4 tipy pro výběr nejlepších nádob pro vaše pokojové rostliny

Pokud jde o květináče pro vaše rostlinná mláďata, výběr je téměř nekonečný. Existuje však několik klíčových věcí, které je třeba hledat, abyste si vybrali tu nejlepší.
Existuje jistý způsob, jak milovat novou pokojovou rostlinu: Spárujte ji s dokonalým květináčem. Právě zakoupené rostliny v plastových nádobách do školky mohou jít do nového květináče, jakmile je přinesete domů. Po měsících (možná i letech) strávených v malém květináči vaše nová rostlina pravděpodobně přerostla prostor a ocenila by více prostoru pro růst. Dalšími kandidáty, kteří potřebují upgrade kontejneru, jsou kterékoli z vašich zavedených pokojových rostlin, které vyrostly příliš velké pro svůj kontejner. Ať už vaše stávající rostliny potřebují přesadit, nebo máte několik nedávných přírůstků do vaší sbírky pokojových rostlin, které by mohly využít prostornější výkopy, zde je návod, jak pro ně vybrat ty nejlepší nové domovy.
1. Na velikosti záleží
Výběr nové nádoby začíná určením velikosti nádoby, kterou potřebujete. Zde je praktický návod: zvětšete velikost květináče o jeden až dva palce v průměru pro rostliny, které rostou v květináčích o průměru 10 palců nebo méně. U větších rostlin, které rostou v květináčích o průměru větším než 10 palců, zvětšete velikost květináče o dva nebo tři palce v průměru.
Například zbrusu nová rostlina ZZ ve 4palcovém plastovém květináči je připravena k přechodu na nádobu o průměru 5 palců. Filodendron rostoucí v květináči o průměru 12 palců může dosáhnout velikosti květináče o průměru 14 palců. I když byste mohli být v pokušení vybrat si květináč, který je o několik centimetrů větší, než je předepsáno, abyste se přizpůsobili budoucímu růstu, odolejte. Pokojové rostliny rostou pomalu. Příliš velký květináč bude vypadat neúměrně s rostlinou. Také květináče, které jsou pro rostlinu příliš velké, mohou způsobit zdravotní problémy, protože přebytečná zemina z květináče vysychá příliš pomalu. Půda, která zůstává příliš dlouho mokrá, podporuje hnilobu kořenů a stonků.
2. Odvodnění je klíčové
Vždy vybírejte květináč s drenážními otvory, které také zajistí, že půda v květináčích nezůstane po zalévání pokojových rostlin příliš mokrá. Přebytek může volně unikat ze dna nádoby a umožnit tak kyslíku, aby se dostal ke kořenům rostlin (pokud pod květináč použijete talířek nebo tác, nezapomeňte je vyprázdnit, aby kořeny nenasákly příliš velkým množstvím vlhkosti).
Pokud narazíte na krásný květináč, který nemá drenážní otvory, stále jej můžete použít. Trik je v tom, že s ním zacházíte jako s cachepotem, což je označení pro dekorativní vnější nádobu, která ukrývá o něco menší, ale obyčejnou nádobu s drenážními otvory, ve které vaše rostlina roste. Můžete zvednout ten vnitřní hrnec a přemístit ho do dřezu k vodě, nebo ho nechat tam, kde je, a pak vysypat přebytek z vyrovnávací paměti, když všechna přebytečná voda vyteče z menší nádoby.
3. Najděte svůj styl
Velikost květináče a dostupná drenáž jsou dva nejdůležitější faktory při výběru květináče pro vaši pokojovou rostlinu. Poté, co uspokojíte tyto dvě potřeby, vyberte si hrnec, který má vzhled a pocit, který si zamilujete. Keramické květináče jsou dnes nejoblíbenějším typem nádoby pro pokojové rostliny. Najdete je ve všech druzích stylů, barev a velikostí.
Svého času byl hliněný květináč nejběžnější nádobou pro pokojové rostliny. Hliněné květináče jsou atraktivní, těžké (ideální pro velké rostliny) a porézní (vynikající pro bromélie, kaktusy, kapradiny, orchideje a sukulenty). Hliněné květináče však vyžadují častější zalévání a jejich čištění je náročné.
Plastové a sklolaminátové hrnce nabízejí několik výhod. Tyto lehké hrnce dostupné ve všech druzích barev a stylů se snadno čistí a jsou levné. Plastové a sklolaminátové květináče nemusí být zalévány tak často jako hliněné. Mezi další materiály pro nádoby na pokojové rostliny patří kov, košíkářství, ošetřené nebo hnilobě odolné dřevo, glazovaná keramika a sklo.
4. Udržujte to čisté
Udržujte hrnce čisté, abyste předešli nemocem. Pokud plánujete znovu použít hrnec, dobře jej vyčistěte zevnitř i zvenku. Na hliněných nádobách se často po delším používání vytvoří bílá kůra způsobená nahromaděním minerálů po odpaření vody. Chcete-li tuto krustu odstranit, vydrhněte ji podložkou z ocelové vlny nebo kartáčem s tuhými štětinami v roztoku octa a vody. Pokud je kůra silná, nejprve ji vykartáčujte suchým padem z ocelové vlny. Opláchněte hrnce a poté je namočte do bělícího roztoku (1 díl bělidla na 9 dílů vody) po dobu 20 minut, abyste zabili všechny bakterie, plísně nebo vajíčka škůdců na nich. Znovu opláchněte. Plastové hrnce čistěte hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě. Vydrhněte nádobu, dokud nebude zcela zbavena zeminy a špíny. Namočte hrnec do bělícího roztoku jako v hliněném hrnci.