromerie rostou jako trvalky, kde zimy nejsou příliš tuhé. Rostliny dorůstají výšky 2 až 5 stop a kvetou v létě.