20 úžasných velkolistých venkovních rostlin

Venkovní rostliny s velkými listy mohou upoutat pozornost a zlepšit celkový vzhled vaší zahrady. Pokud chcete dodat barvu a charakter svým venkovním prostorům a chcete také vyplnit všechna prázdná místa ve vaší zahradě velkými, poutavými listy, jsme tu, abychom vám pomohli!

Abychom to zjednodušili, uvedli jsme 20 našich oblíbených venkovních rostlin s velkými listy. Poskytneme jejich jména, stejně jako některé jejich vlastnosti a požadavky, abyste mohli najít perfektní rostliny, které zaplní vaše zahrady!

1. Fík gumový (Ficus elastica)

Gumový fík vyžaduje relativně malou péči a jeho velké, tmavě zelené listy dodávají rostlině ohromující vzhled. Mají tendenci se dobře dařit, když jsou vystaveny jasnému, nepřímému slunečnímu záření a obvykle se jim daří při zavlažování dvakrát týdně. Pokud mají dostatek prostoru, mohou se neuvěřitelně zvětšit, takže pokud chcete velikost udržet, zvažte použití květináče.

Také preferují teplo a vlhko, takže byste se měli snažit zakrýt kořeny alespoň několika centimetry mulče, což pomůže udržet půdu vlhkou.

2. rostlina švýcarského sýra (Monstera deliciosa)

Rostlina švýcarského sýra je jednou z nejunikátnějších rostlin s velkými listy, které můžete pěstovat. Jak název napovídá, listy mají malé kruhové otvory připomínající švýcarský sýr.

Jedinečné listy mohou dorůst až tří stop dlouhé a rostlina preferuje velmi bohatou půdu. Jsou také šplhavci, takže zvažte jejich výsadbu u stromu nebo plotu. Upřednostňují filtrované sluneční světlo a vlhké klima, protože pocházejí z džungle Mexika.

3. Giant Taro (Alocasia macrorrhiza)

Mohutné, dramatické listy obří rostliny taro dokážou každé zahradě dodat svěží a plný vzhled. Velké, jasně zelené listy rostou ve vzpřímené poloze a dosahují délky tří až šesti stop. Ať už jsou pěstovány na zahradě nebo v nádobě, dodávají exotický vzhled, který jistě upoutá pozornost.

Preferují částečný stín v bohaté, vlhké půdě. Zasaďte je někam, kde jsou chráněny před větrem, a nezapomeňte pravidelně přihnojovat.

4. Rebarbora obrovská (Gunnera tinctoria)

Obří rostliny rebarbory ​​mají masivní listy, které mohou dorůst až 6 stop na šířku. Listy zůstávají tmavě zelené po celý rok a jejich hrubá, nařasená textura může dodat vaší zahradě výrazný vzhled.

Rostlině se nejlépe daří na plném slunci, ale bude se jí dařit i v polostínu. Dává přednost vlhké půdě před mokrou půdou a je velmi obtížné ji přelévat. Dávají přednost bohaté půdě, ale ve skutečnosti se jim daří téměř v jakékoli půdě, jakmile se uchytí kořeny.

5. Dumbcane (Dieffenbachia seguine)

Dumbcane neboli tuftoot je běžná pokojová rostlina; pokud ji však zasadíte na správné místo, bude se jí dařit i venku. Velké listy jsou bílé a zelené a mohou přidat spoustu okrasné hodnoty.
Nejlépe poroste v polostínu; nedaří se mu však dobře chladné teploty vzduchu a při vystavení může zemřít. Daří se jim ve vlhkých podmínkách a je důležité jim zajistit dostatek vody a hnojiva. Zaměřte se na dobře propustnou půdu, protože rostlina může být náchylná k hnilobě kořenů.

6. Deštníková rostlina (Darmera peltata)

Velké, liliovité listy deštníku vypadají úchvatně a rostlina během jarních měsíců dokonce kvete. Dobře se jim daří ve vlhké půdě; stojí však za zmínku, že může jít o agresivní rostlinu, proto jí dopřejte dostatek prostoru. Preferuje částečný až úplný stín a je nenáročná na pěstování.

7. Bugloss sibiřská (Brunnera macrophylla)

Tato rostlina malého vzrůstu je známá svými velkými, tmavě zelenými a bílými listy. Listy mají atraktivní tvar a zbarvení a rostlina se poměrně snadno pěstuje venku. Dává přednost bohaté půdě; musí však mít dobrou drenáž, neboť se jim v mokrých podmínkách nedaří. Vyhněte se přímému slunečnímu záření a místo toho zvolte částečný stín.

8. Hostas

Hostas nebo jitrocelové lilie, jak jsou také známé, jsou typické venkovní rostliny s velkými listy. Tyto oblíbené zahradní rostliny přicházejí v mnoha velikostech a barvách, ale všechny mají stejné ikonické listy ve tvaru srdce.

Dávají přednost vlhké, ale dobře odvodněné půdě a nejlépe se jim daří, když jsou vystaveny plnému nebo částečnému stínu.

9. Mayapple (Podophyllum peltatum)

Mayapple je rostlina, která přirozeně roste ve velké části Severní Ameriky. Listy jsou poměrně velké a mají jedinečný tvar. Rostlina je poměrně vydatná, zvláště pokud žijete na východním pobřeží.

V ideálním případě byste je měli zasadit do bohaté, vlhké půdy nabité organickou hmotou, takže byste měli zvážit kompostování. Tyto rostliny také vyžadují částečný nebo úplný stín, proto je chraňte před přímým slunečním zářením.

10. Rebarbora obecná (Rheum rhabarbarum)

Na rozdíl od obří rebarbory ​​je běžná odrůda rebarbory ​​jedlá, takže je běžná v zeleninových zahradách. I když není tak velký jako jeho obří příbuzný, má rebarbora také působivě velké listy.

I když neplánujete sklízet jedlé stonky, rostlina může v okrasné zahradě udělat odvážné prohlášení. Zasaďte ji na místo plné slunce, které má dobrou drenáž. Funguje dobře v bohaté půdě a daří se mu s kompostem, hnojem a jinou organickou hmotou.

11. Colewort (Crambe cordifolia)

Tato rostlina vytváří v letních měsících vysoké bílé květy, ale její velké zelené listy přitahují pozornost po celý rok.

Rostlina preferuje úrodnou, dobře odvodněnou půdu a plné slunce. Díky tomu může tolerovat špatnou půdu a částečný stín, ale to může znamenat, že rostlina nebude kvést nebo naroste téměř tak velká.

12. Hadí rostlina (Sansevieria trifasciata)

Užovka je neuvěřitelně oblíbená pokojová rostlina, ale ve správných podmínkách se jí venku dobře daří. Velké tuhé listy rostou nahoru a mohou se lišit barvou. Venkovní hadí rostlina je ozdobou každé zahrady.

Preferují vyšší teploty a nejlépe se jim daří, když jsou vystaveny jasnému, nepřímému slunečnímu záření. Jen se ujistěte, že rostlinu nepřeléváte, protože to téměř vždy vede k hnilobě kořenů a žloutnutí listů.

13. Ligularia

Obří, hrubé listy rostlin Ligularia vyniknou v každé stinné zahradě. Velké listy mají obvykle zubatý a trojúhelníkový tvar a během jarních měsíců se mohou zbarvit do pěkného odstínu vínové.

Tyto rostliny vyžadují stálou vlhkost, takže jsou náročné na péči. Použijte zeminu, která dokáže udržet vlhkost, a také se jim daří, když jsou kořeny zasypané kompostem. Nejlépe se jim také daří při částečném slunění.

14. Svízel japonský (Petasites japonicus)

Tato velkolistá trvalka roste poměrně vysoko a má dramatický vzhled. Velké kulaté listy mohou dorůst až 50 palců na šířku.

Nejlépe poroste v promočené půdě, a proto je mnoho lidí vysazuje v blízkosti rybníků, potoků a dalších vodních prvků. Preferuje částečný nebo úplný stín a snese téměř jakoukoli půdu, pokud je vlhká. Mějte na paměti, že se může jednat o agresivní rostlinu, která se poměrně rychle šíří.

15. mangold švýcarský (Beta vulgaris)

Mangold je další rostlinou, která je v zeleninových zahradách běžným jevem, ale stejně jako obyčejnou rebarboru ji můžete vysadit pro její estetickou hodnotu. Velké, vrásčité listy a jasně červené stonky upoutají pozornost.

Rostlina preferuje volnou a úrodnou půdu bohatou na organickou hmotu. Vyžaduje dostatek vláhy, takže se připravte na nabitý program zavlažování. Nejlépe poroste na plném slunci, ale snadno snese i stinné podmínky.

16. Canna Lilie (Canna indica)

Cannas mají velké, lopatkovité listy, které často rostou ve světle zeleném odstínu; najdete je však v poutavých odstínech fialové. I když vypadají skvěle, nedaří se jim dobře v nízkých teplotách, a proto se obvykle vysazují přibližně ve stejnou dobu jako rostliny rajčat. Potřebují dostatek slunce a úrodnou, vlhkou půdu.

17. Ginger Lily (Hedychium)

Zázvorová lilie má také listy podobné lopatkám, které vypadají fantasticky v každé zahradě s tématem džungle. Vyžadují půdu, která má vynikající odvodnění; potřebují však časté zalévání. Preferují částečný stín a mají tendenci růst poměrně vysoko.

18. Taliflower (Anthurium)

I když se často pěstují jako pokojové rostliny, dobře se jim daří i jako venkovní zahradní rostliny. Snesou mnoho světelných podmínek, ale přímé slunce může spálit jejich velké, tmavě zelené listy. Ujistěte se, že rostlinu pravidelně zaléváte a používejte dobře propustnou půdu.

19. Kale západoindický (Colocasia esculenta)

Velké sytě zelené listy této tropické rostliny vypadají úžasně v každé zahradě. Jsou také známé jako rostliny sloních uší, což je způsobeno jedinečným tvarem jejich velkých, svěšených listů. Vyžadují vlhkou půdu a pravidelný režim hnojení. Dávají přednost teplému klimatu; nejlépe se jim však daří na částečném slunci.

20. Fíkovník lýkovcový (Ficus lyrata)

Tato oblíbená pokojová rostlina pochází z tropických oblastí Afriky. I když je to obvykle pokojová rostlina, můžete ji vysadit venku. To znamená, že vyžaduje teplé a vlhké podmínky. Nejlépe funguje částečný stín a dobře propustná půda. Většina lidí zjistí, že mají největší štěstí, když drží Fiddle Leaf uvnitř květináče, i když je venku.

 

Zdroj: gardenloversclub.com