22 věcí zdarma v Chicagu: umění a architektura, blues a výhledy

Od Art Institute až po výlety lodí s prohlídkou mrakodrapů – v Chicagu je spousta skvělých věcí, které vás budou bolet v peněžence.

Existuje však také mnoho způsobů, jak zažít umění a architekturu Windy City, blues a výhled na město, aniž byste cokoli utratili. Udržujte svůj rozpočet na nízké úrovni pomocí těchto nejlepších věcí, které můžete dělat v Chicagu zdarma.

Využijte co nejvíce bezplatných akcí Millennium Park
Můžete strávit celý den užíváním mateřských dobrot v Millennium Parku, zejména v létě. Protáhněte se na ranní lekci jógy. Obdivujte vznášející se veřejné umění a odpoledne se stříkejte ve vodním parku s fontánou. Večer pak stihnete koncert v Pritzkerově pavilonu. Bezplatné show (jazz a world music v pondělí a čtvrtek; klasická hudba ve středu, pátek a sobotu) jsou vrcholem Chicaga, kde se místní scházejí na piknik a popíjejí víno, zatímco melodie naplňují vzduch.

Prohlídky po Chicagském kulturním centru
Nádherné, beaux-arts, blokové kulturní centrum začalo svůj život jako chicagská veřejná knihovna v roce 1897. Nyní nabízí poklad zdarma, včetně uměleckých výstav v muzejní kvalitě, promítání zahraničních filmů, hudby, tance, divadla a rodiny.

Ve čtvrtek a pátek vedou dobrovolníci a zaměstnanci bezplatné hodinové pěší prohlídky budovy. Od pátku do neděle dobrovolníci přidávají do mixu bezplatné hodinové prohlídky centra města.

Užijte si výhled na jezero z Navy Pier
Ano, bude vás to stát roztočení na ruském kole nebo vyplutí na lodi – nejoblíbenější věci na Navy Pier – ale chladný vánek a úžasné výhledy na jezero jsou vždy zdarma. Pier se také pyšní svým celoročním programem doplňkových akcí, jako jsou kulturní oslavy, umělecké výstavy, filmy pod širým nebem a rockové koncerty.

Podívejte se večer na Art on theMart
Extravaganza videoartu Art on the Mart – trojitá světelná show promítaná na největší komerční budovu světa po dobu 30 minut dvakrát každý večer – je jednou z nejpodivnějších věcí, které lze v noci v Chicagu dělat.

Nejlepší ze všeho je, že potěší vaše oči zdarma. Jarní program 2022 běží od dubna do června s představeními ve 20:30 a 21:00. Podívejte se na webové stránky pro promítací časy po zbytek roku.

Navštivte rotující výstavy Design Museum of Chicago
Bezplatné Design Museum pořádá skvělé výstavy, které se pravidelně mění a pokrývají vše od scénického designu přes textilní design, herní design až po paralely mezi designem a zvukem.

Sledujte zdarma živou hudbu v Buddy Guy’s Legends
Hudebním nárokem Chicaga na slávu je elektrické blues – a Buddy Guy’s je místem, kde si můžete poslechnout ohýbaný set pro nic za nic. Zatímco večerní show stojí 15 až 25 dolarů, hudebníci často hrají zdarma akustické blues nebo jazz od 17 do 20:30 v restauraci/klubu před hlavním vystoupením.

Podívejte se na zvířata v Lincoln Park Zoo
Lincoln Park Zoo baví rodiny zdarma již více než 150 let. Lvi řvou, opice se houpou, lední medvědi plavou a sněžné opice se chladí jen bloky od mrakodrapů v centru města.

Projděte se městem s Chicago Greeter
Špičkové pěší výlety ve Windy City nejsou tak bezplatné a svižné jako dvou až čtyřhodinové výlety s průvodcem od Chicago Greeter. Vyberte si téma, třeba historii nebo architekturu, nebo si vyberte čtvrť, třeba uměleckou Plzeň nebo historické Uptown.

Rezervujte alespoň deset pracovních dní předem. Nejen, že je tato služba bezplatná, ale vítači – všichni místní obyvatelé – dodržují přísnou zásadu nedávat spropitné.

Usaďte se ve Whistleru a zažijte eklektická představení
Whistler je částečně galerie, částečně koktejlový salonek a částečně místo konání místních nezávislých kapel, jazzových komb, elektroniky, country hudby a DJs. Nikdy se neplatí krycí poplatek. Namísto toho si většina z nich koupí báječný drink na financování nočních představení (ačkoli to není povinné).

Projděte se konzervatoří Garfield Park Conservatory
Skleník z roku 1907 je plný kaktusů, kapradí a květin. Venku se projděte kolem rašeliniště s masožravými rostlinami, leknínovým bazénem, ​​labyrintem a obnovenou zahradou Clauda Moneta a poté se zúčastněte ukázky včelaření nebo kompostování – vše zdarma.

Prozkoumejte afroamerické umění a kulturu ve Stony Island Arts Bank
Vzdálená banka Stony Island Arts Bank nyní obchoduje spíše s kulturním kapitálem než s hotovostí. Toto obohacující volně přístupné centrum afroamerického umění hostí provokativní výstavy a díla nových a začínajících současných umělců a také víkendové DJ sety. Otevírací doba se liší, proto před naloděním zkontrolujte web.

Oslavte latinská umělecká díla v Národním muzeu mexického umění
Barevné lidové umění a politicky nabité obrazy zdobí stěny bezplatného Národního muzea mexického umění, největší latinskoamerické umělecké instituce v USA. Poté se projděte po okolí, abyste viděli obrazy aztéckých bohů, zpívajících gauchos a další díla mexických nástěnných umělců, která se rozlila po budovách – jakousi venkovní galerii, která pokračuje v tématu.

Užijte si rodinný den v parku Maggie Daley
Rodiny milují fantastická bezplatná hřiště v parku Maggie Daley v celé jejich kráse s kouzelným lesem a pirátskou tématikou. Několik piknikových stolů dělá z parku také skvělé místo k odpočinku.

Postupujte po 606 mezi čtvrtěmi
Vyvýšená vlaková trať přeměněná na chytrou 2,7 míli dlouhou stezku, 606 se rozvíjí nad hlavou a spojuje hipsterské kápě Bucktown, Wicker Park a Logan Square. Hledejte nástěnné malby, veřejné umělecké instalace a skvělé výhledy na vlaky L – to vše nic nestojí.

Seznamte se s moderní architekturou v Charnley-Persky House
Frank Lloyd Wright navrhl dům Charnley-Persky, když mu bylo pouhých 19 let. Zaregistrujte se předem na bezplatné 45minutové prohlídky, které se konají ve středu v poledne. Podívejte se, jak po sobě zanechal barokní dekorace viktoriánského designu a nastartoval jednoduchý styl, který položil základy moderní architektury.

Nechte se oslnit světelnou show v Buckingham Fountain
Středobod Grant Parku, Buckinghamská fontána, je jednou z největších na světě s kapacitou 1,5 milionu galonů a 15-patrovou fontánou. Centrální fontána symbolizuje jezero Michigan, se čtyřmi mořskými tvory chrlícími vodu představující okolní státy.

Zatím tak supervelké. Fontána se pak pouští každou hodinu od 9:00 do 23:00 od začátku května do poloviny října, v noci za doprovodu pestrobarevných světel a hudby, a to vše zdarma.

Zahrajte si bezplatné arkádové hry v Replay Lincoln Park
Tento temný chicagský bar, který je trochu mimo vyšlapanou cestu, je nabitý spoustou hracích automatů, klasickými arkádovými hrami jako Tetris, Donkey Kong a Paperboy a spoustou aktuálních beat-‚em-up jako Mortal Kombat. a Tekken 5 – vše je možné hrát za cenu nápoje.

Užijte si nejlepší výhled na Chicago v Signature Lounge
Je to nejhůře střežené tajemství v Chicagu: Signature Lounge má nejlepší výhled na panorama města. Nejlepší ze všeho je, že je to zdarma.

Vyjeďte výtahem do 96. patra 875 North Michigan Avenue (stále místně známé jako John Hancock Center) a objednejte si – nepochybně drahý – nápoj a přitom si vychutnejte výhledy z výšky asi 1000 stop na obloze. V noci je to ještě působivější, ale děti nesmějí do salonku po 19:00. Buďte připraveni na dav.

Obdivujte nástěnné malby a street art v Plzni
Čtvrť Plzně je známá svými nástěnnými malbami, které zdobí kostely, školy a kavárny, které lze vidět zdarma i pěšky.

Železniční nábřeží 16th Street rozvíjí zvláště bohatou žílu s 50 díly místních i mezinárodních umělců zdobících 2,5 km dlouhý úsek mezi ulicemi Wood a Halsted Street.

Celá stanice 18th Street je také uměleckým dílem – její stěny a schody jsou zdobeny nástěnnými malbami. Nenechte si ujít dům nástěnného malíře Hectora Duarteho, pár bloků jihozápadně od nádraží. Pokryl to svým nejvýraznějším dílem Gulliver v říši divů.

Připojte se k místním na oblíbené pláži Montrose
Chicago má spoustu skvělých pláží, ale Montrose Beach – písečný úsek plný dun a přírodou v Uptown – patří mezi jeho nejoblíbenější. Mnoho lidí si zde půjčuje kajaky, paddleboardy a vodní skútry, ale s dobrou knihou, šortkami a ručníkem je stejně krásné strávit celý den úplně za nic.

Prohlédněte si výstavy v Muzeu současné fotografie
Toto bezplatné muzeum se zaměřuje na americkou a mezinárodní fotografii od počátku 20. století. Stálá sbírka zahrnuje díla Henri Cartier-Bresson, Harry Callahan, Sally Mann, Victor Skrebneski, Catherine Wagner a dalších 500 nejlepších fotografů současnosti.

Prohlédněte si sbírku výtvarného umění ve Smart Museum of Art
Toto je oficiální muzeum výtvarného umění Chicagské univerzity, pojmenované po zakladatelích časopisu Esquire, kteří přispěli penězi na rozjezd.

Bezplatná sbírka obsahuje díla v hodnotě 5000 let. Obrazy a sochy 20. století, středoevropský expresionismus a východoasijské umění jsou silné stránky. Hepworth, Warhol a Kandinsky jsou jen některé z nabízených známých umělců.

 

Zdroj: lonelyplanet.com