8 zahradních trendů, které se prosazují v roce 2023

Zahrádkaření bude letos o bujných barvách, velkých rozměrech v malých prostorách a původních rostlinách. Zde je to, co zasadit, abyste si užili tyto zahradní trendy.

Módní a designérský průmysl je známý tím, že oslavuje neustále se měnící trendy, ale proč je nechat bavit? Zahrádkáři mohou také zůstat v obraze o novinkách, zábavných a svěžích. Na rozdíl od módy tyto trendy pravděpodobně za pár let nezmizí. Je to proto, že zahradní trendy jsou o zahradničení chytřejším, nikoli tvrdším, a některé mají výdrž šetrnou k zemi, která je pro náš ekosystém stále důležitější. Prozkoumali jsme krajinu a vytáhli hlavní trendy, které vidíme zakořenit v roce 2023. Od zářivých květin (naše dráhy se skládají z bohatě osázených výstavních zahrad) po aktualizované zahradní technologie, nápady na výsadbu a nové produkty, jsme připraveni toto pěstovat rok!

1. Méně, ale lepší rostliny
V reakci na nestabilní ekonomiku hledají zahradníci rostliny s nejvyšším výkonem s velkým zastoupením. Místo toho, aby naplnili nádobu čtyřmi až šesti jednotlivými letničkami, hledají jedinou rostlinu, která dokáže ukotvit nádobu nebo velký pás záhonu. Tyto rostliny tažných koní mají tendenci vydávat odvážné prohlášení za méně než polovinu nákladů na smíšenou výsadbu.

Například mnoho nových begónií rychle roste, aby zaplnily velkou nádobu a kvetly neustále s velmi malou péčí. Jedna, na kterou jsme pro rok 2023 obzvláště nadšení, je begonie Hula od Ball Horticultural. Kvete nepřetržitě po celou sezónu a poroste na slunci nebo ve stínu.

2. Purpurová kvete
Každý rok společnost Pantone (společnost specializující se na barvy) určuje barvu roku. Viva Magenta vládne roku 2023. Odborníci říkají, že tento jemný bobulovitě červený tón je odvážný, nebojácný a oplývající radostí. Viva Magenta, rovnováha mezi teplem a chladem, byla inspirována karmínovým barvivem produkovaným košeninou. Jeho vliv přesahuje vnitřní stěny a přináší radostnou energii do vaší zahrady.

Několik vzrušujících novějších odrůd, které mohou dodat energii purpurové do vašich nádob a záhonů, zahrnují netýkavky „Glimmer Burgundy Double“, „Titan Cranberry“ vinca, „Ka-Pow Pink“ zahradní phlox.

3. Přijměte původní rostliny
Od hurikánů přes bezprecedentní sucha až po extrémní mrazy, zahradníci po celé zemi čelí stále náročnějším povětrnostním podmínkám. Proč tedy domorodci? Zjednodušeně řečeno, původní rostliny často vydrží to, co jim příroda postaví do cesty, a na druhé straně se objeví odolné a zároveň podporují místní ekosystém.

Původní rostliny pomáhají opylovačům, ale odborníci říkají, že si dejte pozor na „Nativars“
Vyberte rostliny, které pocházejí z vašeho regionu (jihozápad, středozápad, severovýchod atd.) a spárujte je s jedinečnými podmínkami pěstování ve vaší krajině. Hledejte například domorodce, kterým se daří ve vlhkém stínu, pokud máte bažinatý dvorek s tečkovaným světlem. Pro nápady můžete dokonce oslovit místní botanické zahrady, vaši státní službu Extension nebo místní organizace rostlin.

4. Využijte malé prostory na maximum
Trh s chladícím bydlením podněcuje Američany, aby přehodnotili prostor, který mají, a přišli s kreativními nápady, jak co nejlépe využít malé prostory. Pro milovníky rostlin to znamená obejmout každý kout a skulinu květináči a závěsnými košíky. Úzký přední vstup? Oživte ji velkorysými nádobami pro laskavé přivítání. Miniaturní zadní terasa vystavená všem sousedům? Přidejte živou zástěnu v podobě drobného stromečku v květináči.

5. Spousta pokojových rostlin
Pokojové rostliny stále rostou v oblibě. Ať už se váš domov stal vnitřní džunglí, nebo dáváte přednost přidání svěží zeleně do každé místnosti, do své sbírky můžete přidat nepřetržitý proud nových rostlin. Od mini monster až po nepřeberné množství potosů, hledání zajímavých pokojových rostlin nebylo nikdy jednodušší.

Můžete sdílet krásu a výhody rostlin s přáteli a rodinou. Potřebujete kolaudační dárek nebo něco na oslavu zvláštní příležitosti? Darujte pokojovou rostlinu, která vyhovuje vkusu obdarovaného.

6. Zasaď strom
Kromě původních rostlin jsou stromy i nadále jasným způsobem, jak bojovat proti změně klimatu. Iniciativy sázení stromů vyrostly z občanských a neziskových organizací se zvýšeným gustem v roce 2022. Přeneste toto nadšení na svůj vlastní dvůr výsadbou nového stromu v tomto roce. Pokud jste omezeni prostorem, poohlédněte se po úzkém vzpřímeném kultivaru vašeho oblíbeného druhu. Při sázení stromů mějte na paměti tuto klíčovou mantru: správný strom, správné místo, správný způsob.

7. Pěstováním pro hojnost
Rostliny s okrasnými vlastnostmi spolu s vyhledávanými ekologickými vlastnostmi jsou na špičce zahradního designu v roce 2023. Vezměme si například duby: Slouží jako úkryt pro divokou zvěř a zároveň poskytují zdroj potravy pro opylovače a stín pro velkorysé místo na piknik. Keře bobulí, jako je řada Bushel a Berry vhodná pro kontejnery, nabízejí poutavý zájem a lahodné ovoce. Trpasličí fík produkuje bohaté tmavě hnědé plody a dorůstá pouze 28 palců do výšky a šířky, což z něj dělá skvělý zdroj potravy pro malé městské zahrady. Pracovité rostliny, jako jsou tyto, se spojí, aby vytvořily bohatou krajinu.

8. Podzimní výsadba
Venkovní vegetační období nemusí skončit, když se nízké teploty stanou normou. Zahradní centra nabízejí stále více rostlinných možností šetrných k podzimu pro barevné i potravinářské plodiny. Popadněte balíček semínek a začněte s podzimní sklizní zeleně. Vezměte si byt barevně smáčených macešek a okrasného kale, abyste oživili svůj vchod, když se mění listy.