5 různých typů rostlin na peníze

Když přemýšlíme o peněžních rostlinách, často si představíme jednoduše čínskou peněžní rostlinu, běžnou odrůdu se slovy „money plant“ ve svém názvu. Peněžní rostliny však ve skutečnosti odkazují na široký sortiment vydatných rostlin, o kterých se říká, že přinášejí majiteli štěstí a finanční blahobyt.

Tento článek bude diskutovat o pěti běžných typech peněžních rostlin, včetně toho, co lze očekávat, když jsou pěstovány uvnitř, a jak se o ně nejlépe starat.

Čínská rostlina peněz (​Pilea Peperomioides)
Díky svým jasným a keřovitým pěstebním vzorům je čínská penízovka oblíbená mezi milovníky pokojových rostlin. S tenkými stonky a listy ve tvaru mince je čínská peněžní rostlina skvělým doplňkem do sbírky rostlin, protože má krásné olistění, ale ovladatelnou velikost.

Tyto veselé rostliny pocházející z čínské provincie Yunnan se poměrně snadno starají a nabízejí celoroční přitažlivost. Vyžadují jasné, nepřímé světlo a jsou odolné vůči nižším teplotám, snášejí teploty nad bodem mrazu. Vystavení nižším teplotám ji může povzbudit k tvorbě charakteristických malých bílých květů.
Vyvarujte se umístění pilea na přímé sluneční světlo, abyste se vyhnuli spáleným listům, a ujistěte se, že jste ji zasadili do dobře propustné půdy, kterou před dalším zaléváním necháte úplně vyschnout. Dbejte na to, abyste svou čínskou rostlinu pravidelně otáčeli, protože jejich dlouhé listy se mohou rychle stát asymetrickými.

Rostlina ZZ (Zamioculcas zamiifolia)
Rostlina ZZ je vynikající rostlina pro začátečníky pro ty, kteří teprve začínají se sbírkou pokojových rostlin, protože tyto nápadné rostliny jsou mimořádně nenáročné na údržbu. S vysokými stonky, které mohou dosáhnout až tří stop, a tmavými voskovými listy mandlového tvaru si rostliny ZZ jistě oblíbí.

Rostliny ZZ, původem z Afriky, vyžadují velmi málo vody a zvládnou velké množství přímého slunečního záření. Budou však také tolerovat extrémně slabé světlo, což z nich dělá snadnou rostlinu, která se bude pohybovat po vašem domě z rozmaru. Tyto rostliny rostou dostatečně pomalu, takže je nebudete muset často přesazovat, zvláště pokud se nestaráte o růst.
Umístěte svou rostlinu ZZ kamkoli se vám zlíbí, zalévejte ji vždy, když je půda zcela suchá, a oceníte, jak nenáročná je tato nádherná rostlina na údržbu!

Švýcarská sýrová rostlina (Monstera deliciosa)
Jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin v okolí, Monstera deliciosa, často označovaná jako rostlina se švýcarským sýrem, nebo jednoduše monstera (ačkoli existuje několik dalších odrůd), bude určitě oblíbenou rostlinou ve vaší domácnosti. Tyto nádherné rostliny mají velké, vějířovité listy s otvory, které jim dodávají jejich typický vzhled.

Tato mezirostlina pochází původně ze Střední Ameriky, kde vinná velké stromy. Z tohoto důvodu nezvládá přímé sluneční světlo a preferuje jasné, filtrované, nepřímé světlo. Monstera deliciosa se nejlépe daří v teplejším počasí, ale dávejte pozor, aby na vaši rostlinu švýcarského sýra nedopadalo příliš mnoho slunečního světla, jinak byste začali vidět, jak její listy pálí a hnědnou na okrajích.

Švýcarské sýrárny potřebují dobře propustnou půdu a nejlépe se jim daří, když je jejich půda udržována relativně vlhká; důkladně zalévejte vždy, když je prvních pár centimetrů půdy suchých, dokud voda nezačne vytékat ze dna květináče.

Těmto rostlinám se daří ve vlhkých podmínkách, takže pokud máte velkou rostlinu na výrobu švýcarského sýra, nebojte se ji jednoduše dát do sprchy a po každých pár zaléváních na 10 minut odejít. Můžete také mlžit listy rostliny mezi zaléváním, aby byla zdravá a šťastná, zejména v letních měsících.

Nefritová rostlina (Crassula ovata)
Nefritové rostliny jsou nádherné sukulenty a je velmi snadné se o ně starat, jakmile je ovládnete. Nefritové rostliny pocházejí původně z Jižní Afriky a daří se jim v jasných, slunečných podmínkách. Mají silné stonky, které rostou nahoru, s lesklými, statnými, zelenými listy, které někdy kolem okrajů zčervenají, pokud jsou příliš vystaveny slunečnímu záření.

Udržujte svou nefritovou rostlinu na jasném nepřímém světle a zalévejte ji, kdykoli půda úplně vyschne. Nezapomeňte, že tyto krásky jsou sukulenty, takže buďte opatrní na přemokření! Tato rostlina nenáročná na údržbu vyžaduje od vás velmi málo pozornosti, ale nebuďte překvapeni, když si sotva všimnete, že roste. Nefritové rostliny rostou pomalu, ale mohou žít velmi dlouho a za ideálních podmínek mohou dorůst až šesti stop.

Mějte na paměti, že nefritové rostliny jsou vysoce toxické pro kočky a psy, takže si ve svém domě vyberte místo, kde bude mimo dosah.

Kaučukovník (Ficus elastica)
V neposlední řadě je to kaučukovník. Tyto nádherné rostliny, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie, mohou růst extrémně vysoko a mají velké, široké, voskové listy, které rostou v různých barvách. Klasická pokojová rostlina má hluboké, tmavě zelené listy, zatímco oblíbená odrůda „Ruby“ má pestré světlé, jasně zelené a růžové odstíny.

Gumovníkové rostliny jsou perfektní začátečnické rostliny, které vyžadují velmi málo, ale nabízejí tolik. Dobře se jim daří na jasném, filtrovaném slunci a jejich potřeby se liší podle ročního období. V zimních měsících budou vyžadovat velmi málo vody, jen asi jednou nebo dvakrát za měsíc, a potřebují dobře propustnou půdu a květináč. V létě je však nejlepší udržovat jejich půdu vlhkou, protože tehdy budou dělat většinu svého růstu.

Pokud jde o prostor, vaše kaučukovnice snese relativně kořenovou vázanost a bude se jí dařit, když ji zasadíte do menšího květináče; prostě nenaroste do velkého rozměru. Vzhledem k času a prostoru se však tyto rostliny mohou proměnit v nádherné pokojové stromy, takže pokud chcete pěstovat kaučukovník, nezapomeňte každý rok nebo dva znovu zasadit.

Závěr
Těchto pět různých druhů penízkových rostlin jistě oživí každý dům či byt a většinou se poměrně snadno pěstují. Věří se, že rostliny na peníze přinášejí štěstí těm, kdo je vlastní, a tyto rostliny se navzájem doplňují a byly by skvělým začátkem každé sbírky rostlin.

Rostliny jako továrna na výrobu kaučuku a švýcarského sýra rostou velké a vysoké, zatímco jiné, jako je čínská továrna na peníze a továrna ZZ, obvykle zůstávají relativně malé a dosahují výšky kolem tří stop (ačkoli malá továrna ZZ pravděpodobně takto zůstane minimálně několik let). Pokud se budete řídit základními potřebami těchto rostlin, určitě udrží váš domov jasný po mnoho let.