5 snadných kroků, jak přemístit bylinky na zimu do interiéru

Nenechte chladné počasí zničit vaši úrodu bylinek. Zde je návod, jak udržet vaše rostliny šťastné až do jara tím, že je přesunete do svého domova.

Zima nemusí znamenat konec vaší bylinkové zahrádky. Je snadné přenést své oblíbené bylinky do interiéru a udržovat je rok od roku. Nejlepší pro pohyb uvnitř jsou trvalky, které potřebují ochranu před mrazem, aby přežily, jako je citronová tráva, zázvor a citronová verbena. Odolnější druhy, jako je levandule, šalvěj trojbarevná a tymián, mohou ve většině regionů přezimovat venku. Tyto bylinky si však můžete užívat i v chladnějších měsících tím, že je přesunete dovnitř. Zde je návod, jak přenést různé druhy do interiéru, kde budete mít snadný přístup k jejich čerstvým chutím a vůním po celou zimu.

1. Zkontrolujte a přesaďte zahradní bylinky
Než nějaké rostliny přenesete do interiéru, důkladně je prohlédněte, zda neobsahují stopující hmyz. Odstraňte všechny brouky z listů proudem vody ze zahradní hadice. Poté, kdykoli před zamrznutím země, jemně vykopejte ty, které byste chtěli přenést dovnitř.

V této době lze vytrvalé byliny, které rostou v trsech, jako je oregano, majoránka a máta, rozdělit do dobře zakořeněných částí. Bylinky, které jsou dřevnaté a keřovější (jako šalvěj a rozmarýn), může být nepříjemné vyhrabávat. Místo toho, pokud je plánujete přesunout dovnitř a znovu ven, je nejlepší pěstovat tyto druhy bylinek v nádobách po celý rok. Letničky jako kopr a koriandr se obvykle vysévají a přirozeně umírají uprostřed až pozdního podzimu. Pokud si všimnete, že nějaké sazenice dobrovolně již raší poblíž, můžete je přesunout do kontejnerů a přenést je dovnitř.

2. Hrnec na bylinky
Vyberte nádobu dostatečně velkou, aby se do ní vešel kořenový bal každé bylinky, spolu s malým prostorem pro růst. Na dno květináče umístěte vrstvu zalévací směsi, poté rostlinu zasaďte a vyplňte prostory kolem kořenů další zalévací směsí. Pevně přitlačte půdu kolem kořenů rostliny, ponechte asi palec mezi povrchem půdy a okrajem květináče. Po zasazení bylinek do nových nádob zalévejte, dokud nevyteče ze dna květináče.

3. Aklimatizujte rostliny na vnitřní podmínky
Když své bylinky přenesete dovnitř, budou potřebovat trochu času, aby se přizpůsobily novému prostředí. Můžete si všimnout, že shodí několik listů a rostou pomaleji. Usnadněte jim život uvnitř tím, že je postavíte na místo s jasným, ale nepřímým světlem (nedávejte je na místo, kde na ně dopadá slunce). Po týdnu můžete květináče přesunout na místo, kde budou mít alespoň čtyři hodiny přímého slunce denně. Pokud nemáte okno, které poskytuje dostatek slunečního světla, můžete své bylinky pěstovat pod zářivkami nebo pomocí pěstebního osvětlení.

4. Dejte svým rostlinám trochu TLC
Otočte květináče jednou týdně nebo tak, abyste pomohli všem stranám rostlin získat dostatek světla. Zalévejte, když je půda suchá do hloubky 1 palce. Denně listy zamlžujte, abyste zvýšili vlhkost. Můžete také naklonit květináče nad umyvadlo a jednou za čas jemně opláchnout listy vodou, abyste udrželi bylinky čisté a odradili případné škůdce, kteří by se mohli objevit.

5. Pravidelně odebírejte řízky
Abyste měli vždy přístup k čerstvým bylinkám s měkkými stonky, jako je bazalka, meduňka a máta, odebírejte řízky z každé rostliny po celou zimu. Umístěte tyto řízky do malé vázy s vodou a brzy vyvinou kořeny. Když jsou kořeny dlouhé několik centimetrů, zasaďte řízky, abyste rozšířili svou zásobu čerstvých bylinek. Nebo můžete nastříhat snítky, kdykoli budete potřebovat čerstvé bylinky do svých oblíbených jídel. V každém případě to povzbudí vaše rostliny, aby produkovaly nový růst a zůstaly kompaktní, dokud je na jaře nebudete moci znovu přemístit ven.

Pomocí těchto testovacích kuchyňských triků udržíte své bylinky déle čerstvé
S trochou přípravy se téměř všechny vaše bylinky mohou dostat na zimu dovnitř. Pěstování bylinek v nádobách vám poskytne čerstvé zásoby na vaření po celý rok a budete je moci vzít zpět ven a znovu zasadit, až přijde jaro. Snadno pěstovatelné bylinky mohou být také skvělým doplňkem vaší sbírky pokojových rostlin, takže se můžete dokonce rozhodnout, že některé z nich budete mít doma po celý rok!