6 neuvěřitelných zdravotních výhod chia semínek

Chia semínka jsou možná malá, ale jsou neuvěřitelně bohatá na živiny. Tato semena, základní ve starověkém jídelníčku Aztéků a Mayů, byla po staletí nabízena pro své zdravotní přínosy.

Antioxidanty, minerály, vláknina a omega-3 mastné kyseliny v chia semínkách mohou podporovat zdraví srdce, podporovat silné kosti a zlepšovat hospodaření s cukrem v krvi (1 důvěryhodný zdroj).

A co víc, chia semínka jsou všestranná a lze je použít v mnoha receptech. Osobně uvítám jejich gelovitou konzistenci tím, že je smíchám s tekutinou a udělám chia pudink.

Zde je 7 zdravotních výhod chia semínek, všechny podpořené vědou.

1. Vysoce výživná
Chia semínka jsou drobná černá nebo bílá semínka z rostliny Salvia hispanica L. Předpokládá se, že pocházejí ze Střední Ameriky.

Historicky aztécké a mayské civilizace používaly semena ve své stravě, stejně jako pro léčebné účely, náboženské rituály a kosmetiku. Dnes si chia semínka užívají lidé po celém světě (2 důvěryhodný zdroj).

Starověké civilizace považovaly chia semínka za vysoce výživná – toto přesvědčení je podpořeno moderní vědou. Ve skutečnosti jen 1 unce (28 gramů nebo 2 polévkové lžíce) chia semínek obsahuje (3 důvěryhodný zdroj):

kalorie: 138
bílkoviny: 4,7 g
tuk: 8,7 gramů
kyselina alfa-linolenová (ALA): 5 gramů
sacharidy: 11,9 gramů
vláknina: 9,8g
vápník: 14 % denní hodnoty (DV)
železo: 12 % DV
hořčík: 23 % DV
fosfor: 20 % DV
zinek: 12 % DV
vitamín B1 (thiamin): 15 % DV
vitamín B3 (niacin): 16 % DV
Tento nutriční profil je obzvláště působivý, vezmeme-li v úvahu, že je určen pouze pro jednu porci asi dvou polévkových lžic.

SOUHRN
Navzdory své malé velikosti jsou chia semínka vysoce výživná. Jsou plné vlákniny, bílkovin, omega-3 mastných kyselin a různých mikroživin.

2. Nabité antioxidanty
Chia semínka jsou také vynikajícím zdrojem antioxidantů.

Antioxidanty nejen chrání citlivé tuky v chia semínkách před žluknutím, ale také prospívají lidskému zdraví tím, že neutralizují reaktivní molekuly známé jako volné radikály, které mohou poškodit buněčné sloučeniny, pokud se hromadí ve vašem těle (1 důvěryhodný zdroj).

Například poškození volnými radikály přispívá ke stárnutí a nemocem, jako je rakovina.

Mezi specifické antioxidanty v chia semínkách patří kyselina chlorogenová, kyselina kávová, myricetin, kvercetin a kempferol. To vše může mít ochranné účinky na vaše srdce a játra a také protirakovinné vlastnosti.

Například kyselina chlorogenová může pomoci snížit krevní tlak, zatímco kyselina kávová má protizánětlivé účinky.

SOUHRN
Chia semínka mají vysoký obsah antioxidantů. Tyto sloučeniny pomáhají chránit jemné tuky semen a zároveň nabízejí zdravotní výhody pro člověka.

3. Může podporovat hubnutí
Vláknina a bílkoviny v chia semínkách mohou být přínosem pro ty, kteří se snaží zhubnout.

Jedna unce (28 gramů) chia semínek obsahuje téměř 10 gramů vlákniny. To znamená, že obsahují neuvěřitelných 35 % hmotnosti vlákniny.

Ačkoli jsou výzkumy na toto téma smíšené, některé studie naznačují, že konzumace vlákniny může hrát roli v prevenci nadváhy a obezity.

Kromě toho by protein v chia semenech mohl pomoci snížit chuť k jídlu a příjem potravy.

Jedna studie na 24 účastnících zjistila, že konzumace 0,33 unce (7 gramů) nebo 0,5 unce (14 gramů) chia semínek smíchaných s jogurtem ke snídani krátkodobě zvýšila pocity plnosti a snížila příjem potravy ve srovnání s konzumací jogurtu bez chia.

Přesto studie zkoumající účinnost chia semínek na hubnutí zaznamenaly smíšené výsledky.

Ve starší studii z roku 2009, která zahrnovala 90 lidí s nadváhou, konzumace 50 gramů doplňků z chia semínek denně po dobu 12 týdnů neovlivnila tělesnou hmotnost nebo zdravotní ukazatele, jako jsou krevní tlak a markery zánětu.

Naproti tomu 6měsíční studie zahrnující 77 lidí s nadváhou nebo obezitou a diabetem 2. typu, kteří jedli dietu se sníženým obsahem kalorií, zjistila, že ti, kteří denně užívali chia semínka, zaznamenali výrazně větší úbytek hmotnosti než ti, kteří dostávali placebo.

Ačkoli přidání chia semínek do vaší stravy pravděpodobně samo o sobě nezpůsobí úbytek hmotnosti, může být užitečným doplňkem vyvážené a výživné stravy, pokud se snažíte zhubnout.

SOUHRN
Chia semínka mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny, u obou bylo prokázáno, že napomáhají hubnutí. Studie chia semínek a hubnutí však přinesly smíšené výsledky.

4. Může snížit riziko srdečních onemocnění
Vzhledem k tomu, že chia semínka mají vysoký obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin, jejich konzumace může snížit riziko srdečních onemocnění.

Rozpustná vláknina, která se nachází především v chia semínkách, může pomoci snížit celkový a LDL (špatný) cholesterol ve vaší krvi. Na druhé straně to může snížit riziko srdečních onemocnění.

Konzumace ALA, omega-3 mastné kyseliny v chia semínkách, je také spojována se sníženým rizikem srdečních onemocnění.

Přesto studie konkrétně zkoumající souvislost mezi chia semínky a zdravím srdce neměly neprůkazné výsledky.

Některé studie na potkanech ukázaly, že chia semínka mohou snížit určité rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně vysokých hladin triglyceridů a oxidačního stresu.

Několik studií na lidech zjistilo, že doplňky z chia semínek významně snižují krevní tlak u lidí s hypertenzí nebo vysokým krevním tlakem, což je silný rizikový faktor pro srdeční onemocnění.

Celkově mohou chia semínka prospívat zdraví srdce, ale je zapotřebí více výzkumu.

SOUHRN
Chia semínka mohou snížit riziko srdečních onemocnění, pravděpodobně kvůli vláknině a ALA, která obsahují. Je však zapotřebí více výzkumu.

5. Obsahují mnoho důležitých kostních živin
Chia semínka mají vysoký obsah několika živin, které jsou důležité pro zdraví kostí, včetně:

vápník
fosfor
hořčík
Mnoho studií naznačuje, že dostatek těchto živin je důležitý pro udržení dobré minerální hustoty kostí, což je ukazatel síly kostí.

Navíc ALA v chia semínkách může hrát roli ve zdraví kostí. Pozorovací studie zjistily, že konzumace této živiny může být také spojena se zvýšenou minerální hustotou kostí.

Je tedy možné, že pravidelná konzumace chia semínek může pomoci udržet vaše kosti silné.

Jedna studie na zvířatech zjistila, že krysy, které dostávaly chia semínka denně po dobu asi 13 měsíců, měly ve srovnání s kontrolní skupinou zvýšený obsah kostních minerálů. Autoři dospěli k závěru, že k tomuto přínosu mohla přispět ALA .

Kromě studií na zvířatech však toto téma konkrétně prozkoumal omezený počet studií. Nakonec je zapotřebí více lidského výzkumu.

SOUHRN
Chia semínka mají vysoký obsah vápníku, hořčíku, fosforu a ALA. Všechny tyto živiny byly spojeny se zlepšenou minerální hustotou kostí.

6. Může snížit hladinu cukru v krvi
Konzumace chia semínek může pomoci s regulací krevního cukru, pravděpodobně kvůli obsahu vlákniny a dalších prospěšných sloučenin.

Lidé s cukrovkou mohou mít vysokou hladinu cukru v krvi. Trvale vysoké hladiny cukru v krvi nalačno jsou spojeny se zvýšeným rizikem několika komplikací, včetně srdečních onemocnění.

Slibně studie na zvířatech zjistily, že chia semínka mohou zlepšit citlivost na inzulín. To může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi po jídle.

Výzkum na lidech je řídký, ale některé starší studie ukázaly slibné výsledky.

Zejména starší výzkum z let 2010 a 2013 naznačuje, že konzumace chleba obsahujícího chia semínka pomáhá snížit vzestup hladiny cukru v krvi po jídle u zdravých dospělých ve srovnání s konzumací chleba bez chia semínek.

Nicméně je zapotřebí více výzkumu, abychom se dozvěděli více o spojení mezi těmito výživnými semeny a regulací krevního cukru.

SOUHRN
Studie na zvířatech naznačují, že chia semínka mohou pomoci s řízením krevního cukru, ale je zapotřebí více lidských výzkumů.

Zdroj: healthline.com