4 krajinářské strategie, díky kterým bude váš domov energeticky účinnější

Snižte své účty za elektřinu tím, že zprovozníte venkovní prostory.

Udržování chladného domova, když je venku horko, a tepla v chladném počasí může spotřebovat spoustu energie a zvýšit vaše účty za elektřinu. Jistě, můžete utěsnit svůj dům proti průvanu a nainstalovat energeticky úsporná okna, ale vaše terénní úpravy mohou váš domov také výrazně zvýšit energetickou účinností. Strategicky umístěné stromy například v létě pomáhají blokovat horké slunce a v zimě zpomalují studený vítr. A prvky tvrdé krajiny, jako jsou ploty a altány, mohou vytvářet stín a přesměrovat vítr. Zde je návod, jak co nejlépe využít vaše terénní úpravy, abyste efektivně udrželi teplotu vašeho domova komfortní po celý rok.

1. Sázejte stromy pro stín
Ministerstvo energetiky doporučuje vysoké stínové stromy jako nejlepší způsob, jak chránit váš domov před slunečním teplem a před chladnými nápory v zimě. Stálezelené stromy jsou nejlepší na jihu, protože chrání váš domov po celý rok. Listnaté stromy jsou lepší v severních oblastech, protože v chladnějších měsících propouštějí teplé slunce skrz své holé větve.

Místo, kde stromy zasadíte, je stejně důležité jako druh, který zasadíte.

Listnaté stromy, které v zimě ztrácejí listy, odvedou nejlepší práci na jižní straně vašeho domova, kam dopadá nejvíce slunečního světla. I když tyto stromy chrání váš domov před žárem letního slunce, neblokují chladivý vánek.
Kratší stromy na západní straně vašeho domu pomohou blokovat horké odpolední slunce.
Stálezelené stromy dobře fungují na severní a severozápadní straně vašeho domova jako větrolamy, které pomáhají zpomalit únik tepla z vašeho domova v zimě.
Pokud používáte stromy a jiné rostliny jako větrolamy, je nejlepší je vysadit ve vrstvách. Vyšší stromy fungují nejlépe dále, s kvetoucími keři a nízko rostoucími trvalkami blíže k vašemu domu. Stále budete těžit z chladného letního vánku, ale zablokujete silný vítr a sníh během zimních bouří.

Většina elektrických společností také navrhuje vysadit stromy, aby zastínily kondenzátor vaší klimatizace, aby se zvýšila účinnost jednotky a snížily náklady na chlazení o dalších 10 %. Ale mějte na paměti: Kondenzátor potřebuje pro správné proudění vzduchu nárazník 2-3 stopy, takže se ujistěte, že nesadíte příliš blízko a udržujte stromy prořezané, pokud se začnou shlukovat.

2. Vyberte rostliny odolné vůči suchu
Půdopokryvné rostliny a další okrasné rostliny udělají více než jen zkrášlení vašeho dvora. Kancelář Extension Colorado State University poukazuje na to, že terénní úpravy v blízkosti domu mohou snížit rychlost větru, zejména kolem vchodů, kde je nejpravděpodobnější, že budete mít studený průvan. A zelená střecha nebo střešní zahrada může snížit teplotu uvnitř vašeho domova o tolik. jako 10 stupňů.

V suchých podnebích nejlépe fungují sukulenty a jiné suchomilné rostliny, protože k přežití nevyžadují mnoho vody. Původní druhy přizpůsobené vašemu klimatu jsou také dobrou volbou a často vyžadují méně údržby. Jen nezapomeňte seskupovat rostliny s podobnými potřebami vody.

3. Vytvořte stín pomocí Hardscaping
Pergoly, ploty, přístřešky, altány a mříže dělají zázraky, když v létě udrží teplo na vaší terase a v zimě sníh. Dobrý plot může zablokovat severní okno a dobře umístěné markýzy mohou zabránit tomu, aby do vašeho domova proudilo letní slunce.

Nápady na krásné mřížové ploty, které promění váš dvorek v soukromý útěk
Tyto altány, mříže a pergoly budou ještě lépe blokovat slunce a vítr, pokud je zakryjete popínavými rostlinami. Před výsadbou si prozkoumejte vinnou révu, kterou byste chtěli pěstovat, abyste se ujistili, že není ve vaší oblasti považována za invazivní. A pokud chcete vinnou révu pěstovat u vás doma, zkontrolujte, zda její způsob lezení nepoškodí povrch vašich stěn.

Vodopád nebo fontána v zahradě vytváří chladné místo. Vědci z Climate Adapt odhadují, že může snížit okolní teplotu o více než 30˚F.

4. Myslete na solární energii
Využití slunečních paprsků je jedním z nejjednodušších (a nejlevnějších) způsobů, jak využít terénní úpravy ke zvýšení energetické účinnosti vašeho domova. Spíše než napájet venkovní osvětlení elektřinou vašeho domova můžete například využít solární energii k rozjasnění krajiny v noci. Je snadné lemovat chodník ke dveřím solárními kolíkovými světly nebo zkusit zavěsit solární koule nebo navléknout světla kolem vaší terasy, terasy nebo bazénu a vytvořit tak nepřekonatelnou atmosféru. Solární vánoční osvětlení dokáže navodit atmosféru prázdnin a přitom vás provoz stojí jen pár centů.

Strategické využití rostlin, hardscapingu a solární energie, které pomohou vašemu domovu být energeticky účinnější, také učiní váš dvůr pohodlnější a lákavější. To znamená, že můžete ušetřit trochu více energie tím, že zkrátíte čas strávený uvnitř. Vypněte světla a televizi a vyrazte si užít večer na terase nebo verandě.