20 věcí zdarma v Portlandu, Oregon

Portland ve státě Oregon to udržuje na nízké úrovni – toto je místo, které je celé o brožovaných knihách a pivu, hracích automatech a pěkných městských túrách, pouličním umění a derby závodech po úbočí spící sopky. Není tedy žádným překvapením, že v Portlandu je snadné najít spoustu bezplatných věcí, které lze dělat, od stezek přístupných veřejnou dopravou po komunitní umělecké projekty, pouliční veletrhy a neobvyklá muzea.

Zde je dvacet nejlepších bezplatných věcí, které můžete dělat v Portlandu, známém jako Rose City, Stumptown, Bridgetown a PDX.

1. Lesopark
Lesní park se rozkládá na více než 5 100 akrů podél východního svahu pohoří Tualatin, největší zalesněný městský park v USA. Jeho 70 mil dlouhá síť zelených stezek, lemující Portland’s West Hills, jsou skvělým způsobem, jak být svědky vznešenosti lesů na severozápadě Pacifiku, aniž byste museli opustit hranice města, a jsou dostupné veřejnou dopravou.

2. Powellovo město knih
Ikonický prodejce, který zabírá pět pater a zabírá celý městský blok, je největším nezávislým knihkupectvím v zemi. V devíti barevně odlišených místnostech jsou uloženy miliony knih na každé téma, které si lze představit, as davy jednotlivců, kteří se každý den potulují mezi stohy, je to jedno z nejlepších míst v Portlandu pro sledování lidí. Každý měsíc navštěvují Powell’s desítky autorů, umělců a myšlenkových vůdců, aby zde zdarma četli, prováděli panely a další akce v galerii Basil Hallward v Pearl Room. V obchodě se také konají hodiny s pohádkami pro děti (některé vedené drag queens), slamy poezie, knižní kluby, workshopy psaní a ukázky her.


3. Mill’s End Park
Mít největší park (Forest Park) na území města možná není nic divného, ale mít ten nejmenší může být. Mill Ends Park – nacházející se na středním pásu na SW Naito Pkwy a Taylor St – je zelený kruh o průměru 24 palců. Je to domnělý domov skřítků a místní si užívají oblékání malého parku na různé svátky.

4. Sobotní trh
Portland’s Saturday Market, největší a nejdéle fungující open-air řemeslný trh v USA, je domovem stovek prodejců, které všechny vybírá porota. Navzdory názvu je otevřeno i v neděli. Můžete snadno zkrátit hodiny, když se budete procházet řemeslnými stánky prodávajícími vše od oblečení, šperků a ručně vyráběných doplňků až po místní umění, drobnosti a domácí potřeby. Zakousněte se z mnoha vozíků s jídlem a vychutnejte si dovádění pouličních umělců, zatímco budete žrát – toto je jedno z nejlepších míst v Portlandu pro sledování lidí.

5. Minulý čtvrtek na Albertu
Umělci, hudebníci a buskeři soutěží o pozornost mezi davy večírků na NE Alberta St během této ikonické pouliční umělecké akce, která se koná každý poslední čtvrtek večer v měsíci. Slavnosti se však neomezují pouze na ulici – během této doby zahájí galerie nové výstavy a bary a restaurace rozvěsí nová místní umělecká díla na prodej. Procházení je zdarma, ale nákup zboží, jako jsou obrazy, sochy, ručně vyráběné šperky a další, je také skvělý způsob, jak podpořit místní kreativní komunitu.

6. Tom McCall Waterfront Park
Na západním břehu řeky Willamette se Tom McCall Waterfront Park rozprostírá na velkém úseku centra Portlandu a je domovem mnoha významných městských památek a pamětihodností, jako je japonsko-americké historické náměstí a Salmon Street Springs. Jeho nábřežní stezka je skvělá na procházky, jogging a jízdu na kole a na jaře uvidíte explozi třešňových květů ze stromů lemujících cestu. Park, pojmenovaný po guvernérovi, který založil oregonský městský růstový hraniční systém na ochranu zelených ploch před zástavbou, hostí četné festivaly a akce, jako je Waterfront Blues Festival a LGBTQ Pride.

7. Portland Street Art
Ve městě, jehož mantrou je „Keep Portland Weird“, můžete očekávat spoustu kreativního pouličního umění. Od tyčících se nástěnných maleb krásných žen s živými listy ve vlasech na Division Street až po graffiti na betonových zdech portlandské průmyslové čtvrti Central Eastside – o barvy není nouze, ať se touláte kamkoli. „Produce Row“ na východní straně je obzvláště zábavným místem na procházky se skateparkem zastrčeným pod jedním z mostů a barevnými strnady vlajícími ve vzduchu. Alberta Arts District je další čtvrť s množstvím mistrovských děl ve spreji.

8. Procházka s Ramonou Quimby
Ramona Quimby je možná nejslavnější fiktivní obyvatelka Portlandu – oblíbená dětská postava vytvořená Oregoniankou Beverley Clearyovou okouzluje čtenáře všech věkových kategorií od roku 1950. Clearyho realistické zobrazení dětství udělalo z Ramony stálou oblíbenkyni, ale stejně tak byla věrná svým knihám odehrávajícím se v Stumptown. V seriálu můžete navštívit řadu míst, která skutečně existují, od ulice Klickitat, kde žila Ramonina rodina, až po sochu Ramony v Grant Parku. Knihovna okresu Multnomah má mapu ve formátu PDF k vytisknutí, kterou můžete použít pro svou vlastní bezplatnou pěší prohlídku.


9. Washington Park
Krotký a dobře udržovaný Washington Park obsahuje několik klíčových atrakcí v rámci svých 410 akrů zeleně. Mezinárodní zkušební zahrada růží je středobodem slavných květů růží v Portlandu; je zde vystaveno více než 700 druhů a navíc skvělé výhledy na město. Arboretum Hoyt nabízí dvanáct mil stezek, které se vinou touto zahradou na vrcholu hřebene o rozloze 189 akrů nad městskou zoo. Je domovem více než 6000 původních i exotických rostlin a stromů představujících 1100 různých druhů a nabízí snadné procházky v kteroukoli roční dobu. Také odtud budete mít snadný přístup do Japonské zahrady. Lehkou železnicí MAX jeďte na stanici Washington Park.

10. Pittock Mansion
Toto velkolepé a krásné sídlo z roku 1914 postavil průkopník-podnikatel Henry Pittock, který oživil Oregonské noviny; jeho manželka Georgiana, rovněž průkopnice, zahájila první každoroční festival růží v Portlandu. K dispozici jsou prohlídky s průvodcem, ale také stojí za to navštívit areál (zdarma), jednoduše si udělat piknik a přitom se kochat nádhernými výhledy. Pokud se chcete toulat, zámek leží podél Wildwood Trail v Forest Park, z něhož odbočují desítky kilometrů spojovacích stezek.


11. Laurelhurst Park
Malebný rybník napájený z pramenů je oblíbeným místem pro piknik místních obyvatel. Nádherné staré stromy a rozlehlé trávníky parku Laurelhurst byly kdysi součástí soukromé farmy, dokud město Portland nekoupilo pozemek a v roce 1912 nevybudovalo park inspirovaný krajinnou architekturou Frederickem Lawem Olmstedem, který navrhl Central Park v New Yorku. Je to fantastické místo pro pozorování lidí, pozdravy s roztomilými pejsky a nasávání letního sluníčka – a okolní čtvrť je plná slavné portlandské rezidenční architektury.

12. Pioneer Courthouse Square
Chcete-li si oddechnout mezi prohlídkami památek a nákupy, zamiřte na náměstí Pioneer Courthouse Square. Vezměte si sousto z jednoho z vozíků s jídlem a usaďte se na cihlové schody, abyste mohli sledovat lidi stupně A, nebo si přineste šachy a zahrajte si na jedné z malovaných nebo bronzových šachovnic na náměstí.


13. Council Crest Park
Na vrcholu posazeném v pohoří Tualatin, které tvoří západní okraj Portlandu, Council Crest Park nabízí úžasný výhled na sopky v dálce, včetně Mount Rainier, Mount St. Helens, Mount Adams, Mount Hood a Mount Jefferson. Vyhlídkové náměstí ukazuje, na které vrcholy se v dálce díváte, když se otočíte, abyste zachytili 180stupňové panorama.

14. Starkovo muzeum vysavačů
Malá ukázka historických modelů shromážděných tímto velkým místním prodejcem visí na jedné stěně lokality Southeast Portland. Od stěhování z původních prostor v roce 2017 do menší části prodejny s novou časovou osou vysavačů napříč historií, dalo by se říci, že muzeum vysává o něco méně než dříve.


15. Čínská čtvrť a Staré Město
K pamětihodnostem nejstarší čtvrti Portlandu patří klidné kulturní zahrady, pietní nábřežní památky a podzemní chodby opředené místními tradicemi. Jádro bouřlivého Portlandu z 90. let 19. století, kdysi zašlé Staré Město mělo zaslouženou pověst jako útočiště nechutných postav. Nyní je domovem několika krásných historických budov, Waterfront Park, Sobotního trhu a několika dobrých míst nočního života. Staré město je obecně spojeno s historickou čínskou čtvrtí města – již není srdcem čínské komunity (která se přesunula na jihovýchod), ale stále je domovem zdobené brány čínské čtvrti a čínské zahrady Lan Su.

16. Ulice Simpsonových
Tvůrce Simpsonových Matt Groening vyrostl v Portlandu a do dlouhotrvajícího kresleného filmu zahrnul mnoho názvů městských ulic. Portland přijal Groeningovu svéráznou kreativitu hned zpět a město je plné nadšených fanoušků Simpsonových. Můžete si dopřát bezplatnou pěší prohlídku míst ve městě, která inspirovala Groeninga, a využít ji jako příležitost zorientovat se a zažít některé z funky starých čtvrtí této čtvrti. Je to dokonale kromulentní způsob, jak strávit odpoledne.


17. Park Mt Tabor
Málokterá města mohou říct, že mají uprostřed vyhaslou sopku, ale přesně taková je hora Tábor, navzdory řadám pěkných řemeslnických domů na jejích bocích a oblíbenému parku na jejím vrcholu. Najdete zde tenisové kurty, rekreační centrum, stezky pro horská kola a spoustu míst k procházkám. Nezapomeňte se podívat na velké otevřené vodní nádrže obklopené hradními věžičkami, další příklad hnutí City Beautiful Movement z 19. století a vliv Fredericka Lawa Olmsteda.

18. Eastbank Esplanade
Na západním břehu řeky Willamette, která protéká Portlandem, je park Tom McCall Waterfront Park, ale na východním břehu je promenáda. Tato dlážděná stezka dlouhá 1,5 míle vám poskytne krásný panoramatický výhled na charakteristické panorama centra Portlandu, od mostů Burnside a Hawthorne až po Big Pink – to, co místní láskyplně nazývají The U.S. Bancorp Tower. Eastbank Esplanade, posetá sochami a dalšími uměleckými díly, je skvělým místem, kde se můžete toulat s šálkem kávy nebo zažít na kole.

19. Osamělý jedlový hřbitov
Hřbitov Lone Fir, jehož historie sahá až do poloviny 19. století, je nádherným zahradním místem odpočinku pro některé z nejvlivnějších osobností za posledních sto sedmdesát let historie Portlandu. S nádhernými mauzoley, jako je ta, která postavila rodina MacLeay, je Lone Fir krásným místem k procházkám, obdivování zdobených kamenných památek a nalezení trochu klidu a ticha v rušném Stumptownu.

20. Lov na koňské kruhy
Stejně jako mnoho měst, která se datují do éry koní a kočárků, měl Portland na svých chodnících několik kruhů, které se kdysi používaly k zapřáhnutí. Zatímco mnohá města odstranila své koňské kruhy, jakmile je stáří automobilu učinilo zastaralými, obyvatelé Portlandu nejen trvali na tom, aby je město udržovalo, ale nadále je využívalo pro určitý druh uměleckého projektu nebo happeningu pro celou komunitu. Mějte oči na chodníku – zejména v centru města – a možná právě najdete drobné hračkářské koníky a další figurky zapřažené do koňských kruhů. To vše je součástí toho, co dělá Portland úžasným.

Zdroj: lonelyplanet.com