3 pěkné nápady na výsadbu květináčů na jahody

Květinám, sukulentům a bylinkám se také daří v květináčích na jahody.

Zatímco k pěstování jahod se často používá květináč na jahody (odtud jeho název), existuje spousta dalších využití pro tento typ květináče. Chcete-li například pěstovat květiny, abyste svou zahradu nebo verandu trochu obarvili, mít své oblíbené bylinky po ruce nebo se pochlubit svou šťavnatou sbírkou, tato nádoba plná otvorů má téměř nekonečné možnosti. Zjistěte, co je květináč na jahody, a získejte tipy a nápady na pěstování, které vám pomohou využít tento jedinečný květináč na maximum.

Co je to jahodový hrnec?
Květináč na jahody, nazývaný také jahodová sklenice nebo květináč na jahody, je nádoba, která má několik otevřených kapes rozmístěných náhodně po stranách. Záměrem je umístit jahodovou rostlinu na vrchol nádoby a potom by jahodové běhouny mohly pěstovat dceřiné rostliny v otvorech po stranách. Tento systém vám umožňuje pěstovat několik jahodových rostlin na stejné „stopě“, kde byste mohli pěstovat pouze jednu.

Květináče na jahody, které se obvykle vyrábějí z porézní terakoty, jsou také navrženy tak, aby poskytovaly vynikající odvod vody, který jahodníky vyžadují. Navzdory názvu květináče je tato nádoba ideální pro téměř jakoukoli rostlinu, protože dobře odvodněná půda prospěje všemu, co chcete pěstovat.

Zatímco terakota je oblíbeným materiálem používaným pro květináče na jahody, jsou k dispozici i jiné materiály, jako je lehčí plast a sklolaminát. Existují dokonce vertikální závěsné tašky, které slouží stejnému účelu. Některé květináče mají pod každou z bočních kapes okraj, který pomáhá zadržovat půdu. I když to může vypadat esteticky, může to ztížit proces výsadby.

Jak zasadit do květináče s jahodami
Na dno květináče s jahodami začněte přidávat vlhkou zeminu, dokud nedosáhnete první kapsy. Umístěte rostlinu do kapsy z vnější strany květináče a ujistěte se, že kořeny jsou zcela v květináči s jahodami. Možná budete muset odstranit trochu zeminy z kořenového balu, pokud je příliš velký a nevejde se do kapsy. Přidejte vodu, aby se zalévací směs usadila kolem kořenů rostlin, v případě potřeby přidejte další směs, abyste zajistili rostlinu na místě.

Při sázení květináče s jahodami nepoužívejte běžnou zahradní zeminu; místo toho zvolte zalévací směs. Zalévací směs zajistí lepší odvodnění a umožní, aby se voda rovnoměrně rozptýlila. Pokud směs neobsahuje přidané živiny, možná budete chtít před výsadbou přimíchat nějaké hnojivo s pomalým uvolňováním.

Poté pokračujte v plnění nádoby směsí na zalévání, dokud nedosáhnete další otevřené kapsy. Postupujte podle tohoto vzoru pro každou úroveň bočních kapes, dokud nedosáhnete vrcholu, ale udržujte úroveň půdy několik centimetrů pod okrajem, abyste zabránili přetečení při zalévání květináče s jahodami. Po přidání požadovaných rostlin do horního prostoru všechny rostliny dobře zalijte.

3 nápady na výsadbu jahodového květináče
01 z 03
Zaměřte se na sukulenty

Vzhledem k tomu, že sukulenti milující slunce oceňují velmi dobře odvodněnou pěstitelskou situaci, jsou skvělou volbou pro vrstvení v květináči s jahodami. A vzhledem k tomu, že sukulenty dokážou zadržovat vodu ve svých hustých listech, neminou je ani o krok, když půda v letních vedrech rychle vyschne. Projevte se tím, že osázíte celý květináč na jahody pouze jednou odrůdou, nebo smíchejte a spojte své oblíbené druhy sukulentů v různých kapsách.

02 z 03
Přidejte trochu květinové síly

Zasaďte květiny do květináče s jahodami, aby působily jasným a veselým dojmem, ať je květináč vystaven kdekoli. Použijte nenáročné kompaktní letničky, jako je calibrachoa, k vytvoření krásné kaskády barev rostoucích ze květináče. Pokud se rozhodnete pěstovat své letničky mezi skutečnými jahodami, jak je uvedeno zde, můžete barevný efekt vylepšit volbou květin, které mají podobný odstín jako dozrávající jahody.

03 z 03
Vytvořte si Mini bylinkovou zahrádku

Získejte snadný přístup ke všem svým oblíbeným bylinkám na jednom místě. Tento jahodový hrnec je plný tymiánu, máty, oregana, santoliny a šalvěje. Několik fialek dodává horní části tohoto květináče šmrnc a navíc nabízí jedlé květy. Při výběru bylinek, které chcete pěstovat společně, zkontrolujte, zda mají všechny podobné požadavky na pěstování, abyste dosáhli nejlepších výsledků.