8 barevně kvetoucích keřů k pěstování pro řezané květiny

Tyto kvetoucí keře nejen vypadají nádherně ve vaší zahradě, ale jejich květy mohou plnit vaše vázy na týdny.

Mnoho jednoletých a víceletých květin je základem v řezané zahradě, ale své sezónní možnosti pro vnitřní květinové aranžmá můžete výrazně rozšířit o kvetoucí keře. Jejich květy jsou obvykle drženy na pevných stoncích, které usnadňují aranžování, a květy jsou často lemovány atraktivními listy. Mnohé kvetou týdny – nebo měsíce – a poskytují tak stálou zásobu pro vaše vázy. A u většiny těchto keřů platí, že čím více sekáte, tím více květů produkují. Následující kvetoucí keře patří k nejlepším na pěstování pro řezané květiny.

01 z 08
Caryopteris

Caryopteris (Caryopteris x clandonensis), nazývaný také modrý vous nebo modrá mlha, tvoří od konce léta do shluků měkkých až tmavě modrých květů, které padají na vzpřímené stonky. Květy lemují atraktivní a aromatické šedozelené listy se stříbřitou spodní stranou. Jejich stonky slouží jako nádherná, jemně barevná výplň do aranžmá. Jedná se o malý keř, který dosahuje výšky a šířky asi 3 stopy, ale poskytne dostatek květin pro vnitřní použití. Jeho rozkvět v pozdním vegetačním období je velmi vítaný, protože v tomto období kvete jen málo keřů.

02 z 08
Hortenzie

Existuje několik druhů hortenzií, které jsou vynikající pro řezání. Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), zejména typy s hlavicí mopu, jsou oblíbené pro vnitřní aranžmá. Vyniká také řada Incrediball z hortenzie hladké (Hydrangea arborescens). Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) je spolehlivá květina, která kvete na novém dřevě. Všechny nesou během několika měsíců obrovské shluky malých květů. Zatímco jediný představec může vytvořit jednoduchý, elegantní výraz, svazek těchto krásek tvoří dramatický velký střed.

Hortenzie absorbují hodně vody, proto si vázy pravidelně doplňujte.

03 z 08
Ninebark

Pozdně jarní květy devětsilu (Physocarpus spp.) jsou jen začátkem jeho atributů jako báječné výplně do vázy. Shluky drobných květů jsou obvykle bílé nebo růžové a po nich v létě následují nápadné sytě růžové nebo červené lusky se semeny. Ale jedním z nejlepších důvodů, proč používat devítikoru ve vnitřních aranžmá, je nádherná zeleň, která je skvělou fólií pro květiny jakéhokoli druhu. V závislosti na odrůdě mohou být listy devětsilu zelené, měděně oranžové, zlaté, vínově červené nebo purpurově černé.

04 z 08
Smoke Bush

Dýmovnice (Cotinus coggygria) je další keř, jehož hodnota v aranžmá pramení jak z jeho olistění, tak z jeho květů. Měkké obláčky květů pozdního jara až léta se v závislosti na odrůdě liší od žluté po bledou nebo sytě růžovou. Ty dodávají každému aranžmá otevřenou, vzdušnou kvalitu. Zaoblené listy také přicházejí v řadě barev včetně zelené, žluté, narůžovělé bronzové a tmavě vínové a mohou na podzim změnit barvu. Dlouhé stonky kouřových keřů – s květinami nebo bez nich – dodávají velkým aranžmá velkolepé drama.

05 z 08
Růže

Růže (Rosa spp.) patří k nejoblíbenějším květinám pro řez z mnoha důvodů: elegance tvaru, široká škála barev, dlouhá doba květu a alespoň u mnoha odrůd růží ta neodolatelná vůně. Abyste z růží vytěžili maximum pro své interiérové aranžmá, řežte květiny, když se okvětní lístky teprve začínají otevírat. Při aranžování růží znovu seřízněte stonek pod úhlem 45 stupňů. Ořezávání stonků a výměna vody ve váze každý den nebo dva pomůže, aby květiny vydržely déle. Umístění aranžmá růží do chladné místnosti mimo přímé sluneční světlo také pomůže prodloužit jeho životnost.

06 z 08
Gardénie

Bílé květy gardénie (Gardenia spp.) přinášejí svou omamnou vůni do interiéru a provoní váš interiér. Odřízněte stonky gardénie dlouhé asi 4 až 6 palců a odstřihněte spodní listy, přičemž si nezapomeňte ponechat několik tmavých, lesklých horních listů, abyste zvýšili květy. Jediný květ nebo malý shluk 3 květů je vše, co potřebujete k vytvoření krásné expozice. Stejně jako růže, stonky při aranžování znovu seřízněte do úhlu 45 stupňů. Umístěte aranžmá gardénie na místo mimo slunce, kde lze vůni ocenit na dosah ruky – ideální jsou uzavřené prostory, jako je ložnice nebo koupelna.

Nedotýkejte se květů gardénie holýma rukama – oleje na vaší pokožce mohou způsobit zežloutnutí okvětních lístků.

07 z 08
Summersweet

Summersweet, nazývaný také sladký pepřovník (Clethra alnifolia), je hustě větvený keř s leskle zelenými listy. Jeho vonné bílé nebo růžové květy, které přitahují opylovače všeho druhu, se objevují koncem července; kvetení často pokračuje po dobu 4 až 6 týdnů. Kromě toho mohou řezané stonky zůstat ve váze atraktivní po několik týdnů. ‚Hummingbird‘ je trpasličí odrůda s bílými květy, ‚Ruby Spice‘ nese růžové květy na rostlinách, které mohou dosáhnout výšky 6 stop.

08 z 08
Motýlí keř

Motýlí keř (Buddleia spp.), jak jeho název napovídá, je motýlím magnetem v zahradě. Jeho klenuté stonky se shluky těsně rozmístěných květin vytvářejí samy o sobě skvělé interiérové kytice; jsou to také krásné doplňky ve smíšených aranžích. Barvy květů se pohybují od světle až po tmavě fialovou a odstíny růžové až po bílou a žlutou. Pro nejdelší životnost vázy odřízněte stonky pro vnitřní aranžmá, když je asi polovina květů v hroznu otevřená a dříve, než všechny začnou blednout. Sklizeň květin pro vnitřní aranžmá a odumřelé květy na keři podpoří produkci dalších květin, takže se nezdržujte.
Vytvořte si krásnou motýlí zahradu s těmito rostlinami
Tipy pro řezání květin
Rostlinu zalévejte den před řezáním květů, aby stonky nekulhaly.
K čistým řezům použijte ostré nůžky nebo zahradní nůžky.
Sbírejte kvetoucí stonky brzy ráno, než jim sluneční teplo způsobí ztrátu vlhkosti.
Řez vždy provádějte těsně nad uzlem nebo boční větví.
Odstraňte přebytečné listy, které mohou vést k vadnutí (možná si budete chtít pár nechat na ukázku, ale vždy odstraňte listy pod hladinou vody ve váze).
Stonky ponořte do čisté vody, jakmile je uříznete, abyste podpořili absorpci vody.
Když začnete aranžovat květiny, proveďte druhý čistý řez.
Sledujte hladinu vody ve váze, doplňujte ji, když je potřeba, a pravidelně ji měňte, aby věci zůstaly čerstvé.