22 atraktivních nápadů a návrhů zahradních úprav

Obrubník je důležitou součástí vlastnictví domu a velká část tohoto obrubníku je založena na terénních úpravách viditelných z ulice.

Zatímco mnozí z nás rádi zahradničí, plevele, zalévají a starají se o své rostliny, mnoho majitelů domů nemusí mít čas, energii nebo chuť trávit léto venku s rukama v hlíně.

Bez ohledu na to, jak se cítíte v zahradnictví, budete si chtít být jisti, že vaše předzahrádka bude stejně působivá jako váš domov. Možná nebudete prodávat svůj dům nyní nebo v dohledné době, ale až přijde čas, budete rádi, že jste čas věnovali zvyšování své přitažlivosti.

Od nádherných, svěžích zahrad s absolutně žádným trávníkem až po rozsáhlé trávníky s několika malými záhony zdůrazňujícími chodníky vedoucí k domu, určitě najdete tu správnou rovnováhu mezi záhony a trávou.

Vybírejte nenáročné stálezelené rostliny a několik trvalek, nebo, pokud máte více času, sbírejte živé ploty, které vyžadují jen trochu stříhání. Pokud opravdu milujete zahradničení, zblázněte se a vytvořte si zahradu ve stylu chaty, která překypuje pestrobarevnými květinami.

Pokud náhodou žijete v sousedství bez velké rozmanitosti v domácím stylu, vaše terénní úpravy mohou váš domov skutečně vyniknout z davu.

Doufáme, že vás tato galerie inspiruje, abyste se podívali na svůj přední dvůr a viděli možnosti!

1. Jednoduché a čisté terénní úpravy

Pokud máte rádi dvůr nenáročný na údržbu, s co nejmenším trháním plevele, zaléváním a prořezáváním, může být tento design přesně vaší rychlostí. Malé topiary ve tvaru kužele spočívají na obou stranách schodů na přední verandu a malé keře lemují zábradlí, aniž by byly dostatečně velké, aby zakryly zábradlí verandy. Výsledkem je jednoduchý, ale elegantně upravený domov.

2. Travnatý chodník se silnými záhony

V nepřítomnosti formálního chodníku tento dvůr zve hosty, aby vstoupili přímo na váš trávník. Po obou stranách úzké travnaté stezky k přední verandě jsou velké záhony plné jasně červených květin, hustých keřů a několika malých akcentů, mezi které patří lucerna na pastýřském hřbetu a socha v římském stylu. Přidání závěsných košů přináší barvu nahoru a pěkně vyvažuje přední část domu.

3. Cihlová cesta s okrajem živého plotu

Jednoduché řešení terénních úprav pro domy se zastíněnými předzahrádkami. Cihlová cesta vede přímo k předním dveřím, lemovaným udržovanými živými ploty, které obepínají každou stranu dvora. Blíže ke vchodovým dveřím jsou velké stínící stromy a několik menších keřů, včetně růží.

4. Osvětlená přední procházka s pěstěnými keři

Krásný moderní dům s velkým dvorem upraveným velkými pásy vyvýšených záhonů a úhledně ohraničenými. Terénní úprava domu je jedinečná díky možnosti přidat osvětlení do keřů nejblíže k přednímu chodníku, což osvětluje dům v noci. Terénní úpravy tvoří převážně malé, stříhané keře a několik velkých stromů.

5. Jednoduché terénní úpravy v zelené a bílé

Tato jednoduchá, ale elegantní terénní úprava se skládá převážně z pěstěných topiary, živých plotů a keřů, s přidáním jedné vysoké břízy poblíž levého rohu domu a tří kvetoucích keřů vedoucích do přední části domu. Vpravo je okrasný japonský javor, obezděný nízkou zídkou ze živého plotu ve tvaru L v místě obruby.

6. Popínavé rostliny a hrnkové trávy

Světlé a slunečné přední dveře a oblouk verandy jsou zcela porostlé hustým břečťanem v jasné, letní zelené barvě, která ladí s trávou a liliemi na záhonu napravo. Přidání dvou rostlin v květináčích v přední části chodníku, okenních truhlíků naplněných trvalkami a závěsného koše dodávají barvu neobvyklé terénní úpravě.

7. Jednoduché kulaté keře a expanzivní trávník

Tento krásný, prostorný dům je dalším příkladem toho, jak jednoduché terénní úpravy mohou vypadat stejně fantasticky jako nádherná zahrada plná exotických a původních květin. Tento konkrétní dům se vyznačuje množstvím malých, úhledně pěstěných keřů po předním chodníku, s párem mladých stromů, které jakoby rámovaly dům na tomto obrázku.

8. Kamenné záhony s topiary

Majestátní dům se zajímavou architekturou potřebuje opravdu jen trochu terénní úpravy, aby zvýšil přitažlivost obrubníku, a proto tento dům obsahuje velké živé ploty, topiary a úhledné kamenné lemování. Centrální displej představuje kruhový živý plot s koulí uvnitř, lemovaný velkými kameny. Pár rostlin v květináčích na schodech dodává designu také trochu rozměru.

9. Eklektická zahrada ve stylu chaty s rustikálním plotem

Malebná předzahrádka ve stylu chaty s rustikálním dřevěným plotem, květináčmi na stupňovitých schodech a širokou škálou hustě osázených květin, včetně původních květin i exotických odrůd. Součástí návrhu je i pár kapradin a okrasných dřevin. Výsledkem je malebná, barevná předzahrádka a žádný trávník k sekání!

10. Rohový pozemek s rozsáhlými záhony

Prostorný rohový pozemek v klidné čtvrti. Trávník se mírně svažuje a výsadbové záhony odpovídají svahu, jsou plné květin nenáročných na údržbu a fungují jako hranice pozemku. Vlevo je několik velkých stromů, které stíní dům. Terénní úpravy pokračují kolem zadní části domu a efektivně vytvářejí kruh květin a keřů kolem pozemku.

11. Kamenná opěrná zeď se živými ploty a velkými stromy

Tento dům stojí na vyvýšeném pozemku a je vybaven vysokými pěstěnými živými ploty, které slouží jako zástěna pro ochranu soukromí, kromě naskládané kamenné opěrné zdi a obrovského stálezeleného stromu nalevo. Chodník je lemován menšími topiary a vlevo jsou dva malé růžové kvetoucí keře.

12. Světlá a jasná jednoduchá zahrada s japonským javorem

Krásná předzahrádka s malou bariérou mezi dvěma dvorky a betonová cesta, která se pohybuje po straně domu na zadní dvůr. Terénní úprava předního dvora se skládá z krásné zeleně, včetně mnoha malých topiary, několika žlutých květin a velkého japonského javoru. Urny plné květin u vchodových dveří také dodávají barvu.

13. Rozlehlý dvůr, kterému dominuje stálezelený strom

Krásná pěstěná, rozlehlá předzahrádka s velkými řádky se proměnila v kupovité záhony, na kterých se nacházejí různé rostliny a keře, které jsou nenáročné na údržbu a jsou odolné vůči suchu. Jemné terénní úpravy umožňují masivní borovici na předním dvoře skutečně vyniknout a zakrýt přední část domu a přidat soukromí.

14. Asymetrická předzahrádka s evergreeny

Krásný dům s plně vzrostlou terénní úpravou, včetně několika stínových stromů, kvetoucího stromu a velkého stálezeleného stromu v levém rohu. Jedna strana předního chodníku je lemována nízkými živými ploty, což vytváří jedinečný asymetrický vzhled dvora, který zrcadlí částečně kamenný a částečně šindelový vzhled tohoto malebného domu.

15. Výsadba záhonů trvalkami, živými ploty a balvany

Velká předzahrádka patřící k současnému domu v taupe. Dvůr má dvě samostatné ukázky terénních úprav, z nichž jedna je blíže k silnici a nabízí množství pestrobarevných petúnií a velkých kamenů. Displej blíže k přední části domu sleduje křivku předního chodníku a obsahuje několik petúnií, ale zejména husté keře a topiary.

16. Svěží květinová zahrada s vysokými růžemi

Přední ochoz tohoto krásného dvoupatrového domu je zcela zakrytý svěžím terénem předního dvora, který zahrnuje širokou škálu květin a kvetoucích keřů v červené, bílé, modré a růžové. Vyšší rostliny, jako je evergreen a kvetoucí keř, dodávají zahradnímu designu rozměr.

17. Jednoduché úpravy hortenzie a živého plotu

Krásný dům na kopci s velkým, udržovaným dvorem a živým plotem mezi ním a dvorem dalšího domu. Jednoduchá, ale elegantní terénní úprava se skládá z různých živých plotů, keřů a několika rostlin hortenzie pro přidání barvy. Navíc barevné, tlusté závěsné koše dodávají designu výšku a barvu.

18. Expanzivní trávník se záhonem s rámem pro výsadbu

Velká přední zahrada s dlouhým záhonem, který kopíruje křivku předního chodníku. Dvůr je orámován keři a kulatými topiary, které jasně vymezují hranice domova. Blíže k silnici, několik mladých stromů přidá rozměr dvoře, a nakonec se stanou velkými stínícími stromy, které zachovávají soukromí domova.

19. Chodník orámovaný živými ploty a vysokými topiárními sloupy

Krásný, honosný dům s velkými klenutými okny a terénní úpravou, která tomu odpovídá. Terénní úprava je jednoduchá, ale elegantní díky přidání velkých topiárních pilířů na strategických místech po celém dvoře. Jednoduché, ale nenáročné na údržbu – a terénní úpravy budou vypadat skvěle po celý rok!

20. Bujná zahrada se stromy a krátkými živými ploty

Krásná, dobře navržená předzahrádka se spoustou zeleně. Kombinace hustých záhonů plných okrasných stromů, kvetoucích keřů a krátkých živých plotů má za následek svěží dvůr, na kterém je k sekání jen trocha trávníku. Živé ploty se táhnou po délce dvora a fungují jako plot a bariéra soukromí, která splývá se zbytkem terénní úpravy.

21. Mechový kamenný terén s kamennými schody a opěrnou zdí

Toto je krásný příklad terénní úpravy, která příliš nespoléhá na květiny. Předzahrádka je kopcovitá a nevhodná pro velkou výsadbu, takže majitelé nahradili mechem obrostlými kameny a několika stálezelenými rostlinami, každý se nachází na jednom z mnoha schodů cesty ke vchodu. Výsledkem je dokonalý mix zeleně a kamenné architektury.

22. Naskládané živé ploty na kamenných opěrných zdech s jasnými barevnými skvrnami

Tento konkrétní dům má také velmi malý dvůr, kvůli poloze na strmém kopci, ale to, co měli, využili. Dvůr má tři vrstvy opěrných zdí, z nichž každá je zakončena upravenými živými ploty, které účinně chrání přední část domu před pohledem. Nalevo od živého plotu jsou stěny svazkem jasně kvetoucích fuchsiových keřů a několik okrasných stromů, které sledují sloupy lamp po příjezdové cestě.