8 ovocných rostlin dokonale odolných vůči stínu

Co chutná lépe než čerstvě natrhané ovoce z vaší zahrádky? Pěstování ovoce vám také umožňuje dát dohromady trs, abyste nakrmili svou rodinu během chladnějších měsíců, kdy roste velmi málo.

Stejně jako u jiných rostlin je nezbytné znát svou pěstitelskou zónu a jaké odrůdy ve vaší oblasti nejlépe rostou. Musíte také vědět, co musíte udělat, abyste se o své ovocné rostliny starali.

Některé plody rostou krásně na zemi, jiné potřebují po čem lézt. Zde jsou některé z nejjednodušších druhů ovoce, které lze pěstovat na stinném místě ve vaší zahradě.

Ostružiny

Ostružiny dobře rostou v zónách 5 až 9. Můžete najít keřové vzpřímené rostliny borůvek a ty, které rostou na vinné révě. Před zasazením semínek obohaťte půdu organickou hmotou. Vždy byste měli kolem rostlin ostružin umístit silnou vrstvu mulče, abyste šetřili vlhkost. Prořezávání vzpřímených rostlin v polovině léta je chrání před sešroubováním. Poté, co vaše ostružiny dorostou, byste měli odstranit staré palice a boční větve by měly být prořezány zpět na délku 18 až 24 palců.

Maliny

Maliníku se daří v pěstitelských zónách 4 až 8. Zvažte výsadbu směsi letně plodících a stále plodících palic, abyste maliny sklízeli delší dobu. Než budete moci sklízet své první bobule, trvá to celý rok. Udržujte kolem rostlin vrstvu mulče, abyste šetřili vlhkost. Dopřejte těmto rostlinám pomalé namáčení jednou týdně, protože potřebují asi 1 palec vody týdně. Maliny seřízněte brzy na jaře asi 12 palců nad zemí.

Hrušky

Většina hrušek poroste v zónách 4 až 8, ale můžete najít možnosti, které rostou v zóně 3, 9 a 10. Zasaďte hrušeň na místo s dobrou půdou, která dobře odvodňuje. Možná budete muset počkat až 10 let, než váš strom přinese první ovoce. Tyto stromy nebudou samosprašné, proto je potřeba zasadit alespoň dva stromy. Hrušně je třeba každoročně, obvykle v létě, prořezávat, aby se otevřely, aby hrušky mohly dostat dostatek slunečního světla k dozrání.

Švestky

Zasaďte americké hybridní slivoně na severu a japonské hybridy na jihu a švestky můžete pěstovat v zónách 3 až 8. V prvním a druhém roce aplikujte na váš strom jednu libru organického hnojiva. V březnu a srpnu byste jim měli podávat také dusičnan vápenatý. Odstraňte mrtvé dřevo a ořízněte hrušeň těsně nad prvním pupenem na jaře.

Černý rybíz

Černý rybíz lze pěstovat v zónách 4 až 9. Sklizeň první plodiny může trvat až tři roky. Brzy na jaře zasaďte palice černého rybízu a aplikujte 1 palec organické hmoty. Každé jaro je seřízněte zpět asi 5 palců nad zemí. Každé jaro položte nový mulč, aby půda pomohla šetřit vodu. Nezapomeňte sledovat příznaky padlí a ošetřete podle potřeby, abyste si v pozdním létě užili bohatou úrodu.

Kiwi

Tradiční kiwi lze pěstovat v zónách 7 a 8. Pokud žijete v zónách 4 až 7, pak jsou druhy Actinidia arguta, často nazývané odolné kiwi, lepší volbou. Každá liána kiwi může být až 30 stop dlouhá a 10 stop široká. Potřebují něco, na čem mohou růst, jako plot nebo mříž. Vysazujte kiwi v kyselých půdách. Prořezávejte kiwi v zimě i v létě.

Angrešt

Angrešt dobře roste v zónách 3 až 8, pokud není odpolední slunce příliš horké. Vyberte si místo s dobrým prouděním vzduchu, abyste odstranili mnoho běžných problémů s pěstováním angreštu. Američtí pěstitelé mají méně problémů než evropští rozhodnutí. Tato rostlina má velmi mělké kořeny, takže ji musíte pravidelně zalévat. Sklízejte ovoce v létě, kdy je můžete jemně zmáčknout mezi dvěma prsty.

Juneberry

Červnové plody jsou jedním z nejsnáze pěstovatelných plodů v zónách 4 až 9. Těmto rostlinám se bude dařit v různých podmínkách pěstování, včetně vlhkých oblastí, pokud nebudou muset stát ve vodě. Protože kvetou velmi brzy na jaře, vyberte místo s určitou ochranou před pozdními mrazy. Brzy na jaře je přihnojte a dobře zamulčujte. Červnové plody porostou pouze na novém dřevě, proto své rostliny koncem zimy seřízněte.