22 nejlepších věcí zdarma v Seattlu

Seattle může být drahé město na návštěvu, ale pokud víte, kam se podívat a jak se zabavit, můžete ušetřit spoustu peněz.

Mezi prozkoumáváním rušných trhů a vyrážením na výlety do přírody nabízí Emerald City celou řadu aktivit, při kterých necháte vaši peněženku v kapse a vaše turistické srdce pobaví.

Zde je 25 nejlepších bezplatných věcí, které můžete v Seattlu dělat.


1. Prozkoumejte Pike Place Market
Turistický, ale oprávněně, Pike Place Market je jednou z nejlepších památek v Seattlu a je zcela zdarma – s výjimkou peněz, které zde budete v pokušení utratit.

Řada stánků, od obchodníků s rybami a květinářství až po stánky s jídlem, demonstruje význam přístavu Seattle a proč se stal tak cenným klenotem v koruně severozápadního Pacifiku. Je to skvělé místo k nakupování a sledování lidí každý den v roce.

2. Užijte si Fremontovy veřejné sochy
Nemusíte platit vstupné do muzea, abyste viděli některé z nejlepších a nejznámějších umění města. Fremont je umělecká galerie sama o sobě, s veřejnými sochami sdílejícími prostor na chodníku s chodci a cyklisty v celé čtvrti.

Každý z přibližně 10 kusů je zcela jedinečný a často je najdete oblečené na svátky nebo jiné speciální události. Společně představují okno do fremontské zlaté éry blaženosti kontrakultury.

V sousedství navštivte ikonického fremontského trolla. 18 stop vysoká figurka z cementu svačící na voze Volkswagen Beetle je oblíbeným místem pro noční radovánky.

3. Prohlídka Frye Art Museum
Toto malé muzeum na First Hill uchovává sbírku Charlese a Emmy Fryeových. Fryesovi shromáždili více než 1000 obrazů, většinou evropských a amerických kusů z 19. a počátku 20. století, a několik aljašských a ruských uměleckých děl.

Většina stálých sbírek Fryeova muzea je nacpaná do poměrně malé galerie a působí jako trochu „vytížená.“ Přesto jsou Fryeovou tour de force její citlivě kurátorské dočasné výstavy, které mají obvykle mnohem modernější nádech.

 

 

4. Projděte se parkem Olympic Sculpture Park
Space Needle není jedinou rozsáhlou kovovou konstrukcí ve městě; Olympic Sculpture Park, spravovaný Seattle Art Museum, je domovem více než tuctu velkých uměleckých děl, která jsou přístupná zdarma a otevřená pro veřejnost každý den od úsvitu do soumraku.

Od rozsáhlého červeného orla po neobvyklou Echo, je to skvělé místo, kde se můžete podílet na kultuře milující umění v Seattlu.

5. Projděte se Ballard Locks
Zdymadla Hiram M. Chittenden, běžněji známá jako Ballard Locks, jsou cenným spojením pro lodě plující mezi Puget Sound a jezery Union a Washington. Ročně plavebními komorami proplouvá asi 40 000 až 50 000 lodí.

Stavba začala v roce 1911 a díky rybímu žebříku, který umožňuje lososům dostat se do vod řeky Sammamish, jsou lachtani neustále přítomni.


6. Vydejte se na túru do Discovery Parku
Discovery Park, který pokrývá 534 akrů poblíž čtvrti Magnolia, nabízí různé terény pro ty, kteří chtějí trochu času venku v srdci města.

Vyberte si mezi zalesněnými stezkami, skalnatou pláží a prozkoumáváním majáku West Point – tak daleko na západ, jak jen můžete být v rámci městských hranic. Všechny jsou zdarma a ve městě krásně zachované.

Kromě toho je indické kulturní centrum Daybreak Star v Discovery Parku zdarma a vystavuje stálou sbírku indiánských uměleckých děl a speciální výstavy.

7. Připojte se k sousedské umělecké procházce
Během letních měsíců se ve čtvrtích Seattlu střídavě otevírají dveře galerií pro umělecky smýšlející, aby je mohli objevovat podle libosti.

Galerie Pioneer Square se otevírají první čtvrtek, Belltown hostí druhý pátek v měsíci a akce Capitol Hill se koná druhý čtvrtek. (Úplný rozvrh sousedství).

Kromě bezplatného přístupu do galerie nabízí mnoho místních podniků na tyto noci denní speciály, takže jsou ideální pro levný večer.

8. Vydejte se na pěší výlet typu pay-what-you-fee
Od roku 2012 přináší Seattle Free Walking Tours informativní procházky v evropském stylu do Smaragdového města. Tyto intimní dvouhodinové procházky, organizované jako nezisková organizace, vám dávají šanci dozvědět se více o zákoutích města, jako je Pioneer Square, nábřeží a centrum města.

Návštěvníci si také vyslechnou příběhy mnoha pozoruhodných lidí, kteří nazývali Seattle domovem, od původních Duwamishů až po největší celebrity města.

9. Napijte se výhledu místních na panorama
Existují mnohem levnější způsoby, jak si prohlédnout panorama Seattlu, než vydělávat velké peníze za Space Needle.

Užijte si výhled na jezero Union z Gas Works Park, zatímco rodiny a psi dovádějí na travnatých kopcích. Nebo si prohlédněte bezplatné, ale neocenitelné panorama celého panoramatu (včetně Space Needle) z parku Kerry na Queen Anne Hill.

Dalším skvělým místem je 107-kroková vyhlídková plošina Water Tower v parku dobrovolníků. Paluba byla postavena v roce 1907 a poskytuje krásné výhledy na Space Needle, Elliott Bay a – pokud má náladu – Mt Rainier.

10. Zastavte se na večeru s otevřeným mikrofonem v Hugo House
Každé první a třetí pondělí v měsíci jsou mikrofony v Hugo House otevřeny všem spisovatelům ve městě prostřednictvím akce nazvané „Works in Progress“. Posluchači jsou vítáni, i když jsme slyšeli, že příběhy nejsou nutně vhodné pro rodinu – koneckonců je to veřejná open mic night!

11. Vypotit se v Green Lake a Myrtle Edwards Park
Není překvapením, že obyvatelé Seattlu milují své cvičení, protože mají venku nádhernou přírodu, a existuje spousta způsobů, jak ho získat – mnohé z nich zdarma.

Pokud se potřebujete někde vrátit do cyklistické formy, vyzkoušejte několik okruhů v parku Green Lake – 2,8 km dlouhý okruh. Běžci by měli zamířit do parku Myrtle Edwards a vydat se na cesty podél břehů Elliot Bay.

12. Oslavte kulturní stránku města v Seattle Center
Téměř každý víkend se v Seattle Center konají různé akce, včetně kulturních festivalů souhrnně známých jako Festál.

Od irského festivalu v březnu po polský festival v červenci a CroatiaFest v říjnu, ponořte se do etnického jídla, tance a oslav, to vše bez utrácení koruny za vstupné.

13. Sledujte západ slunce nebo si zapalte vlastní oheň
Pyromaniaci se mohou oddávat svým ohnivým sklonům v parku Golden Gardens, jednom z mála veřejných parků, které umožňují otevřené ohně (na vyhrazených místech).

Park je také jedním z nejlepších míst ve městě, kde můžete pozorovat západ slunce (v těch dnech, kdy je Seattle ozdoben bezmračnou oblohou). Jediné, co strávíte, je čas rozhodování o vašem oblíbeném místě, abyste si ten okamžik užili.

14. Vyrazte na pláž za zábavou ve slané vodě
Mnoho z četných parků v Seattlu také funguje jako pláže, a to díky množství slaných a sladkovodních pobřeží. Ať už chcete plavat, jezdit na kajaku, opalovat se na plážové přikrývce nebo dokonce jezdit na ziplinu, pláže v Seattlu mají spoustu bezplatných a cenově dostupných aktivit.

15. Žasněte nad botanickými sférami
Nejnovější stavba Amazonu v Denny Triangle byla otevřena v lednu 2018 a je zcela odlišná od Amazon Tower I, která vyrostla v roce 2015 ulicí.

Relativně nízko nad zemí s estetikou sci-fi filmu, název – the Spheres – mluví za vše. Koule jsou vyrobeny z bílého kovu a skla a sídlí v nich opravdová botanická zahrada s rostlinami.

Můžete se zastavit v atriu (nazývaném „Understory“) na malou výstavu o architektuře a étosu budovy. Prohlídky jsou k dispozici o víkendu a lze je rezervovat na webu.

16. Navštivte historický maják Alki Point
Ústřední bod jedné z nejoblíbenějších pláží v Seattlu (Alki Beach), maják Alki Point, se datuje do roku 1913. Maják spravuje americká pobřežní stráž, ale nabízí omezené sezónní zájezdy od Memorial Day do Labor Day.

17. Navštivte představení Dámského hudebního klubu
Ladies Musical Club existuje pro další zájem o klasickou hudbu v Seattlu prostřednictvím bezplatných koncertů po celém městě.

Od Západního Seattlu po Wallingford tato skupina pouze pro ženy vybírá a produkuje řadu klasických hudebních stylů a pořádá show na menších společenských místech. Kalendář výkonů klubu najdete na jejich webu kromě streamování na YouTube kanálu LMC.

18. Obdivujte umění na Roq La Rue
Tato galerie si zajistila svou reputaci tím, že riskovala: práce na view brusle podél okraje městské popkultury.

Od otevření v roce 1998 je Roq La Rue, vlastněný a kurátorem Kirsten Anderson, významnou silou v pop surrealismu a je často uváděn v časopise Juxtapoz.

 

19. Přičichněte k azalkám v arboretu Washington Park
Tento divoký a krásný park táhnoucí se od Madison Valley po Union Bay nabízí širokou škálu zahrad, naučnou stezku mokřadů a 200 akrů vzrostlého lesa protkaného stezkami.

V hranicích arboreta Washington Park Arboretum roste více než 5500 druhů rostlin. Azalea Way – meandrující stezka, která se vine arboretem – je na jaře lemována závratnou řadou azalek a rododendronů s růžovými a oranžovými květy.

20. Odpočiňte si v parku Waterfall Garden Park
Waterfall Garden Park byl jedním z prvních malých „parkletů“ nebo „kapesních parků“ v Seattlu. Park, který je tiše zastrčený ve čtvrti Pioneer Square, má 22 stop vysoký vodopád a je skvělým místem, kde si můžete odpočinout během náročného dne stráveného prohlídkou města.

21. Putujte po řadách v Seattle Rose Garden
Seattle Rose Garden o rozloze 2,5 hektaru, poblíž vstupní cesty do zoo u N 50th St, byla zahájena v roce 1924 a obsahuje 5 000 rostlinných druhů, včetně dědičných růží a zkušební zahrady pro All-America Rose Selections.

22. Ponořte se do historie v národním historickém parku Klondike Gold Rush
Toto nádherné muzeum, které výmluvně provozuje služba národního parku USA, má exponáty, fotografie a výstřižky zpráv ze zlaté horečky na Klondiku v roce 1897, kdy Seattle fungoval jako zásobárna paliva pro prospektory mířící na Yukon v Kanadě.

Kdekoli jinde by vstup stál 20 USD; v Seattlu je to zdarma! Muzeum bylo otevřeno v roce 2006 a sídlí ve starém hotelu Cadillac (postaven v roce 1889). Byl zachráněn před hrozným osudem poté, co byl v roce 2001 málem svržen při zemětřesení Nisqually.

Nejlepší na Klondike Gold Rush Museum je jeho chytré využití vyprávění příběhů. Na začátku se vám představí pět místních postav, které se v 90. letech 19. století staly tuláky (prospektory Klondiku).

Poté budete pozváni, abyste pravidelně sledovali jejich různé bohatství a zkušenosti po celém zbytku muzea. Zvukové efekty a interaktivní exponáty tyto příběhy oživují.

 

 

Zdroj: lonelyplanet.com