6 tipů pro terénní úpravy v zimě pro přidání barvy do chladného počasí

Ohromující krajina je možná, i když je zima a sníh. Zde je návod, jak co nejlépe využít zvláštní krásu zimy.

Přiznejme si to: Zimní krajina může vypadat trochu blaze ve srovnání s množstvím barev a textur v jiných ročních obdobích. Většina rostlin uspí, když se počasí ochladí a zanechá za sebou fádní paletu bílé, hnědé a šedé. Stále však můžete mít krásnou krajinu, která vynikne na pozadí klidné zimní sezóny. „Pokud si chcete být jisti, že máte o svou zahradu nějaký zimní zájem, opravdu se díváte jen na pár věcí,“ říká Barbara Pierson, manažerka školky na White Flower Farm v Litchfield, Connecticut. Od strategického výběru rostlin až po vytváření barevných ohnisek, zde jsou nejlepší tipy Pierson pro zimní terénní úpravy, které pomohou vašemu dvoru zářit v každém ročním období.

1. Zaměřte se na kůru
Listnaté stromy v zimě ztrácejí listy, takže jejich větve a kmeny zůstávají v centru pozornosti – ale to může být ve skutečnosti dobrá věc, říká Pierson. „Pokud máte nějaké zajímavé okrasné dřeviny, které mají opravdu vzhledově výraznou kůru, nakonec přidají zimní zajímavost.“ Mnohé z těchto stromů a některé keře jsou menší, což znamená, že se pro ně snáze hledají místa v krajině. Mezi oblíbené Piersonovy patří keře svídy a břízy, které oba nabízejí vynikající zimní barvu a texturu.

2. Zahrňte rostliny s bobulemi
Mnoho stromů a keřů má bobule, které se drží po celý podzim a zimu, což může poskytnout potravu ptákům přezimujícím ve vaší oblasti. „Crabapples drží své malé ovoce,“ říká Pierson a dodává, že jsou skvělým doplňkem zimní krajiny. „Cesmínový keř s bobulemi je také opravdu krásný,“ říká.

3. Zvažte Evergreeny
Evergreeny jsou tažnými koňmi v zimní krajině z mnoha důvodů. Za prvé, je tu barva: Evergreeny nejsou jen zelené – jsou k dispozici také ve žluté (jako je falešný cypřiš Gold Thread), modré (včetně zakrslého modrého smrku) a ve všech barvách mezi tím. Kromě toho mají evergreeny jen dobrý design, říká Pierson. „Jsou opravdu důležité pro zimní krajinu, ale jsou dobrým středobodem po celý rok,“ říká. „Vždy se mi líbí mít alespoň jeden nebo dva stálezelené stromy a kolem nich ohraničit. Když zakládáte nový záhon, vždy chcete zahrnout alespoň jeden stálezelený strom.“

4. Spolehněte se na svůj Hardscape
Zima je vhodná doba na to, abyste kriticky zhodnotili svou krajinu a zjistili, kde jí chybí ústřední body. Jak se ukazuje, řešením pro vylepšení zimní zahrady nemusí být vůbec rostlina. „Zima je nejlepší čas na zvážení tvrdého terénu,“ říká Pierson. „Mříž, zahradní lavička, altán, dokonce i zahradní socha, jsou opravdu nezbytnými doplňky.“

5. Oblečte letní kontejnery
Okenní truhlíky, závěsné koše, zimovzdorné nádoby: To vše je pro zimní terénní úpravy nepostradatelné. Zakrslý albertský smrk a širokolisté stálezelené keře – jako je japonská Andromeda, cesmína a rododendron – jsou ideální pro zimní období, ale všechny je nutné zalévat v suchých obdobích. Pokud byste raději vynechali živé rostliny, Pierson doporučuje naplnit nádoby stálezelenými větvemi různých textur, barev a větví. „Cokoli, co obsahuje barvu,“ dodává.

6. Zvolte Four-Season Perennials
Některé trvalky mají stálezelené listy, takže jsou skvělou volbou pro zimní terénní úpravy. Mezi příklady patří některé okrasné trávy a hvozdík, který se může pochlubit krásnými, nízko rostoucími modrozelenými listy. Čemeřice mají také stálezelené listy a v zimě dokonce kvetou. Čím jižněji žijete, tím více možností budete mít pro stálezelené trvalky. Dokonce i v chladnějších severních oblastech má mnoho trvalek, jako je rozchodník vysoký a černooká Susan, atraktivní semenné hlavy, které dodají zimní krajině na zajímavosti, pokud je necháte stát až do jara.