25 zahradnických tipů, které by měl znát každý zahradník

Ať už máte nebo nemáte zelený palec, prohlédněte si tento seznam základních zahradnických tipů, než začnete, abyste se ujistili, že všechny vaše rostliny rostou a prospívají.

Když se zahradničením teprve začínáte, může se zdát, že je toho tolik co vědět a máte tisíc otázek. Jak byste měli pěstovat zeleninu a jaký druh půdy je nejlepší? Kdy byste měli prořezávat své hortenzie a rozdělit své hostas? Dostává všechno dostatek slunečního světla a vody? Dobrá zpráva je, že příroda je skvělý učitel. Čím více zahradničíte, tím více se dozvíte o tom, co funguje a co ne. Ale prozatím použijte tento seznam základních zahradnických tipů, abyste našli odpovědi na některé z nejčastějších otázek, které začátečníci mají. A nezapomeňte se bavit při pěstování vlastního jídla a krásných květin na vašem dvoře!

1. Poznejte svou zónu odolnosti USDA. Použijte jej jako vodítko, abyste se vyhnuli výsadbě stromů, keřů a trvalek, které ve vaší oblasti nepřežijí zimu. Také získáte lepší představu o tom, kdy můžete očekávat poslední jarní datum mrazu, abyste věděli, kdy můžete venku ve vaší oblasti zasadit zeleninu, ovoce a letničky.

2. Nejste si jisti, kdy prořezávat? Na jaře kvetoucí keře, jako jsou šeříky, seřízněte ihned po odkvětu. Svá poupata nasazují na podzim na loňský porost. Pokud je seříznete na podzim nebo v zimě, odstraníte příští jaro poupata.

3. Aplikujte na půdu pouze kompostovaný, shnilý hnůj, který byl vyzrálý po dobu nejméně šesti měsíců. Čerstvý hnůj má příliš vysoký obsah dusíku a může „spálit“ rostliny; může také obsahovat patogeny nebo parazity. Hnůj od prasat, psů a koček by se nikdy neměl používat na zahradách nebo kompostech, protože mohou obsahovat parazity, kteří mohou infikovat lidi.

4. Trvalky obvykle potřebují tři roky, aby dosáhly své zralé velikosti poté, co je vysadíte. Pamatujte na přísloví, že každý rok „spí, plíží se a skáčou“.

5. Zjistěte, jak dlouhé je vaše vegetační období (doba mezi vaším posledním jarním mrazem a prvním mrazem na podzim), abyste mohli začít některé rostliny uvnitř nebo se jejich pěstování vyhnout.

6. Odumírání je dobrou praxí pro trvalky a letničky. Protože cílem jednoletých rostlin je vykvést, zasadit semena a zemřít, když odstraníte staré květy, řekne to jednoletým rostlinám, aby produkovaly více květů. Odstranění odkvetlých květů také povzbuzuje rostliny, aby využívaly svou energii k růstu silnějších listů a kořenů namísto produkce semen. Vyhněte se mrtvolným rostlinám pěstovaným především pro dekorativní ovoce nebo lusky, jako jsou peníze (Lunaria).

7. Věnujte velkou pozornost tomu, kolik světla různé rostliny potřebují. Pěstujte zeleninu na místě, kde je každý den alespoň 8 hodin přímého slunečního záření. Většina zeleniny potřebuje k dosažení nejlepší sklizně plné slunce. Pokud máte trochu stínu, zkuste pěstovat plodiny v chladném období, jako je hlávkový salát, špenát, ředkvičky a zelí.

8. Nejlepší přístupy k hubení plevele na zahradě jsou ruční plení a okopávání. Vyhněte se hlubokému okopávání nebo kultivaci, které může vynést semena plevele na povrch půdy a vyklíčit. Plevele brzy a často, aby se plevel nedostal do semen. Použijte mulč k udusání a prevenci každoročního plevele.

9. Hosty není třeba dělit, pokud nechcete omladit starou rostlinu nebo zvýšit počet, který máte, nebo jednoduše preferovat vzhled jednotlivých rostlin. Nejlepší časy pro dělení hostitelů jsou na jaře, když se objevují nové výhonky a než se rozvinou listy, nebo na podzim alespoň čtyři týdny předtím, než vaše půda zmrzne.

10. Ne všechny hortenzie rostou ve stínu. Hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) potřebují pro nejlepší kvetení slunce. Některé špičkové odrůdy panicle zahrnují ‚Limelight,‘ Little Lime, Vanilla Strawberry a Bombshell.

11. Neuklízejte na podzim všechno na vaší zahradě. Nechte okrasné trávy pro krásu a semenné hlavy trvalek, jako jsou třapatky, abyste krmili ptáky. Vyvarujte se stříhání okrajově odolných trvalek, jako jsou zahradní maminky, abyste zvýšili jejich šance na přežití tuhé zimy.

12. Zeleninový zahradnický tip: Optimální teplota pro dozrávání rajčat je mezi 68-77°F. A při 85 °F je příliš horko na to, aby rostliny produkovaly lykopen a karoten, pigmenty zodpovědné za barvu ovoce. Jakmile teploty trvale klesnou pod 50 °F, zelené plody nedozrají. Rajčata s trochou změny barvy mohou být vloženy dovnitř, aby dozrály.

13. Na podzim, než zem zamrzne, vysaďte na jaře kvetoucí cibuloviny, jako jsou tulipány, fritillarie, okrasné mísy a krokusy. Obecně umístěte žárovku do otvoru, který je dvakrát až třikrát větší než hloubka žárovky. Většinu odolných cibulovin stačí zasadit jednou a budou se objevovat rok co rok, ale hybridní tulipány jsou výjimkou. Nejlepší je vytrhnout je, když odkvetou, každý podzim znovu zasadit nové cibulky tulipánů nebo vybrat druhy tulipánů, které se stanou trvalkami.

14. Mrtvák utrácel květy na jarních cibulovinách, jako jsou narcisy a hyacinty, takže rostliny posílají energii do cibulí, místo aby vytvářely semena. Nechte listy, dokud nezhnědnou a lze je odstranit jemným zatažením. Listy uchovávají živiny potřebné k tomu, aby cibulka v následujícím roce vykvetla. Oplétání nebo vázání listů se nedoporučuje, protože snižuje množství světla, které dopadá na povrch listů.

15. Hnojivo není odpovědí na pěstování těch nejlepších rostlin; kvalita půdy je. Přidejte do půdy organické doplňky, jako je kompost a dobře vyzrálý hnůj. Nejlepší struktura půdy je drobivá, snadno se ryje, snadno přijímá vodu a je dostatečně kyprá, aby poskytovala kyslík pro kořeny rostlin. Pokud používáte hnojivo, použijte organické hnojivo k přidání dusíku, fosfátu a potaše (forma draselných rostlin, kterou lze použít).

16. Pozdní léto nebo začátek podzimu je nejlepší čas na dělení a přesazování na jaře kvetoucích trvalek. Nejčastěji dělenými trvalkami jsou kosatce, pivoňky, hostas a denivky.

17. Pokud vaše rebarbora vysílá květní stonky, odstraňte je, aby se rostlina soustředila na produkci listů, nikoli na produkci semen.

18. Při přesazování trvalek pěstovaných v nádobách vykopejte jamku, která je dvakrát tak široká, než je půdní bal rostliny, abyste napomohli zakořenění. Ujistěte se, že rostlina sedí ve stejné hloubce v otvoru jako v nádobě. Použijte stejnou zeminu, jakou jste vykopali z díry, k vyplnění kolem vaší nové rostliny místo pytlované zeminy.

19. Nakopte své bramborové rostliny hluboko pod půdu a sklizené brambory skladujte v naprosté tmě. Vystavení světlu zbarví slupku brambor do zelena, což naznačuje, že brambory produkovaly bezbarvý alkaloid zvaný solanin, hořce chutnající toxin, který ve velkém množství může způsobit onemocnění. Odřízněte všechny zelené části nebo klíčky na bramborách, abyste se vyhnuli problému.

20. Většina zahradních rostlin v zemi roste nejlépe s 1 až 2 palci vody za týden. Pokud neprší dost, zalévejte zhluboka jednou týdně místo mírně každý den. Častá, mělká zálivka pouze zvlhčí horní vrstvu půdy a povzbudí kořeny rostliny, aby se tam přesunuly, místo aby rostly hlouběji.

21. Neposílejte své podzimní listí pryč! Místo toho je nasekejte a použijte jako přísady do kompostu. Rozdrcené listí lze ponechat pro výživu trávníku. Po několika tvrdých mrazech, kdy rostliny zcela usnuly, můžete také použít 3-6 palců nakrájených listů jako mulč na jemné trvalky, aby se udržely přes zimu. Odstraňte mulč na jaře.

22. Vyhněte se kopání nebo sázení ve vlhké půdě; jeho práce poškozuje strukturu půdy. Počkejte, až se půda bude drobit a již nebude tvořit kouli, když trochu zmáčknete v ruce (nemusí být suchá na kost), abyste ji zpracovali nebo ryli.

23. Pochopte odvodnění vaší půdy. Kořeny potřebují kyslík, a pokud je vaše půda neustále mokrá, nejsou zde žádné vzduchové kapsy, aby se kořenům dařilo. Mnoho rostlin preferuje dobře odvodněnou půdu, takže upravte půdu organickými materiály, abyste zlepšili kvalitu půdy.

24. Některé rostliny kvetou v reakci na délku dne. Chryzantémy, vánoční hvězdy, jahody a další potřebují dlouhé noci, aby kvetly. Pokud chcete jahody, které kvetou a plodí při teplotách mezi 35 °F a 85 °F, vyberte odrůdu označenou jako „neutrální pro den“.

25. Původní druhy rostlin jsou často lépe přizpůsobeny pěstování ve vašem regionu než rostliny z jiných míst na světě. Jsou také lepší pro místní opylovače, kteří se s nimi vyvinuli. Pokud chcete pěstovat rostliny na podporu opylovačů, vyvarujte se novějších kultivarů s dvojitými květy, protože všechny okvětní lístky navíc znesnadňují hmyzu dosáhnout nektaru a pylu.