29 skvělých nápadů na lemování zahrady, které můžete udělat doma

Definování vaší zahradní postele může být mnohem víc než jen jednoduché praktické opatření. Pojďme se trochu pobavit lemováním!

Ve vašem místním zahradnictví nebo supermarketu pro domácí kutily je k dispozici spousta produktů připravených k použití, ale nejsme zde, abychom tyto možnosti pokrývali. Chceme se zaměřit na kreativní řešení, která zahradníci jako vy vymysleli. Sdílení fantastických nápadů pomůže zajistit, že velkolepé, jedinečné zahrady, jako jsou tyto, budou i nadále růst po celém světě.

Pomocí své vynalézavosti, energie a několika základních nástrojů můžete vytvořit jakýkoli z mimořádně krásných projektů zahradních lemů na tomto seznamu. Některé z těchto nápadů vyžadují nákup materiálů, zatímco jiné se spoléhají na recyklaci a přepracování věcí, které se vám již mohou povalovat. Nejlepším řešením je udělat inventuru svého majetku a osobního vkusu a zjistit, co by pro vaši zahradu mohlo fungovat nejlépe. Každý bude mít svého oblíbeného.

Každý z těchto nápadů je spojen s originálním zdrojem, který podrobně popisuje, jaké kroky budete muset podniknout, abyste si vytvořili svůj vlastní přizpůsobený zahradní lem. Pojďme začít!

1. Cihla

Cihla je možná nejtradičnější možností zahradního lemování, a to z dobrého důvodu. Dobře definuje okraje zahrady, je odolný vůči povětrnostním vlivům a má nadčasový vzhled, který se hodí téměř do každého prostředí. Náklady na materiál jsou vyšší než u některých jiných projektů na tomto seznamu, ale práce je relativně minimální.

2. Mořské mušle

Tento naprosto jedinečný nápad jsme prostě museli umístit na začátek našeho seznamu. Velké mušle, jako jsou zde vidět druhy quahog, tvoří nápadnou hranici v každé zahradě. Kontrast mezi zemitou zelení a přímořskou přitažlivostí vytváří jedinečnou vizuální dichotomii, kterou vám bude závidět každý zahradník v okolí. Větší skořápky mohou vytvořit stěny samy o sobě, zatímco někteří lidé dávají přednost rozdrcení menších skořápek pro efekt skalní zahrady.

3. Gabion

Gabion je slovo původně znamenající „velká klec“, a to je přesně to, co tento projekt využívá k vytvoření fantastického okraje zahrady. Tyto klece lze zakoupit v mnoha zahradnictvích a obchodech pro domácí kutily, což vám umožní vyplnit interiér řadou materiálů. Nejoblíbenější je kámen, jak je znázorněno níže. Viděli jsme řezaná polena, skořápky, terakotu a další výplně, ale klasický zahradní gabionový okraj je moderní a poněkud nadčasový.

4. Kameny

Tento nápad je možná nejméně pracný na seznamu, ale stále bude vyžadovat určitou sílu a vytrvalost, když budete nosit a usazovat velké kameny na místo. Kameny lze zakoupit nebo najít, ale dává se přednost relativně jednotné velikosti pro vytvoření požadovaného efektu „stěny“. Další nápady na obrubování kamenů naleznete zde

5. Cinder Blocks

Bloky škváry jsou obzvláště utilitární nápad, protože díky jejich struktuře jsou dokonalé nejen jako lemovací materiál, ale i jako samotné květináče. Jak je vidět na našem obrázku, ze škvárových bloků mohou být vynikající květináče, když jsou posazeny na bok a zároveň co nejtěsněji vymezují zahradu.

6. Obruba kulatiny

Ať už položíte vodorovně nebo svisle (jak je na obrázku), použití nařezaných kmenů k okraji vaší zahrady je jednoduchý, ekologický a krásný projekt. S přístupem k nařezanému dřevu, ať už prostřednictvím maloobchodu, vašeho vlastního pozemku nebo majetku přátel, můžete s trochou úsilí a času vytvořit přitažlivý přírodní okraj zahrady.

7. Tkané dřevo

Tkané zahradní lemování je obzvláště jemný, krásný projekt, který můžete mít na svém dvoře. Stejně jako na našem obrázku níže můžete použít přírodní polena a dřívka pro skutečně rustikální, staromódní vzhled. Viděli jsme stejně atraktivní proutěné projekty, ale zdá se, že přírodní přístup funguje nejlépe, zejména pro zeleninové zahrady.

8. Lemování lahví

Zde je relativně levná možnost s vysokým stupněm osobnosti. Jak jsme již dříve ukázali, kreativní využití vyřazených lahví na zahradě je stále oblíbenějším projektem. Shromažďování samotných lahví je nejnáročnější částí projektu, protože je můžete implementovat, jak chcete. Na obrázku je zahrada ohraničená barevně sladěnými lahvemi, které vytvářejí pěší cestu.

9. Bowlingové koule

Pro naši konečnou představu jsme se chtěli podělit o tento neuvěřitelně jedinečný nápad. Víme, že ne každý bude mít přístup ke starým bowlingovým koulím, ale výsledky jsou příliš ohromující na to, abychom je ignorovali. Díky různým barvám a poutavému kulovému designu jsou bowlingové koule překvapivě dokonalými materiály na okraje zahrady. Staňte se svědky našeho obrázku níže, párování sad vícebarevných koulí s kamenným chodníkem, které definují svěží zelenou zahradu.

10. Obrubování cihel Duel-Tier


Tato zahradní obruba je ideální pro vytvoření krásné hranice mezi vaší zahradou a trávníkem. Existují dvě vrstvy cihel s tímto lemovacím designem, který využívá různé barevné cihly a výšky k vytvoření krásné hrany. Cihlový design vypadá elegantně se vší zelení v této zahradě.

11. Stálezelený okraj lesa


První věc, které si na tomto obrázku všimnete, je řada stálezelených stromů na tomto obrázku. Tato obruba v tomto nápadu využívá cihly, které jsou zapuštěny do země, a zahrada je pokryta černým mulčem, který odpovídá barvě cihel.

12. Fialové okvětní lístky s diagonálně vykládaným lemováním


Obruba v tomto provedení používá také cihly, ale ty jsou umístěny v diagonální vzpřímené poloze, která dává hranici určitou výšku. Květiny na vnitřní straně bordury mohou být trochu neposlušné a jen trochu viset přes okraj. Vnější strana je navržena s malými oblázky, díky nimž zahrada vypadá velkolepě.

13. Slavné přerůstání


V tomto nápadu zahradního lemování si všimnete, že okraj je vyroben z kamenných cihel, které nejsou dokonale řezané. Tento pevný vzhled je dokonalý s velkými květinami a keři, které mají listy, které se budou naklánět přes trojúrovňovou zeď. Ujistěte se, že máte rostliny dostatečně zastřižené, abyste viděli alespoň jednu vrstvu obruby.

14. Myšlenka kruhového okraje


Tento design je ideální pro vytvoření hranice pro malou kruhovou zahradu. Hrana je vyrobena z kusů betonu, které byly nařezány na kusy o velikosti cihel. Vzory na lemování mají okouzlující dvoubarevný design, který bude vypadat úžasně s pestrobarevnými květy.

15. Cesta do ráje


Tento další nápad na lemování zahrady je ideální pro velkou zahradu, která má začleněnou cestu. Použití kamenů této velikosti k vytvoření okraje dává designu asymetrický vzhled, díky kterému je každá oblast lemování jedinečná. Vysoké květy zobrazené na obrázku dokonale vyhovují tomuto designu lemování.

16. Design Small Rock Wall


Další nápad je ten, který využívá kameny, které jsou naskládány do výšky asi dvou vrstev, což je ideální pro vyvýšenou zahradu. Tento design vám umožňuje zakřivit obrubu podle konkrétní křivky vaší zahrady a v případě potřeby použít menší kameny k vyplnění mezer ve zdi.

17. Stone Edging Haven


Tento nápad na zahradní lem je ideální pro vytvoření symetrické zahrady, která vypadá stejně na obou stranách chodníku ke dveřím. Zahrada je plná hrnkových rostlin a dokonale zastřižených rostlin, které rostou v zemi. Hranice mezi zahradou a trávou je navržena pomocí velkého množství středně velkých skal.

18. Obruba řeky

Skalní lem v tomto nápadu mi připomíná nahromaděné kameny, které vidíte na okraji řeky. Kameny lze naskládat do výšky tří až čtyř vrstev a v libovolném designovém vzoru, který si přejete. Použití bílých nebo světlých kamenů vytváří elegantní kontrast k zelené trávě a černému mulčování.

19. Fantastické lemování předzahrádky

Použití kamenů je běžným nápadem na lemování zahrad, ale smíchání různých typů kamenů vytváří jedinečný design, který otočí hlavu. Přední část této malé zahrady je navržena s menšími symetrickými kameny, zatímco zadní a boční strany využívají větší kameny, které dodávají zahradě více chuti.

20. Log Lover’s Lane


Tento design lemování je nový, který jsme ještě neviděli. Je navržen s nařezanými kmeny, které stojí na konci. Každá druhá kláda je navržena tak, aby byla ve stejné výšce, a pestrobarevné květiny na obrázku vypadají s tímto lemováním dokonale.

21. Drobné dřevěné lemování


Pokud máte rádi vzhled přírodního dřeva, pak může být tento design lemování ideální pro vaši zahradu. Rostliny s dlouhými listy a malými květy jsou ideální pro dotvoření vzhledu a vytvářejí dojem, že se zahrada nachází uprostřed zalesněné oblasti.

22. Jewel Embedded Border


Tento další nápad na okraj zahrady je jedinečný. Je to šedý okraj, který do vzhledu začleňuje vložené šperky. Tento design lemování by vypadal skvěle se spoustou zeleného listí, jak ukazuje obrázek, ale také by vypadal oslnivě s květinami v odstínech drahokamů v zahradě.

23. Wheeling West Virginia Ferns


Tento lemovací nápad je rozhodně ten, který se často nevidí. Je navržen ze starých krytů nábojů automobilů a vytváří fascinující hranici mezi trávou a krásnou kapradinou, která bude skvělým začátkem konverzace mezi vašimi hosty. S tímto designem nejlépe fungují velké rostliny.

24. Bambusové lemování


Toto jedinečně vypadající lemování je ve skutečnosti obklad, který je tvarován a umístěn tak, aby vytvořil okouzlující okraj, který je ideální pro stromy a sukulentní rostliny, které mají dvě nebo tři stopy vysoké listy. Když je obklad dokonale umístěn, připomíná velké bambusové stonky, které dodávají vaší zahradě dřevěný vzhled.

25. Design živých lemů


Tento design je založen na osázených květináčích, které jsou částečně zakopány v půdě. Oblast kolem květináčů je pokryta červeným mulčem a lemování zahrady je linie rostlin nebo bylinek. K tomuto typu obruby se skvěle hodí rozmarýn, tymián nebo okrasná tráva.

26. Yin Yang Lemování


Tento design se vyznačuje bílým kamenným lemováním, které lze snadno tvarovat podle vaší zahrady. Jasně bílé kameny vytvářejí nádherný kontrast s tmavě červeným mulčem a zelenou trávou a minimalistické umístění rostlin dodává zahradě udržovaný vzhled.

27. Dokonalost terasy


Tento design je vytvořen jako součást terasy, vedle které je umístěn. Na lemování je použit stejný kámen jako na terase a je navržen tak, aby se zakřivil kolem plochy způsobem, který je elegantní, ale zároveň jednoduchý.

28. Železniční lemování


Tento nápad na lemování využívá dřevěná prkna k vytvoření jedinečné hrany, která dokonale kontrastuje s jasně zelenou trávou a listím. Obruba na tomto obrázku je navržena ve stupňovitém vzoru, který je ideální pro zahradu, která se nachází na kopci.

29. Perfektní obruba


Tento design je ten, který byste si představovali ve fiktivních zahradách, ale jeho vytvoření je naprosto snadné. Hrana je vyrobena z několika malých bílých nebo světle zbarvených kamenů a vnější hrana je vrstva cihel, která brání kamenům, aby se pouštěly do trávy.

Závěr
Už jen z těchto 30 nápadů můžete vidět, že možnosti kreativního lemování vaší zahrady jsou neomezené! Než se pustíte do vlastního projektu lemování zahrady, rozhlédněte se po své zahradě, dvoře a domě, kde najdete materiály a inspiraci. Poté, co uvidíte různé projekty, které jsou zde vystaveny, budete pravděpodobně překvapeni, kolik nápadů vyskočí jako dokonalý nový doplněk do vaší vlastní zahrady.