7 jarních květin, které dodají vaší zahradě okamžitou barvu

Rozjasněte svou jarní zahradu těmito kvetoucími letničkami a trvalkami.

Nastartujte svou jarní zahradu s těmito návrhy výsadby, které okamžitě dodají veselou barvu vašim nádobám a květinovým záhonům. Vydejte se do místního zahradního centra a naplňte svůj košík těmito pěknými jednoletými a víceletými rostlinami. Budou se dobře kombinovat s jinými raně kvetoucími květinami, které již můžete mít na zahradě, včetně krokusů, narcisů a tulipánů. Poté, jak pomíjivé květy uvadnou, těchto 7 na jaře kvetoucích rostlin udrží show v chodu až do příchodu léta.
Přidání rostlin s jarními květy je „skvělý způsob, jak rozzářit váš dvůr, zahradu, verandu nebo terasu po dlouhých šedých dnech zimy,“ říká Diane Blazek, výkonná ředitelka National Garden Bureau. „A protože jsou odolné vůči chladu. zimnice nebo dokonce sněžení je neodradí od kvetení.“

1. Macešky a violky

Veselým tvářím a barvám viol a macešek je těžké odolat. Macešky jsou větší, okázalé verze jejich malých, vkusně vypadajících sestřenic z violy. I když vypadají křehce, oba dokážou zabrat chladným tempem a snadno se pěstují během chladnějších období. Květiny přicházejí v řadě živých až pastelových barev a jsou často prvním příznakem jara v zahradních centrech.

Rostliny macešek vložte do země, když noční teploty již neklesají pod 40 °F a denní teploty jsou poměrně stabilní na 60 °F – nebo když je teplota půdy nad 45 °C. Ačkoli jsou macešky klasifikovány jako dvouleté nebo trvalky, často se pěstují jako letničky. Pokud jsou chráněni během zimy, mohou se vrátit na jaře následujícího roku. Macešky a violy se dobře hodí zasazené přímo do země pro veselé barevné cákání na zahradních záhonech, ale také se jim daří v květináčích na verandě a okenních truhlících.

2. Dianthus

Stejně jako macešky, i dianthus vzkvétá v chladnějším počasí. To znamená, že jaro je ideální čas pro zasazení těchto rostlin do země. Před výsadbou se ujistěte, že venkovní teploty jsou alespoň stabilních 40 ° F. Květy jsou typicky voňavé, s nádechem hřebíčku ve vůni. Barvy Dianthus jsou typicky v odstínech růžové, od tmavě červenorůžové přes fuchsiovou až po světlejší, jemné odstíny.

„Existuje několik druhů hvozdíků, které si můžete užít,“ říká Blažek. Pokud vidíte Dianthus hybrida nebo hybrid, zkontrolujte štítek, abyste zjistili, zda se ve vaší oblasti jedná o letničku nebo trvalku. Přečtěte si také značky pro zralou výšku. Pokud chcete rostlinu na podestýlku, vyberte si kratší, ale pro zahradu k řezání volte vyšší druhy karafiátů.“

Ujistěte se, že rostliny hvozdíku vysazujte tam, kde budou mít alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Deadhead je vytrvalá odrůda a od jara do léta budete odměněni květy. Pokud pěstujete dvouletou verzi, ponechejte na rostlině odumírající květy na konci sezóny, aby se mohly znovu zasít na další rok.

3. Snapdragon

Není třeba čekat, až po posledním mrazu, aby se rostliny hledaka posadily do země. Tyto roční krásky můžete zastrčit do země několik týdnů před posledním mrazem ve vaší oblasti, pokud je půda zpracovatelná a nezmrzlá. Hlavní pilíře chatových zahrad, hledíkovité hledí mají téměř všechny barvy a odstíny duhy. Když jsou tři až čtyři palce vysoké, zaštípněte stonky zpět na dvě sady listů a rostlina se bude bohatěji větvit.

I když hledíky patří mezi nejranější květy na jaře, špatně zvládají horko. V chladnějším klimatu mohou kvést od jara do podzimu. Ale v oblastech s horkým létem hledíkovité přestanou kvést. Vysaďte je do polostínu, aby byly co nejdéle šťastné. Odstranění uhynulých květů podpoří opětovné kvetení.

Ačkoli je v zahradních centrech tolik nových snapdragonů, existuje jeden, který je výjimečný, říká Blažek. „DoubleShot Orange bicolor je celoamerický národní vítěz výběrů, takže víme, že všichni porotci v Severní Americe s ním měli velký úspěch,“ říká. „Překonalo některé jiné odrůdy na trhu. Je to skvělé médium -výška s velmi pevnými stonky, které odolávají jarním větrům. A jedinečné dvojité květy této odrůdy mají jemné barevné variace, které si můžete užívat po celý život každého květu.“

Zábavný fakt o Snapdragonu
Snapdragons dostal své běžné jméno, protože pokud použijete svou představivost, každá květina připomíná dračí čenich. Štípněte po stranách květiny a sledujte, jak se drakova „ústa“ otevírá.

4. Sweet Alyssum

Jedná se o jednu z mála raně kvetoucích jednoletých rostlin, které lze zahájit ze semen vysévaných přímo venku několik týdnů před datem posledního mrazu. Nebo můžete chvíli počkat a najít byty alyssum, které můžete snadno přenést na svou zahradu, dokud je ještě chladné počasí. Snášejí teploty těsně pod bodem mrazu, ale preferují, když je vzduch 45-60 °F. Podívejte se na odrůdy odolné vůči teplu ve vašem zahradním centru – několik druhů alyssum bude kvést i v teplejším počasí.

Podle Blažka plní alyssum často dvojí funkci jako jarní i podzimní květák. „Na jaře vám dodá rané barvy, po kterých toužíte,“ říká. „Pak přejde do polospánku, zaslouženého letního spánku, než na podzim znovu rozkvete.“

Sladce vonící alyssum preferuje plné slunce, i když postačí i lehký stín. Rychle roste do moře drobných květů, typicky bílých, ale také růžových, fialových, broskvových a červených. Rostliny se dobře hodí na okraje záhonů, zastrčené mezi kameny nebo do nádob a okenních truhlíků. Opylovači a další dobré zahradní brouci jsou přitahováni k alyssum.

5. Plazivý Phlox

Stejně jako alyssum je phlox plazivý (Phlox subulata) nízko rostoucí rostlina, která nedosahuje výšky 6 palců, ale na jaře se rozprostírá do ohromující pokrývky barevných květů. Phlox plazivý je však trvalka, takže se můžete těšit, že se bude rok co rok vracet. Je obzvláště ohromující, když je zasazen do hmoty (na výběr je růžová, fialová, modrá a bílá). Plazivý phlox se nejlépe daří, pokud je vysazen po posledním mrazu ve vaší oblasti, ale při pěstování na plném slunci rychle poskytuje květy na konci jara.

6. Nemesia

Rostliny nemesia, báječné v nádobách a závěsných koších, jsou plodnými květy, které poskytují měsíce barev. Květy vypadají trochu jako drobné hledíky nebo mini orchideje se slunečně žlutým okem uprostřed. Nové barvy jsou živé, včetně načervenalé švestky a odstínů jasně oranžovo-žlutě-červené.

Tyto letničky jsou do značné míry bezproblémové, protože nevyžadují mrtvé hlavy. Během letních veder však mohou rostliny chřadnout. Jednoduše ostříhejte opotřebované květiny a ony se vrátí, až se počasí ochladí, aby na podzim získaly více barev. Nemesii lze zasadit přímo do země, ale musí být ve velmi dobře propustné půdě na slunném místě, nejlépe s odpoledním stínem.

7. Čemeřice

Existuje tolik nových hybridů čemeřic, že určitě najdete jednu – dvě nebo tři – odrůdy, bez kterých nemůžete žít. Ačkoli jsou známé svými květy směřujícími dolů, několik novějších odrůd drží své květy v jasných barvách (kovově modrá, tmavě fialová a dokonce černá). Navíc nabízejí větší a dvojité květy a jedinečné konfetové skvrnité vzory. Tato trvalka, běžně nazývaná postní růže, se často jako první objeví brzy na jaře, někdy již v únoru a může kvést celé měsíce.

Další bonus čemeřice: daří se jim ve stínu nebo polostínu. Nejlepší je koupit čemeřice jako rostliny plné velikosti a dostat je do země, když už není zmrzlá.